تجارت با بلژیک

پادشاهی بلژیک کشوری در غرب اروپا و یکی از اعضای اتحادیه اروپا است. پایتخت آن بروکسل است. بلژیک در شمال با هلند، در شرق با آلمان، در جنوب شرقی با لوکزامبورگ، در جنوب با فرانسه و از شمال غربی با دریای شمال مجاور است.

در ۶۰٪ از مناطق بلژیک، زبان هلندی (گویش فلاندری) صحبت می‌شود و فرانسوی در ۴۰٪ مناطق جنوبی مثل والونی صحبت می‌شود و در منطقه پایتخت (بروکسل) هر دو زبان در نهادهای دولتی رایج است. کمتر از ۱٪ مردم بلژیک آلمانی‌زبان هستند و در شرق کشور زندگی می‌کنند.

بلژیک از اواخر سده‌های میانه تا سدهٔ هفدهم، کانون بازرگانی و فرهنگی پر رونقی به شمار می‌رفته است. از سدهٔ شانزدهم تا انقلاب بلژیک در سال ۱۸۳۰ و جدایی این کشور از هلند، بلژیک محل جنگ‌های بسیاری بین قدرت‌های اروپایی بود و به همین دلیل با عنوان «میدان جنگ اروپا» لقب گذاری شده بود. اخیراً بلژیک عضو برجسته‌ای از اتحادیه اروپا به شمار می‌رود و میزبان تعدادی از نهادهای اتحادیه اروپا و سازمان‌های بین‌المللی از جمله ناتو است.

 

 

 

آب و هوا

آب و هوای در بلژیک، معتدل دریایی‌است، همراه با میزان بارندگی زیاد در تمام فصول. میانگین دمای هوا برابر با ۳درجه سلسیوس در ژانویه، و ۱۸ درجه سلسیوس در ژوئیه و میانگین میزان بارندگی ۶۵ میلیمتر در ژانویه و ۷۸ میلیمتر در ژوئیه می‌باشد. به دلیل تراکم بالای جمعیت و مکان در مرکز اروپای غربی، بلژیک با مشکلات محیطی مهمی روبه‌روست. در گزارش سال ۲۰۰۳ گفته می‌شود آب رودخانه‌های بلژیک جزء کم کیفیت‌ترین آب‌های اروپاست.

مردم و مذهب

تراکم جمعیت بلژیک (۳۴۲ نفر در هر کیلومتر) یکی از بالاترین تراکمات جمعیت بعد از هلند در اروپاست. پرتراکم‌ترین مناطق از نظر جمعیت در اطراف بروکسل قرار دارند؛ شهرهای پرتراکمی مانند آنتورپ، خنت و موون که به نام الماس فلاندری معروف اند و مراکز شهری مهم دیگری مانند لیژ، شارلوا، مونز، کورتریک، بروژ، هسلت و شهر نامور. شهر آردنس کمترین تراکم جمعیت را داراست. آمار سال ۲۰۰۵ جمعیت منطقه فلاندری را در حدود ۶۰۴۳۱۶۱، والونی ۳۳۹۵۹۴۲ و بروکسل را ۱۰۰۶۷۴۹ نشان می‌دهد. بلژیک در سال ۲۰۰۵، از نظر شاخص توسعه انسانی، در سازمان ملل، در رده نهم قرار داشته‌است.

در حدود ۵۸ درصد از جمعیت کشور هلندی زبان، ۴۱ درصد فرانسه زبان و کمتر از یک درصد آلمانی زبانند. بروکسل، با ۸ درصد از جمعیت کشور، به طور رسمی دوزبانه است (فرانسه-هلندی).

در حدود ۸۶٪ از جمعیت بلژیکی دارای ملیت بلژیکی هستند. ۹٪ (بر اساس تعداد) ایتالیایی، مراکشی، فرانسوی، ترکی یا هلندی هستند و ۵٪ یکی از ملیت‌های دیگر را دارا می‌باشند.

از زمان استقلال، اصول مذهبی کاتولیکی با اصول قوی آزاداندیشی و به خصوص جریانات فراماسونری هم تراز شده و نقشی مهم در سیاست بلژیک ایفا نموده‌است. قانون اساسی بلژیک معتقد به آزادی مذهب است و دولت به طور کلی عملاً به این حق احترام می‌گذارد. طبق تحقیق و مطالعات مذهب در سال ۲۰۰۱، در حدود ۴۷٪ از جمعیت خود را متعلق به کلیسای کاتولیک می‌دانند در حالی که دین اسلام با ۱۰ ٪ دومین دین بزرگ به شمار می‌رود. بررسی‌ای که در سال ۲۰۰۶ در فلاندرز انجام شد نشان می‌دهد که ۵۵٪ از مردم خود را مذهبی می‌دانند و ۳۶٪ اعتقاد دارند که خداوند جهان را خلق کرده‌است.

از جمعیت بزرگسال ۹۸٪ باسواد هستند. تحصیلات از سنین ۶ تا ۱۸ سال اجباری است اما بسیاری از بلژیکی‌ها تا سن حدوداً ۲۳ سالگی به تحصیل ادامه می‌دهند. در بین کشورهای OECD در سال ۱۹۹۹ بلژیک سومین مقام تحصیل را در بین جوانان ۱۸ تا ۲۱ ساله که ۴۲٪ از جمعیتش را تشکیل می‌دادند، کسب نمود. با وجود این در سالهای اخیر توجه مردم به سواد حرفه‌ای رو به افزایش است.

سیاست

بلژیک کشوری پادشاهیست. سیستم دو پارلمانی از سنا و مجلس شورا تشکیل شده‌است. در حالی که سنا مجموعه‌ای از سیاست‌مداران بالارتبه منتخب و نمایندگان انجمن‌ها و مناطق است. بلژیک از معدود کشورهاییست که رای دادن در آن اجباریست و به همین علت در جهان یکی از بالاترین آمار رأی‌گیری را داراست.

دولت فدرال که رسماً توسط پادشاه معرفی می‌شود، باید از مجلس شورا رای اعتماد بگیرد و توسط نخست وزیر رهبری می‌شود. تعداد وزرای هلندی و فرانسوی زبان طبق آنچه توسط قانون اساسی تعریف شده باید مساوی باشد.

کشمکش بین افراد از طریق دادگاه حکمیت حل و فصل می‌شود. چنین روشی باعث مصالحه شده و به فرهنگ‌های گوناگون امکان همزیستی مسالمت آمیز می‌بخشد.

دولت فدرال بیش از ۹۰ ٪ از تمام مالیات را در دست کنترل دارد. دولت‌های اقلیت مسئول توسعه زبان، فرهنگ و آموزش و پرورش در مدارس، کتابخانه‌ها، و تئاترها می‌باشند. رده سوم دولت‌های محلی هستند که بیشتر مسائل مربوط به اموال منقول و غیرمنقول مانند خانه، وسایط ترابری را کنترل می‌نماید.

اقتصاد

بلژیک، با جمعیت متراکم، در قلب یکی از مهمترین مناطق صنعتی جهان قرار گرفته‌است. به طور جاری، اقتصاد بلژیک، عمدتاً بر پایه خدمات است. بلژیک اولین کشور اروپایی اقلیمی بود که در اوایل دهه ۱۸۰۰ دستخوش انقلاب صنعتی شد. شهرهای لیژ و شارلوا به سرعت در صنایع معدن و فولادسازی توسعه یافتند و در اوایل قرن بیستم کاملاً شکوفا شدند. با این حال، در دهه ۱۸۴۰ صنعت پارچه بافی فلاندرز به بحران شدیدی دچار شد و فلاندر از این جهت دچار قحطی شد. بعد از جنگ جهانی دوم، شهرهای خنت و آنتورپ توسعه سریع صنایع شیمی و پتروشیمی را تجربه نمودند. بحران‌های نفت ۱۹۷۳ و بحران نفت ۱۹۷۹ اقتصاد را به سمت ترقی طولانی مدت پیش برد. صنعت فولادسازی بلژیک تا کنون رکودهای اقتصادی زیادی را تجربه نموده‌است.

در دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ توسعه مرکز اقتصادی کشور به سمت شمال فلاندرز ادامه یافت. امروزه، صنعت در مناطق پرجمعیت فلاندری در شمال متمرکز شده‌است. در پایان دهه ۱۹۸۰، سیاست‌های اقتصاد کلان بلژیک به بدهی انباشته دولت در حدود ۱۲۰ درصد از تولید ناخالص داخلی منجر شد. به طور جاری، بودجه در تعادل است و بدهی عمومی با ۹۴/۳ درصد از تولید ناخالص داخلی (تا پایان سال ۲۰۰۵) هم تراز می‌باشد. در سال۲۰۰۴ نرخ حقیقی رشد تولید ناخالص داخلی در حدود ۲/۷ درصد محاسبه شد.

بلژیک به طور خاص دارای اقتصاد باز است. از دیدگاه ترابری بلژیک، دارای زیربنای محکم بنادر، کانال‌ها و راه آهن و بزرگراه است که امکان یکپارچه شدن صنعتش با صنایع همسایگانش را به آن می‌دهد. بندر آنتورپ دومین بندر بزرگ اروپاست.

بلژیک، به عنوان یکی از اعضای پایه‌گذار اتحادیه اروپا، از توسعه قدرت سازمان‌های این اتحادیه برای یکپارچه سازی اقتصاد کشورهای عضو شدیداً حمایت می‌نماید. در سال ۱۹۹۹، بلژیک، یورو، تنها واحد پول اروپایی، را به عنوان واحد پول پذیرفت و در سال ۲۰۰۲، آن را جایگزین فرانک بلژیک کرد. اقتصاد بلژیک، قویا به بازرگانی خارجی به ویژه کالاهای ارزش افزوده وابسته‌است. واردات عمده آن عبارتند از تولیدات غذایی، ماشین آلات، الماس خام، نفت خام و تولیدات نفتی، مواد شیمیایی، لباس و لوازم و بافتنی‌ها. صادرات عمده آن عبارتند از اتومبیل، غذا و تولیدات غذایی، آهن و فولاد، الماس پرداخته، منسوجات، پلاستیک، تولیدات نفتی و فلزات غیر آهنی. از سال ۱۹۲۲، بلژیک و لوکزامبورگ دارای یک بازار تجاری مشترک با گمرک و واحد پول یکسان بوده‌اند که تحت عنوان اتحادیه اقتصادی بلژیک-لوکزامبورگ فعالیت می‌نماید. شرکای تجاری اصلی این اتحادیه عبارتند از آلمان، هلند، فرانسه، بریتانیای کبیر، ایتالیا، ایالات متحده آمریکا و اسپانیا.

سرمایه گذاری و ثبت شرکت

کشور بلژیک دارای موقعیت استراتژیک برجسته ای در قلب اروپا می باشد. این موقعیت ویژه به این معنیست که بلژیک دسترسی بی نظیری به مارکت ها و بازارهای اصلی در اروپا دارد. دلایل متعددی برای سرمایه گذاری در بلژیک وجود دارد. این دلایل شامل کیفیت بالای زندگی، بهره وری نیروی کار، چند زبانگی و همچنین ثبات اقتصادی و مالیات های پایین در این کشور می باشد.

بلژیک در مرکز قاره اروپا واقع شده است و به طور کلی پایتخت اقتصادی اروپاست و ستاد پارلمانی اروپا در بروکسل قرار دارد. بلژیک کشوری مناسب برای ایجاد کسب و کار بوده و بطور کلی پناهگاه امن مالیاتی می باشد. 

بوسیله برنامه سرمایه گذاری و ثبت شرکت در بلژیک نمی توان بصورت مستقیم به اقامت دائم در این کشور رسید . اما بصورت غیر مستقیم میتوان به پروسه اقامت دست یافت و در قیاس با اتریش ارزان تر نیز هست. متقاضی پس از گذشت ۵ سال به پاسپورت و اقامت بلژیک دست پیدا خواهد کرد. متقاضی میتواند درخواست رسیدن به اقامت خود را بعد از ۳ سال اقامت در بلژیک تسلیم کند. اما در کل این پروسه ۵ سال برای رسیدن به اقامت و پاسپورت در کشور بلژیک به طول خواهد انجامید. بزرگترین مزیت بلژیک برای یک سرمایه گذار کسب و کار این است که در طول پروسه اقامتی خود نیاز به حضور دائم در کشور بلژیک ندارد.

مزایای سرمایه گذاری در بلژیک

بطور خلاصه، از مزایای تجارت با کشور بلژیک می توان موارد زیر را عنوان نمود:

– بلژیک راه غیر مستقیم برای رسیدن به اقامت در طول مدت سرمایه گذاری را پیش رو قرار می دهد.

– بلژیک یک کشور بزرگ برای زندگی و تجارت می باشد.

– مالیاتهای بسیار پایین از مزیت های دیگر آن است.

– هیچ محدودیتی برای حداقل زمان اقامت در طول یکسال برای آن وجود ندارد.

– درخواست اقامت بعد از سه سال از مقیم بودن در بلژیک امکان پذیر است.

– هیچ محدودیتی برای تابعیت دوگانه در بلژیک وجود ندارد.

– تقاضیان بایستی حداقل سرمایه ای معادل ۳۰۰ هزار یورو در دسترس داشته باشند.

– امکان سفر به تمامی کشورهای حوزه اتحادیه اروپا (حوزه شینگن)

– امکان گرفتن ویزا برای تمام نواحی دنیا به سادگی

– امکان اخذ اقامت پس از ۳ سال و پاسپورت کشور بلژیک بعد از ۵ سال

– مالکیت قطعی بدون نیاز به داشتن شریک بلژیکی

– افتتاح حساب شخصی و شرکتی

 

 

مراحل ثبت شرکت

مراحل ثبت شرکت در کشور بلژیک مانند ثبت شرکت در آلمان، اتریش و سایر نقاط در حوزه شینگن می باشد. ابتدا فرد بایستی پلن خود را ارائه نموده و سپس با گرفتن وکیل و مشاور business plan خود را تهیه کرده و موافقت دولت بلژیک را نسبت به طرح اقتصادی خود بگیرد و سپس وقت مصاحبه در سفارت را هماهنگ کرده و در کشور بلژیک با گرفتن ویزای D حضور پیدا کرده و بعد از گذشت مدت زمان ۱ سال و ارائه توضیح در باب شرکت و گزارش سالانه خود نسبت به تمدید اقامت اقدام نماید و لذا بعد از گذشت مدت ۳ سال در بلژیک و پرداخت مالیات های شرکت و روند مثبت در طی پروسه اقامت برای درخواست اقامت دائم اقدام نماید. معمولاً متقاضیان بعد از ۵ سال، اقامت دائم و پاسپورت خود را دریافت می نمایند.

 

 

 

اطلاعات بازرگانی و مقررات

كد بین المللی تلفن: بلژیك : ۰۰۳۲

اختلاف ساعت با ایران: ۵/۲-

تعطیلات عمومی: ۱ ژانویه (۱۱ دی )، ۱۶ آوریل (۲۷ فروردین )، ۱ مه (۱۱ اردیبهشت )، ۲۴ مه (۳ خرداد)، ۳ ژوئن (۱۳ خرداد)، ۲۱ ژوئیه (۳۰ تیر)، ۱۵ اوت (۲۴ مرداد)، ۱ و ۱۱ نوامبر (۱۰ و ۲۰ آبان )، ۲۵ دسامبر (۴ دی )

ساعات كاری: بانكها، ۱۲-۹ و ۱۶-۱۴ روزهای دوشنبه تا جمعه و ادارات، ۱۷:۳۰-۸:۳۰ روزهای دوشنبه تا جمعه و ۱۲-۹ روزهای شنبه فروشگاهها، ۱۸-۹ هر روز غیر از یكشنبه ها

سفارت و بخش بازرگانی بلژیك در ایران: تهران،خیابان شهید فیاض بخش، خیابان شبدیز، كوچه بابك، شماره ۳، تلفن: ۲۰۰۹۵۵۴ و ۲۰۰۹۵۰۷ ، فكس: ۲۰۰۹۱۴۵ ، روزهای تعطیل: جمعه و شنبه. بخش بازرگانی و كنسولی در سفارت دایر می باشد. سفارت بلژیك عهده دار امور كنسولی كشور لوكزامبورگ نیز می باشد.

سفارت جمهوری اسلامی ایران در بلژیك (بروكسل):

Embassy of the IR of IRAN ۴۱۵, Ave. de Tervuren ۱۱۵۰ Bruxells Belgique

روش رایج خرید: سیف

زبان های رایج تجاری: فرانسه یا انگلیسی

مقررات گمركی ورود و خروج ارز: هیچگونه محدودیتی وجود ندارد.

كنترل ارزی: نظارت بر ارز وجود دارد و توسط بانكهای معتبر اعمال می شود، اما ارز به راحتی در اختیار واردكنندگان بلژیكی قرار می گیرد. اگر بیش از سه ماه به ترخیص كالاها از گمرك باقی مانده باشد، پرداخت ارز منوط به كسب تائیدیه كنترل ارز است.

محدودیتهای وارداتی: برای تعداد زیادی از كالاها نیاز به مجوز واردات نیست و اعلام قصد واردات توسط واردكنندگان كافی است. برای سایر كالاها مجوز واردات با سهولت داده می شود. ضمناً در این موارد نیز بهیچ وجه مجوز ورود ضرورت ندارد.

نمونه كالا: نمونه های فاقد ارزش تجاری را می توان بدون پرداخت حقوق گمركی وارد كرد. نمونه های دارای ارزش در برابر پرداخت ودیعه قابل ورود می باشند و به شرط آنكه از هر نوع كالا بیشتر از یك قلم وارد نگردد، هنگام صدور مجدد نمونه ها، ودیعه مسترد خواهد شد نمونه ها تحت مقررات كارنه آ.ت .آ (ATA) نیز قابل ورود هستند.

حقوق گمركی: بر حسب ارزش و بر پایه قیمت سیف كالا تعیین می شود. تعرفه های ترجیحی جامعه اقتصادی اروپا شامل كالاهای وارده از برخی كشورها می شوند. تعرفه های گمركی بر پایه “سیستم هماهنگ شده” (HS) تدوین شده اند.

بارنامه /قراردادحمل: مقررات خاصی ندارد. بارنامه را به هنگام لزوم می توان به صورت “به حواله كرد” صادر نمود.

سیاهه كنسولی: وجود ندارد.

گواهی مبداء: برای كالاهای زیر لازم است: قهوه، كالاهای ساخته شده از چرم، ماهی تازه، هیدروكسید و كربنات پتاسیم، كودهای شیمیائی نیتراته، و كالاهائی كه ورودشان منوط به صدور مجوز واردات است. گواهی مبداء توسط یك اتاق بازرگانی معتبر صادر می شود.

سیاهه تجاری: مندرجات آن باید به انگلیسی یا فرانسه باشند ولی فرم خاصی ندارد. باید شامل نام كشور مبداء، شرح كامل كالا، وزن، علائم و تعداد بسته ها و شماره تعرفه در “سیستم هماهنگ شده” (HS) باشد. گمرك رونوشت امضاء را می پذیرد. سه نسخه از سیاهه تجاری باید به گمرك تسلیم شود.

گواهی نامه های ویژه: برای ورود گوشت، فرآورده های گوشتی و روده باید گواهی بازرسی قبل و بعد از ذبح حیوان توسط مسئولان بهداشتی صادر شود و كالاها باید برچسبی حاكی از انجام این بازرسی داشته باشند. برای برخی از انواع صدف، گیاهان و بذرها گواهی بهداشت مورد لزوم است.

علائم ساخت كالا: در این زمینه شرایط خاصی برای اكثر كالاها وجود ندارد.

جنس بسته بندی: محدودیتی نیست.

علامت گذاری جعبه های حمل كالا: شرایط خاصی نیست. اما وزن كالا باید روی جعبه ها درج شود.

ملاقاتهای تجاری در بلژیک، رسمی برگزار می شوند و باید از لباس مناسب استفاده نمود. وقت ملاقات باید از قبل تعیین شود و در زمان تعیین شده در محل حضور یافت. بهتر است كارت ویزیت همراه داشت. زبان انگلیسی بطور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد. زندگی اجتماعی تقریباً غیر رسمی است و می توان از لباس راحت استفاده كرد. استعمال دخانیات در اغلب اماكن عمومی ممنوع است. در بلژیك تنها باربران انعام دریافت می كنند اما در موارد دیگر مزد خدمات در صورتحساب ها منظور می شود.

گزارش کشوری بلژیک

تهیه کننده: سازمان توسعه تجارت ایران – دی ۱۳۹۵

xcasino https://www.ufabet1688.org/