تجارت با کنیا

جمهوری کنیا که در شرق قاره آفریقا قرار گرفته‌است، با مساحت ۵۸۲۶۴۶ کیلومتر مربع، و پس از ماداگاسکار، چهل و هفتمین کشور وسیع دنیاست. همسایگان آن شامل کشورهای تانزانیا در جنوب، اوگاندا در غرب، سودان در شمال غربی، اتیوپی در شمال، سومالی در شمال شرقی می‌باشند و اقیانوس هند نیز در شرق آن واقع گردیده‌است.

با عبور خط استوا از کمربند میانی کنیا، مناطق مرکزی، شمال و شمال شرقی بسیار خشک و گرم است. اما مناطق ساحلی که در کنار اقیانوس هند قرار دارد آب و هوایی گرم و مرطوب دارد. کنیا آب و هوایی معتدل دارد. در مناطق ساحلی هوا گرم و مرطوب و در مناطق شمالی و شمال شرقی بسیار خشک و گرم است.

در طول سال نور خورشید زیادی به کشور می‌تابد و لباسهای تابستانی همیشه مورد استفاده‌اند. هر چند معمولاً شبها و صبح زود کمی هوا سرد می‌شود. فصل طولانی بارش باران از آوریل تا ژوئیه ‌است. فصل کوتاه بارش باران از اکتبر تا دسامبر است. بارش باران گاهی در بعدازظهر و عصر سنگین می‌شود. گرم‌ترین دوره از فوریه تا مارچ و سردترین دوره از ژوئیه تا آگوست است.

امور سیاسی کنیا در چهار چوب نظام سیاسی رئیس جمهوری و دمکراسی قرار دارد که رئیس جمهور هم رهبر کشور و هم رهبر دولت است. قوه مجریه در اختیار دولت است. قوه قانون گذاری بین دولت و مجلس ملی کنیا تقسیم شده‌است. قوه قضائیه مستقل از مجریه و قانون گذاری است. پس از مستقل شدن، کنیا ثبات سیاسی خود را در برابر تغییرات سیاسی و بحرانهای کشورهای همسایه حفظ کرده‌است. با روی کار آمدن مردم‌سالاری، کنیایی‌ها از آزادی بیشتری برخوردار شدند

 تاریخ، زبان و فرهنگ کنیا

اغلب تاریخ شناسان اعتقاد دارند که دوران مستعمراتی کنیا از زمان تحت‌الحمایه شدن سلطان زنگبار توسط آلمانها در سال ۱۸۸۵ و تأسیس کمپانی امپراطوری بریتانیا – شرق آفریقا در سال ۱۸۸۸، شروع شده‌است. سپس بریتانیا اقدام به احداث خط آهن اوگاندا – کنیا کرد که با وجود مخالفت قبایل مختلف، بویژه مردم ناندی به رهبری «اورکویوت» از سالهای ۱۸۹۵ تا ۱۹۰۵، موفق به ساخت آن شد.

با آغاز جنگ جهانی اول در اوت ۱۹۲۴، دولتمردان آفریقای شرقی بریتانیا و تانزانیا، توافقنامه آتش‌بس را امضا کردند که مناطق مستعمراتی دور از جنگ مستقیم باشد. هر چند کلنل پل وان لتو ووربک پس از بدست گرفتن فرماندهی ارتش آلمان، تصمیم گرفت تمامی منابع بریتانیایی را محاصره کند. با شکست دادن نیروی دریایی بریتانیا، آلمانها، تجهیزات بریتانیا را تصرف کردند. او سپس به مدت یازده روز در زامبیا بود تا عهدنامه صلح در ۱۹۱۸ به امضاء رسید. برای خارج کردن وان لتو از سرزمین‌های داخلی، بریتانیا، ارتش هند را به کمک کشتی‌های متعدد به آنجا منتقل کرد. آنها به کارگران بسیار زیادی نیاز داشتند تا تجهیزات و آذوقه را با پای پیاده به مناطق داخلی حمل کنند. سرانجام گروه‌های حمل و نقل شکل گرفتند و بیش از ۴۰۰۰۰۰ آفریقایی، بهای سیاست طولانی مدت را پرداخت کردند.

کنیا، کشوری با فرهنگهای متفاوت است. فرهنگ‌های قابل توجه شامل ساحیلی در مناطق ساحلی، پاستورالیست در شمال و جوامع مختلف در مرکز و غرب می‌باشد. امروزه فرهنگ ماسای به خاطر صنعت توریسم بخوبی شناخته شده‌است هر چند که فقط یک قبیله کوچک است.

بغیر از پرچم ملی، کنیا تاكنون فاقد لباس ملی است . با داشتن بیش از ۴۲ فرهنگ مختلف، کنیا مراسم و آیین‌های سنتی مخصوص به خود را دارد.

انگليسی زبان‌ رسمي‌ و‌ ابزار اصلی‌ آموزش‌‌ و‌ زبان‌ ارتباطات‌ در زمينه‌ تجارت‌، سياست‌، مكاتبات‌ دولتي‌، دادگاهها‌ و غيره‌ است. زبان‌ سواحيلي‌ در حقيقت‌ زبان‌ ملي‌ كشور كنيا ميباشد و اكثريت‌ قريب‌ به‌ اتفاق‌ مردم‌ به‌ آن‌ تسلط دارند. در عین حال جمعيت‌ کنيا با 80 زبان‌ بومي‌ تكلم‌ مي‌نمايند. زبانهايي‌ كه‌ مردم‌ كنيا استفاده‌ مي نمايند به چند گروه تقسيم مي شوند.

گروهي که متعلق به نژاد بانتو بوده که خود داراي چندين زبان مي باشند. در بين‌ زبانهاي‌ قومي‌ و نژادي‌ زبان‌ کيكويو رايج‌ ترين‌ زبان‌ و سپس‌ زبانهاي‌ كيكامبا و لوو بيشترين‌ نفوذ را در كنيا با تكثر زباني‌ دارا مي‌باشند.

 گروهي که وابسته به اقوام مهاجر از صحراي آفريقا و سودان مي باشند و در ميان قبايل لوو و ماسايي تکلم مي شود.

 گروه بوميان سوماليايي تبار که زبان آنان بنام زبان Cushitic، بهمراه اروپايي‌هاي‌ غير بومي ‌و آسيايي‌ها است.

 سواحيلي ريشه در زبان بانتو دارد که از کيلوا واقع در ساحل جنوبي تانزانيا و لامو واقع در ساحل شمالي کنيا سرچشمه گرفته است. نام kiswahili از ريشه عربي sahel اخذ شده و در زبان بانتو، به معني زبان مردم سواحل اطلاق ميشود. ريشه اين زبان را در شاخه اي از زبان بانتو بنام سباکي SABAKI که مادر تمامي زبانهاي سواحل از شرق تا جنوب و منطقه غرب آفريقا است ميدانند. کلمات عربي بيشترين کلماتي میباشد که وارد مفردات زبان سواحلي شده است، عاريت از کلمات فارسي نيز در زبان سواحلي رايج است. زبان انگليسي در عصر حاضر داراي نفوذ زيادي در زبان سواحليي مي باشد. سواحيلي در كشورهاي سومالي، كنيا، تانزانيا، اوگاندا، زنگبار، رواندا، بروندي، مالي، زامبيا، شمال موزامبيك و شرق كنگو تكلم میشود و فراگيرترين زبان در آفریقا است. زبان سواحيلي بر خلاف سایر زبانهای آفریقایی منحصر به یک قبيله و يا يک نقطه جغرافيايي خاص نبوده، بنحوی که هم اکنون بیش از 200 ميليون نفر در شرق، مرکز و بخشي از غرب آفريقا با اين زبان صحبت مي نمايند.

آب و هوای کنیا

کنیا آب و هوایی معتدل دارد. در مناطق ساحلی هوا گرم و مرطوب و در مناطق شمالی و شمال شرقی بسیار خشک و گرم است.

در طول سال نور خورشید زیادی به کشور می‌تابد و لباسهای تابستانی همیشه مورد استفاده‌اند. هر چند معمولاً شبها و صبح زود کمی هوا سرد می‌شود. فصل طولانی بارش باران از آوریل تا ژوئیه ‌است. فصل کوتاه بارش باران از اکتبر تا دسامبر است. بارش باران گاهی در بعدازظهر و عصر سنگین می‌شود. گرم‌ترین دوره از فوریه تا مارچ و سردترین دوره از ژوئیه تا آگوست است. 

ویزای کنیا

نوع ویزا : توریستی

زمان تحویل : 7 روز کاری

 بهتر است دو هفته قبل از رفتن به کنیا، مدارک لازم برای اخذ ویزا کنیا را به سفارت کنیا در تهران ارائه دهید:‌

پاسپورت

 • دو عکس رنگی، زمینه سفید، ۶٫۴
 • مدارک شغلی
 • کارفرما: روزنامه رسمی / جواز
 • کارمند: گواهی اشتغال به کار
 • دانشجو / دانش آموز: گواهی اشتغال به تحصیل
 • رزرو هتل در کنیا
 • رزرو بلیط کنیا
 • دارنده ویزا توریستی کنیا نمی تواند ویزای کنیا را تمدید کند.

نکات قابل توجه:

در صورتی که تحویل یا عدم صدور ویزا به دلائلی مانند تعطیلی سفارت یا کشور دعوت کننده و یا اختلافات سیاسی و مشکلات شرکت دعوت کننده و یا تشابه اسمی و چهره مسافر و …که از اختیارات این دفتر خارج است به تاخیر بیافتد ، این دفتر هیچگونه مسئولیتی نخواهد داشت و هزینه دعوتنامه یا ویزا مسترد نخواهد شد ( هزینه تغییر تاریخ یا کنسلی بلیط و هتل نیز به عهده درخواست کننده می باشد ) .

آژانس مسافرتی درخواست کننده ویزا یا تحویل دهنده پاسپورت متعهد می شود صاحب پاسپورت در داخل کشور بوده و در صورت نیاز به حضور مسافر در سفارت اقدامات لازم را انجام دهد، در غیر این صورت کلیه مسئولیتهای آن به عهده درخواست کننده می باشد .

با توجه به این که مدارک لازم برای اخذ بعضی از ویزاها شامل رزرو هتل و اصل بلیط صادر شده می باشد لذا در صورت عدم تایید ویزا از سوی سفارت این شرکت هیچگونه مسئولیتی در قبال ضرر و زیان ناشی از کنسلی بلیط و هتل نداشته و کلیه خسارتها به عهده مسافر می باشد .

اگر مسافر ویزای چند کشور را همزمان بخواهد چون هر یک از سفارتها شرایط و قوانین خاص خود را دارد در صورتی که هر کدام از ویزاها به هر دلیلی صادر نگردد مسافر ملزم به پرداخت کلیه هزینه های انجام شده دیگر کشورها به طور مستقل می باشد .

در صورتی که درخواست کننده ویزا ، آژانس باشد متعهد می شود که کلیه شرایط تضمین، اخذ ویزا، قرارداد و غیره را به مسافر خود اعلام نماید در صورت عدم هماهنگی ، خود جوابگوی مسافر خواهد بود .

اگر مسافران به صورت گروهی باشند و ویزای تعدادی از آنها به هر دلیلی مرفوض شود و برای بقیه صادر گردد مسافرینی که دارای ویزا می باشند اگر از مسافرت خود صرف نظر کنند موظف به پرداخت هزینه ویزا می باشند.

مسافر یا آژانس درخواست کننده ویزا متعهد می شود پس از دریافت خدمات ویزا، تاریخ و مهر، نوع ویزا، همراهان و محتویات آن را چک نماید و در صورت مشاهده اشکال در هنگام دریافت مدارک به شرکت اعلام نماید در غیر این صورت مسئولیت آن به عهده این شرکت نمی باشد .

مسئولیت کنترل پاسپورت به عهده آژانس ثبت نام کننده بوده و این دفتر در قبال پاسپورت و هر نوع ممنوعیت خروج از کشور مسئولیتی نخواهد داشت.

آژانس مسافرتی درخواست کننده ویزا یا تحویل دهنده پاسپورت متعهد می شود تا زمان تحويل مدارك از این دفتر به كليه تعهدات خود از جمله ضمانتنامه بانكي عمل نمايد،در غير اين صورت ويزا ابطال ميگردد.

توصیه های بهداشتی کنیا

قبل از اینکه کوله بار سفرتان را ببندید، لازم است که واکسن طب زرد بزنید. حداقل 10 روز قبل از سفر به انستیتو پاستور ایران در خیابان پاستور، خیابان 12 فروردین بروید و این واکسن را تزریق کنید. انستیتو پاستور از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 تا 14:30 باز است، اما قبل از رفتن می توانید با شماره تلفن 66953311 تماس بگیرد و هماهنگ کنید. هزینه واکسن هم حدود 20 هزارتومان است. به شما یک کارت زرد رنگ با 10 سال اعتبار می دهند که حتما به هنگام سفر همراه داشته باشید. در فرودگاه و هنگام ورود در مورد واکسینه شدن در برابر تب زرد از شما سوال می گردد. توصیه شده یک هفته قبل از سفر شروع به خوردن قرص مالاریا کنید. قرص مفلوکین یا کلروکویین را می توانید از مراکز بهداشت تهیه کنید و هر هفته یک عدد از این قرص بخورید. تا چهار هفته بعد از پایان سفرتان هم به خوردن قرص ادامه دهید. قیمت هر قرص مالاریا هم کمتر از هزار تومان است.حالا می توانید با خیال راحت راهی سفر شوید.

توصیه های پولی و گمرکی کنیا

پس از استقلال، کنیا بواسطه سرمایه گذاری عمومی، تشویق تولیدات کشاورزی و توسعه سرمایه گذاری صنعتی بخش خصوصی، شاهد رشد اقتصادی بود. 

با شروع به کار رئیس جمهور کیباکی در ۳۰ دسامبر ۲۰۰۲، دولت کنیا اصلاحات اقتصادی را از سر گرفت و همکاری با بانک جهانی و IMF را مجدداً آغاز کرد. ائتلاف جدید رنگین کمان ملی (NARC) شروع به مقابله با جرائم اقتصادی و فساد مالی کرد و موفق که از بین بردن اختلاس‌های دولتی شد. 

در نوامبر ۲۰۰۳، به‌دنبال بکارگیری قوانین ضد فساد و سایر اصلاحات توسط دولت جدید، وام‌های جدید به کنیا تعلق گرفت که IMF وام ۲۵۰ میلیون دلاری برای رشد امکانات و کاهش فقر و سایر وام دهندگان در طول ۴ سال به میزان ۲/۴ میلیارد دلار به کنیا دادند. 

این کشور دارای بهترین نقاط حمل و نقل در منطقه، زیر ساختهای اجتماعی و نیروی کار متخصص می‌باشد، هر چند این مزایا نسبت به سال گذشته کم اهمیت تر شده‌اند. بسیاری از شرکتهای خارجی در نایروبی شعبه دارند. 

در مارس ۱۹۹۶ رئیس جمهورهای کنیا، تانزانیا و اوگاندا شرکت آفریقای شرقی (EAC) را مجدداً تأسیس کردند، هدف این شرکت هماهنگ کردن تعرفه‌های گمرکی، عبور آزاد مردم از مرزها و توسعه زیر ساختهای منطقه‌است. در مارس ۲۰۰۴، سه کشور آفریقای شرقی توافقنامه اتحادیه گمرکی را به امضاء رساندند.

اسناد و مدارک مورد نیاز به منظور واردات کالا به کنیا به شرح زیر می باشد:

مدارک مورد نیاز:

 • فرم ثبت سفارش (فاکتور های عرضه کننده کالا( Supplier invoice
 • لیست مشخصات بسته بندی(توضیحات کالا( packing list 
 • بارنامه و اوراق بیمه ( Bill of lading )
 • اظهار نامه ( IDF: Import Declaration Form )
 • فرم بهای گمرکی ( Declaration of customs value )
 • گواهی نامه های صادراتی( Certificates of compliance )
 • اسناد ترخیصی(Release Order )

 

 

مراحل آماده سازی اسناد:

چند نکته:

  بهتر است جهت تسهیل و تسریع از یک ترخیص کار استفاده نمائید.

با تحت پوشش الکترونیکی درآمدن سیستم گمرک کنیا, شرکت های ترخیص کالا بهتر و بیشتر کمک می کنند.

اصل کلیه مدارک مورد نظر را جهت طی تمام مراحل ترخیص به همراه داشته باشید.

راهنمای خرید در کنیا

 کنیا صادرات چندین محصول به بازار بین المللی را دارد، محصولاتی مانند قهوه، چای، گل و حبوبات. اما چیزی که می گویند “ساخته شده در کنیا” مانند محصولات خلاقیت وطنی، مانند محصولات ماسایی تسبیح سازی، چوبی و سنگ صابون حک شده، و همچنین lesos kikoys (sarongs) و shukas ماسایی که در بازار محلی به فروش می رسد. بازارهای ماسایی بهترین مکان برای خرید این چیزها ی با ارزش هستند، و آنها را در پارکینگ های مراکز خرید مختلف برگزار میشوند.

 

برنامه بازار

تنها بازار ماسایی در روز دوشنبه است که در گالری مرکز خرید برگزارمی شود. اگر چه یک فروشگاه عتیقه برجسته در بازار وجود دارد، آن به اندازه کافی سخاوتمندانه برای باز کردن درهای خود را به فروشندگان دیگر مشابه است آنها این کار را هر روز، نه فقط در روزهای دوشنبه انجام میدهند. این بازار در حومه سرسبز کارن، واقع در محل اتصال جاده Lang’ataو Magadi.

 

سه شنبه

هر سه شنبه در کف اولین پارکینگ برگزار میشود، بازار ماسایی پر جنب و جوش beguiles خریداران در مرکز خرید پرستیژ پلازا، واقع در امتداد جاده NGONG در منطقه مسکونی شیکKilimani.

مرکز خرید تازه بازسازی WESTGATE ، واقع در منطقه مسکونی مجلل از Westlands ، به محل کسب و کار به طور معمول پس از حمله تروریستی 2013 تبدیل شده است.

 

چهار شنبه

مرکز بازار در امتداد جاده مومباسا واقع شده است. بازار هر چهارشنبه،مرکز جذب بازدید کننده از سراسر شهر در فروشگاه های شلوغ است اما به خوبی تثبیت شده است بازار ماسایی.

 

پنج شنبه

یکی از جدیدترین، باغ بازار شهر در سال 2015 افتتاح شد. به همین دلیل است که در کنار شاهراه تیکا، کنیا واقع شده است. بازار ماسایی هر پنج شنبه در منطقه پارکینگ در هوای آزاد برگزار می شود.

یک تقاطع است در امتداد جاده NGONG، واقع در منطقه مجلل Riara . هر پنجشنبه، بازدیدکنندگان در پارکینگ طبقه سوم به اینجا می آیند برای خرید زیور آلات و سایر محصولات در بازار ماسایی.

 

جمعه

بازار یک مرکز خرید واقع درروستای حاشیه نشین لوکس در Gigiri است. در هوای آزاد دوست داشتنی بازار اجرا می شود هر جمعه از 8 a.m تا 18:30 این طولانی ترین بازار در حال اجرا در ماسایی نایروبی است.

 

شنبه

بازار در پارکینگ برپا است شلوغ ترین بازار ماسایی در نایروبی است. بازار در مرکز شهرستان واقع شده، درست در کنار KICC و درست پشت سر هتل هیلتون. فروشندگان در آنجا از اقصی نقاط Maasailand آمده اند. این بهشت خریداران است.

قدیمی ترین مرکز خرید در نایروبی است، قدمت آن به دوران پیش از استقلال میرسد. این eponymously پس از بنیانگذار آن، عبدالحبیب آدم نامگذاری شد

 

یکشنبه

مرکز یایا از پیشگامان مراکز خرید بالا پایان در سراسر نایروبی است. این یکی در منطقه مسکونی شیک و مد Kilimani ، در امتداد جاده Argwings Kodhek. واقع شده است.بازار ماسایی، هر یکشنبه، برقرار است.و جذب خریداران از اطراف مناطق مسکونی مجلل را داردمرکز خرید گالریا ،یکی از بزرگترین مراکز خرید معروف نایروبی است و فروشگاه های مواد غذایی، عابر بانک ها و هر انچه که  نیاز دارید دراینجا یافت می شود. این مجموعه  محل مناسبی برای خرید است.

بازار جانکشن در نایروبی یکی از بزرگترین و بهترین مراکز خرید کنیا به شمار می رود که می توان در آن اغلب مارک های معروف و اجناس مرغوب بین المللی را پیدا کرد.

بازار تی نایروبی یکی از بهترین مراکز خرید کنیا می باشد و تمامی برندهای معروف بین المللی را می توانید در آنجا خریداری کنید و همچنین می توانید برای صرف نهار و شام در رستوران بی نظیر این مجتمع مشغول شوید.

گشت و گذار در کنیا

 حمل و نقل:

سيستم حمل و نقل شامل جاده، راه آهن، آبهاي داخلي و خطوط هوايي است. بندر مومباسا کنيا را به کشورهاي اوگاندا، شرق زئير و رواندا متصل مي کند. جاده اي که کنيا را به سودان متصل مي کند 580 کيلو متر طول دارد. راه آهن از بندر مومباسا با عبور از نايروبي تا غرب کشور و نيز تا نقاطي از تانزانيا و اوگاندا امتداد مي يابد. طول خطوط راه آهن 860 کيلومتر است و شهرهاي کنيا بوسيله بيش از 1802 کيلومتر راه به هم متصل مي شوند. کنيا داراي زير ساخت هاي حمل و نقل هوايي بين المللي و داخلي پيشرفته ای می باشد و بيش از 150 باند فرودگاهى در کشور وجود دارد. فرودگاه بين المللي نايروبی پذيراي بيش از 30 خط هوايي است که مستقيماً به پايتختهاي مختلف پرواز دارند.

 

 کنیا دارای پارک های ملی حیات وحش بسیاری است که از آنها به خوبی در مقابل شکارچیان غیرقانونی و قاچاقچیان حیوانات محافظت می شود. در پارک های ملی کنیا می توان بسیاری از گونه های جانوران را مشاهده کرد که نسل آنها در اغلب کشورهای آفریقایی منقرض شده است.

پارک ملی حیات وحش زیبا و دل انگیز ماسایی مارا با مساحت ۱۵۱۰ کیلومتر مربع واقع در جنوب غربی کنیا و در فاصله ۲۲۴ کیلومتری از نایروبی، بهترین، مهم ترین و پر بازدید کننده ترین پارک طبیعی حیات وحش کنیا و شاید جهان است.

ماسایی مارا یک نام محلی می باشد که توسط ساکنان ماسایی این منطقه بر روی آن گذاشته شده و به معنی تک درختان در امتداد یکدیگر است. حد فاصل ماههای جولای تا آگوست بهترین زمان مشاهده حیوانات وحشی که به وفور در این منطقه زیست می کنند، است ولی بدلیل وجود بارندگی و آب کافی در طول سال ماسایی مارا زیستگاه انواع حیوانات می باشد.

بازدیدکنندگان این پارک طبیعی شانس نزدیک به صد در صدی برای مشاهده شیر، کرگدن سیاه، فیل، بوفالو و یوزپلنگ را خواهند داشت ضمن اینکه زرافه، گورخر، شترمرغ، گاو وحشی، انواع آهو و تمساح و… به وفور در مارا قابل مشاهده است و این زیستگاه بکر یکی از محبوب‌ترین صحنه‌های عکاسان، فیلمسازان و مستندسازان می‌باشد.

نایروبی یا شهر سبز آفتابی، مرکز و بزرگترین شهر کنیاست و نام آن از عبارتی ماسایی که ترجمه آن محل آب های خنک است برگرفته شده. این شهر که بین مومباسا و کامپالا واقع شده پر جمعیت ترین شهر آفریقای شرقیست و در حال حاضر سیزدهمین شهر بزرگ آفریقا محسوب می شود. نایروبی که منطقه ای مرداب گونه بوده در سال ۱۸۹۹ تاسیس شد و اولین ایستگاه قطار راه آهن اوگاندا را در خود جای داد. کوه کلیمانجارو و کوه کنیا نیز در نایروبی واقع شده اند. آب و هوای این شهر نیمه حاره ای کوهستانی است و دارای دو فصل بارندگی می باشد. 

پارک ملی نایروبی

پارکی که در سال ۱۹۴۵ تاسیس شد و اولین پارک ملی کنیاست که در پایتخت آن واقع شده است. این پارک محل زندگی گله های بزرگ گورخر، حیوانات وحشی آفریقایی، بوفالو، زرافه، شیر، چیتا، اسب آبی، کرگدن و بیش از ۴۰۰ گونه پرنده می باشد. در این پارک می توانید به سافاری واک نایروبی، مرکزی آموزشی درباره حیات وحش و حفاظت از محیط زیست بروید و همچنین از پرورشگاه حیوانات نایروبی دیدن کنید. 

مرکز زرافه ها

این مرکز که در لانگاتا واقع شده برای حفاظت از خطر انقراض زرافه های رات چایلد در نظر گرفته شده و بازدیدکنندگان می توانند لذت غذا دادن به این حیوانات و راه رفتن در این منطقه را تجربه کنند. در این محوطه گرازهای مختلف بسیاری نیز زندگی می کنند. 

موزه ملی نایروبی

موزه ملی نایروبی شامل جاذبه های متنوعی از این کشور است و بخش های جالبی از هنر، زمین شناسی، حیات وحش و تاریخ محلی نایروبی را در بر می گیرد. بنای این موزه در خانه ای قدیمی و بزرگ ساخته شده است. 

 

موزه ملی راه آهن

موزه راه آهن در ساختمان قدیمی راه آهن قرار دارد و تاریخچه خط آهن کنیا را به نمایش می گذارد. کلکسیونی از لوکوموتیوهای بخار، گردونه های ریل دار و موتورهای مختلف دوران استعماری کشور در این موزه قرار دارند. از جمله اشیاء به نمایش گذاشته شده میتوان به کالسکه ای که از آن برای رفتن به شکار حیوانات وحشی استفاده می شده اشاره کرد. 

دریاچه ناکورو

دریاچه ناکورو که یکی از کانون های جذب توریست در کشور کنیا است در واقع از آب های کم عمقی که در شکاف های یک دره جمع شده اند شکل گرفته است. وفور جلبک در این دریاچه دسته های متعددی از فلامینگوها را به خود جذب می کند. گاهی اوقات تا یک میلیون از این نوع پرنده در این ناحیه قابل مشاهده است. این واقعه که اغلب تماشایی ترین گردهمایی پرندگان روی زمین نامیده می شود باعث می گردد که خطوط ساحلی این ناحیه به رنگ صورتی دیده شود. هر چند متاسفانه در سال های اخیر جمعیت فلامینگوهای منطقه کاهش چشمگیری داشته که ناشی از مشکلات زیست محیطی و آلودگی آب ها است. 

 

تجارت در کنیا

اقتصاد کنیا بر پايه کشاورزي و هشتاد درصد نيروي کار کشور در اين بخش فعاليت مينمايند. عمده محصولات کشور را چاي، قهوه، پنبه، نيشکر، ذرت، گندم و محصولات باغی تشکيل میدهد، مهمترين صادرات کنيا عبارت از قهوه، چاي، فرآوردههاي نفتي، سيمان، ‌خاکستر سودا، بابونه، حبوبات، گل، سبزيجات، ميوه، گوشت، ماهي، لبنيات پوست و کنف است.واحد پول کنيا شيلينگ است.صنعت توريست داراي رتبه نخست در اقتصاد کنيا است. كنیا از نظر اقتصادى با دو معضل فساد گسترده مالى و ادارى و اتكاء به چند كالاى اوليه كه قيمت هاى آنها پايين و دچار نوسان مي باشد مواجه است.       

صنايع کشور عبارت از صنايع نفتي، شيميايي، خودرو سازی، سيمان، کاغذ سازي، برق و الکترونيک، کنسرو سازي، نوشابه سازي، پارچه بافي و تنباکو خشک کني مي باشد. مهمترين معادن کنيا خاکستر سودا، فلورسپار، نمک، آهن، سرب، نقره و مقدار کمي طلا است. زمين شناسان در جستجوي کرم، نيکل و مس در نقاطي از”کاريو ولي”بر آمده اند. کنيا نفت مصرفي خود را از خارج وارد مي کند. در بندر مومباسا پالايشگاهي وجود دارد که نفت وارداتي را تصفيه و از طريق لوله به نايروبي منتقل مي کند. نيروي برق از طريق پستهاي کوچک محلي و ژنراتورهاي هيدروالکتريک نصب شده بر روي رودخانه هاي تانا و باسين و نيز بوسيله پستهاي ژئوترميک در آلکاريا و منطقه ساحلی توليد ميشود. 

برگرفته از سایت آفتاب تراول

xcasino https://www.ufabet1688.org/