تجارت با دانمارک

پادشاهی دانمارک در اروپای شمالی واقع شده و هم‌مرز با آلمان است. این کشور نزدیک به ۵.۵ نفر جمعیت دارد و پایتخت آن کپنهاگ است. زبان‌های فاروئی، گرینلندی و آلمانی نیز به عنوان زبان‌های محلی در این کشور رسمیت دارند. واحد پول این کشور کرون دانمارک است و با اینکه این کشور در سال ۱۹۷۳ به اتحادیه اروپا پیوسته اما به حوزه یورو نپیوسته‌است. ۸۰٫۴ درصد مردم دانمارک مسیحی لوتری هستند.

دانمارک از اعضای مؤسس سازمان ملل و ناتو است. کشور دانمارک دارای دولت رفاه‌است و از نظر کم بودن اختلاف درآمد مردم، در رتبه اول جهان قرار دارد. دانمارک از نظر درآمد سرانه در رتبه هفتم جهان قرار دارد و در بررسی‌های سالانه، مردم آن مکرراً به عنوان «راضی‌ترین» مردم جهان اعلام می‌شوند و همچنین در سال ۲۰۱۶ شرکت یونیورسام با انتشار شاخص سالانه شادی، کشور دانمارک را در رتبه نخست شادترین و راضی‌ترین نیروی کار در دنیا قرار داد. این کشور به عنوان کشوری با کمترین فساد اداری در جهان به شمار می‌آید

حکومت دانمارک سلطنت مشروطه است. بیش از ۹۸% مردم دانمارک به زبان دانمارکی صحبت می‌کنند و زبان آلمانی نیز در منطقه نورد-شلزویگ در مرز آلمان به عنوان زبان رسمی این منطقه استفاده می‌شود. واحد پول دانمارک کرون و صادرات عمده آن ماشین‌آلات و تجهیزات حمل و نقل، نوشابه، مواد غذایی، مواد شیمیایی، و سوخت است.

در حال حاضر چهره صنعتی دانمارک ترکیبی از شرکت‌های کوچک تا متوسط است و همانند دیگر کشورهای بزرگ صنعتی اروپا، تعداد سازمان‌های بزرگ بسیار کم است. شرکت‌های دانمارک تخصص‌گرا هستند و معروفیت آن‌ها نه به خاطر تولید انبوه در بازار، که به خاطر تولیدات دارای طراحی خلاق و کیفیت عالی است. در محیط‌های کار دانمارک آن چه اهمیت دارد صلاحیت و شایستگی فرد است، نه تحصیلات یا طبقه اجتماعی او.

دانمارک به عنوان یک جامعه مساوات‌جو معروف است و نکته جالب این که این مسئله در زبان دانمارکی نیز که کلمات آن فاقد مذکر و مؤنث هستند نیز منعکس شده است. اکثر دانمارکی‌ها در مورد موفقیت‌های فردی خود بسیار متواضع هستند و بیش از آن که نگران نیازهای فردی خود باشند به دغدغه‌های گروه توجه دارند.

 

 

جغرافیا

دانمارک سرزمینی پست متشکل از یخرفت است. تنها جزیره‌ی بورنهولم در دریای بالتیک دارای سنگهایی سخت در سطح است. جزایر شرق شبه جزیره‌ جوتلند یک سوم کشور را تشکیل می دهند. آب و هوای دانمارک معتدل و مرطوب است، و تابستان های معتدل و زمستانهای سردی دارد. جزیره‌ی بورنهلم (در شرق) چندان معتدل نیست. 

شهرهای مهم دانمارک عبارتند از: اورهوس، اودنسه، راندرس، کولدینگ، هلسینگور، هورسنس. مساحت کشور دانمارک ۴۳،۰۹۴ کیلومتر مربع و جمعیت ۵،۴۱۳،۳۹۲نفر است.

 

سیاست

حکومت دانمارک سلطنت مشروطه است که ۱۷۹ نماینده‌ی پارلمان (فولکتینگ) تحت نظام تعیین نمایندگان به نسبت جمعیت هرمنطقه برای دوره ای چهار ساله با رأی تمامی افراد بالغ نیز انتخاب میشوند. دو نماینده از هر کدام از دو سرزمین وابسته‌ی خود مختار نیز انتخاب می گردند. پادشاه شخصی را به نخست وزیری انتصاب می کند که دارای پشتیبانی اکثریت در پالمان است. در دانمارک قانون اساسی دانمارک یا حکومت مردمی در سال ۱۸۴۹ بنیاد گذاشته شد. این قانون جانشین حکومت مطلق شد که بر طبق آن پادشاه از سال ۱۶۶۰ اختیار تام را داشت.

دانمارک در این سازمانها و پیمانها عضویت دارد: سازمان ملل متحد، جامعه‌ی اروپا، پیمان آتلانتیک شمالی، شورای اروپا، کنفرانس امنیت و همکاری در اروپا، سازمان همکاری اقتصادی و توسعه و همچنین اتحاد اروپای غربی (بعنوان عضو پیوسته). عضویت دانمارک در سازمان نظامی ناتو و سازمان همکاریهای اقتصادی و بنیادی جهان غرب (او ای سی دی) این کشور را به ایالات متحده آمریکا، کانادا و یکسری کشورهای اروپایی نزدیکتر کرده‌است. دانمارک یکی از کشورهای معدودی است که بیش از میزان تعیین شده سازمان ملل برابر هفت دهم درصد از درآمد ناخالص ملی را صرف همکاریهای بنیادی در کشورهای فقیر قاره آفریقا، آسیا و آمریکای لاتین می‌کند.

 

 

اقتصاد

واحد پولی دانمارک کرون دانمارک است. از نظر شاخص فساد اقتصادی، دانمارک (به همراه کشورهای دیگری همچون فنلاند و نیوزیلند) سال‌های زیادی به عنوان کشور نمونه که کمترین فساد اقتصادی را داشته‌است، معرفی شده‌است.

دانمارک به عنوان یکی از کشورهای اتحادیه اروپا که از واحد پول یورو استفاده نمی‌کند با رکود اقتصادی شدیدی روبه‌روست. این کشور از جنگ جهانی دوم تاکنون با چنین رکودی مواجه نبوده‌است. بحران اقتصادی سبب شده که مازاد مالی به کسری بودجه تبدیل شود و تصور می‌شود که این کسری در سال ۲۰۱۲ معادل ۴٫۶ درصد تولید ناخالص داخلی باشد.

در دانمارک سطح زندگی بالاست، ولی منابع طبیعی کمی یافت می شود. کشاورزی و دامداری دانمارک بر اساس تعاون سازمان دارد. پنیر و دیگر لبنیات، گوشت خوک و گاو از جمله تولیداتی است که بیشتر آن صادر می گردد. حدود یک پنجم نیروی کار در بخش صنایع تولیدی است و صنایع آهن و فلزکاری، غذایی، آبجو سازی مهندسی و شیمیایی مهم ترین آنها محسوب می شود. هزینه‌ی بالای سوخت وارداتی مشکلی برای اقتصاد کشور بوده است، ولی این وضع با اکتشاف نفت و گاز طبیعی دریای شمال تعدیل یافته است.

این کشور عضو شینگن است که بدین وسیله به دارندگان ویزای شینگن امکان می دهد تا بین ۲۶ کشور عضو (اتریش، بلژیک، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، لتونی، لیختن اشتاین، لیتوانی، لوکزامبورگ، جزیره مالت، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال، اسلواکی، اسلوانی، اسپانیا، سوئد و سوئیس) آن آزادانه در سفر باشند. پیمان شینگن که در ۱۴ ژوئن ۱۹۸۵ امضاء گردید به کشورهای عضو امکان می دهد که به عنوان یک کشور واحد پیرامون سفرهای بین المللی عمل کنند و کنترلهای مرزی داخلی وجود نداشته باشد.

 

 

جمعیت شناسی

زبان این كشور دانماركی است كه از گروه زبانهای آنگلو ساكسون می باشد. زبان انگلیسی در دانمارك رواج زیادی داشته و تقریبا عموم دانماركی ها قادر به تكلم این زبان هستند. در دانمارك به غیر از كلیسای لوترن كه مذهب رسمی اكثریت مردم دانمارك محسوب می شود، ۱۱ مجمع مذهبی دیگر به رسمیت شناخته شده اند كه پرجمعیت ترین آنان كاتولیك ها با جمعیتی حدود یک درصد کل جمعیت می باشند. دانمارك دارای ۸ دانشگاه در شهرهای مختلف از جمله كپنهاگ، آرهوس، اودنسه، آلبورگ و رسكیلده به اضافه یك مركز دانشگاهی در جنوب یولند و دو مركز تخصصی به نام های دانشگاه فنی دانمارك و دانشگاه سلطنتی كشاورزی و دامپزشكی است. مراكز دیگر آموزش عالی شامل كالجهای آموزش فنی، تجاری و دیگر تخصصها می باشد.

به طور کلی مردم دانمارک برای فرهنگ اهمیت زیادی قائل هستند. حجم زیادی از سفرهای خارج کشور مردم دانمارک برای دیدن جاذبه های فرهنگی سایر کشورها می باشد.

در دانمارك مزاح در روابط مردمی نقش بسزایی دارد. بعلاوه بسیاری نیز طعنه میزنند. به این دلیل نحوه صحبت بخصوص در بسیاری از محیط های كار ”تند”بنظر می آید. افراد میتوانند چیزهایی به یكدیگر بگویند كه به گوش شنونده ناخوشایند است و به راحتی باعث ترس و وحشت یك فرد جدید می شود. ولی اغلب نشانه رفاقت و احترام متقابل است، گرچه یكدیگر را كمی مسخره می كنند.

اگرچه موسسه گالوپ در نظرسنجی خود دقیقاً معیارهای رضایت مردم را مشخص نکرده با اینحال حقایقی در مورد دانمارک وجود دارد که ممکن است دلایل مناسبی برای بالا بودن امتیاز نشاط در این کشور نسبت به سایر کشورهای دنیا باشد. یکی از این موارد، بالا بودن نرخ تولید ناخالص داخلی دانمارک است. در سال ۲۰۰۹، این نرخ برای دانمارک در حدود ۶۸۰۰۰ دلار بوده که از این حیث، در حدود ۲۰۰۰۰ دلار بالاتر از ایالات متحده بوده است. به علاوه، در زمان این نظرسنجی، نرخ بیکاری در این کشور فقط در حدود دو درصد بوده است.

دارابودن ثروت، تنها معیار بالا بودن سطح شادی و نشاط در کشور دانمارک نیست. یک اقتصاد قوی در کنار امنیت سرمایه گذاری می تواند به کاهش سطح استرس منجر شود که این امر می تواند باعث بالارفتن روحیه عمومی در جامعه شود. بسیاری از ترس ها و نگرانی هایی که برای بسیاری از مردم در سایر کشورها وجود دارد، در دانمارک وجود ندارند. برای مثال، خدمات بهداشت و درمان و تحصیل، برای تمامی شهروندان کاملاً رایگان است. دانشجویان دانشگاهها، تا زمان اتمام تحصیلات خود، از مقداری حقوق و هزینه تحصیل برخوردار هستند. اینها دو مورد دیگر از دلایل کاهش سطح نگرانی هستند که باعث ایجاد رضایت زیاد در جامعه دانمارک شده اند.

پژوهشگران به این نتیجه رسیده اند که دانمارکی ها دید واقع بینانه و انتظارات و آرزوهای معقولی را برای آینده و زندگی خود متصور هستند. کار کریستنسن (Kaare Christensen) پژوهشگر دانمارکی معتقد است که مردم دانمارک به این دلیل رتبه ی بالایی را در سرانه ی شاد بودن در بین مردم دنیا بدست آورده اند که همیشه می خواهند از انتظارات و توقعات خود فراتر روند.

 

فرهنگ تجاری

ساختار کسب و کار در دانمارک بسیار مسطح و مبتنی بر اجماع و اتفاق نظر است. مدیر دانمارکی دنبال این نیست که خود را به عنوان کسی جلوه دهد که یک تنه تصمیم دشواری را گرفته و سختی‌های کار را متحمل شده است. در جامعه‌‌ای که جملاتی چون «فکر نکن کسی هستی»، «فکر نکن عاقل‌تر از مایی»، و «فکر نکن بهتر از مایی» شعار مردمان آن است، یک مدیر به سختی می‌تواند نقش سنتی و پدرگونه را در محیط کار بازی کند.

وقت شناسی:

دانماركی ها خیلی ”برطبق ساعت” كار میكنند. آنها انتظار دارند كه شما دقیقا سر ساعت قرار، نه زودتر و نه دیرتر حاضر باشید. در مورد قرارهای خصوصی و كاری و همچنین قرار با پزشكان، دندانپزشكان و مقامات دولتی هم عیناً همینطور است. تأخیر یا غیبت بدون دلیل موجه مطمئناً باعث نامحبوب شدن است.

جلسات کاری:

دانمارکی‌ها زیاد جلسه تشکیل می‌‌دهند و اغلب از طولانی بودن آن‌ها شکایت دارند. قبل از جلسه همه شرکت‌کنندگان به خوبی در جریان موضوع جلسه قرار می‌گیرند تا با اطلاع و آمادگی بیایند. از همه انتظار می‌رود که نظر خود را بگویند. دانمارکی‌ها مستقیم بحث می‌کنند ولی به ندرت با هم مقابله می‌کنند؛ چرا که معتقدند مقابله کردن فرایند به اجماع رسیدن را مختل می‌کند. حاضرین در جلسه به نوبت صحبت می‌کنند و قبل از شروع از رییس جلسه اجازه می‌گیرند. قطع کردن صحبت دیگران یا ابراز احساسات آشکار دور از آداب جلسات است و با اخم به آن واکنش نشان می‌دهند. قبل از جلسه حتماً وقت بگیرید و وقت خود را کتباً تأیید کنید. مکاتبات اولیه را با شرکت انجام دهید، نه با یک شخص خاص. از اواسط ماه ژوئن تا اواسط ماه آگوست اکثر دانمارکی‌ها در تعطیلات هستند و بهتر است در این زمان وقت جلسه درخواست نکنید. سر وقت در جلسه حاضر شود. اگر بیش از ۵ دقیقه تأخیر دارید حتماً تلفنی اطلاع بدهید.

سلام و احوال‌پرسی به صورت غیررسمی و خودمانی است و با دست دادن محکم و کوتاه، نگاه مستقیم به چشم طرف مقابل، و لبخند همراه است. هنگام ورود به جلسه با تک‌تک افراد دست بدهید و هنگام رفتن با همه آن‌ها خداحافظی کنید. دانمارکی‌ها را با عنوان حرفه‌ای (مثل دکتر یا مهندس) به همراه نام خانوادگی مخاطب قرار دهید. اگر کسی عنوان حرفه‌ای ندارد از Herr (آقا)، Fru (خانم متأهل) یا Froken (دوشیزه) استفاده کنید. آن‌ها ترجیح می‌‌دهند که به نام کوچکشان مخاطب قرار بگیرند ولی صبر کنید تا خودشان پیشنهاد بدهند. تبادل کارت ویزیت در جلسات مرسوم است. علاوه بر صندوق پستی، حتماً دفتر کار را هم روی کارت ویزیت درج کنید

ناهار کاری:

دانمارکی‌ها خیلی به ایجاد ارتباط دوستانه برای شروع تجارت اعتقادی ندارند و لذا دعوت به شام و ناهار کاری که معمولاً با این هدف صورت می‌گیرد. خیلی حائز اهمیت نیست. با وجود این، اگر به رستوران دعوت شدید هرگز شروع کننده بحث کاری نباشید و بگذارید میزبان دانمارکی در این کار پیش قدم شود. ترجیح آن‌ها این است که در این موقعیت‌ها راجع به کار صحبت نکنند. به صورت‌حساب رستوران‌ها یک سری هزینه‌ها بابت خدمات اضافه می‌شود و لذا دادن انعام خیلی ضرورت ندارد. اگر سرویس ویژه‌ای به شما دادند می‌توانید بابت آن انعام بدهید ولی انتظاری از شما ندارند.

مذاکرات تجاری:

قبل از جلسه بهتر است دستور جلسه را ارسال نموده و طبق آن پیش بروید. تصمیم‌گیری معمولاً پس از مشورت با کلیه اشخاص درگیر در موضوع انجام می‌شود. اگر قرار است مطلبی را ارائه کنید حتماً از قبل برنامه‌ریزی کنید و مطلب خود را با استفاده از واقعیت‌ها، اعداد و ارقام، و نمودار ارائه کنید تا نتیجه مطلوب‌تری بگیرید. موقع صحبت کردن به چشم افراد نگاه کنید. گپ و گفت خارج از موضوع متداول نیست و دانمارکی‌ها ترجیح می‌دهند زودتر به اصل مطلب بپردازند.

گروه‌های کاری:

سه ویژگی سنتی اسکاندیناوی‌ها، یعنی اتفاق نظر، وفاداری به جمع، و مساوات‌جویی موجب گردیده که دانمارکی‌ها در کارهای تیمی موفق عمل کنند. مادامی که به تیم به عنوان گروهی از افراد دارای ارزش و مقام یکسان نگاه شود همه چیز خوب پیش می‌رود، اما اگر قرار باشد فرد قدرتمندی در گروه بخواهد سلطه‌گری داشته یا باقی اعضا را هدایت کند مشکل به وجود می‌آید و ممکن است خیلی صریح نارضایتی خود را ابراز کنند. بنابراین، گر چه گروه‌های کاری برای اثربخشی بیشتر تشکیل می‌شوند، اما نحوه عمل گروه باید به ترتیبی باشد که همه احساس کنند که وجودشان ارزشمند است و در فرایند کار دخالت دارند.

 

 

ثبت شرکت در دانمارک

ثبت شرکت در کشور دانمارک از طریق آژانس های های تجاری که مسولیت ثبت شرکت را بر عهده دارند امکان پذیر می باشد و این موسسات زیر نظر وزارت امور اقتصادی و کسب و کار کشور دانمارک فعالیت می کنند و دفتر اصلی این نهاد در شهر کپنهاگ است.

جهت گرفتن مشاوره، قبل از شروع كار، می توانید از موارد زیر استفاده كنید:

• اداره كار شهرداری محل كسب و كار

• مشاوران مربوطه در امر شروع كسب و كار

• اداره مالیات دانمارك (SKAT)

• مراكز كاریابی

• اینترنت (وب‌سایت های رسمی، وب‌سایت های كاریابی، شبكه های اجتماعی و …)

• فراموش نكنید، صندوق بیکاری نیز می تواند درباره چگونگی تاثیر شروع کار آزاد بر امکان مطالبه حقوق بیکاری به شما مشورت بدهد.

 

انواع شرکت

۱- شرکت سهامی عام SE :

کشور دانمارک هم همانند تمامی کشور های اتحادیه اروپا از قوانین ثبت شرکت سهام عام در اتحادیه اروپا تبعیت میکند و براساس قوانین اتحادیه اروپا اگر شخصی قصد ثبت شرکت در کشور دانمارک را دارد باید شعبه اصلی را در دانمارک ثبت کند و ادرس رسمی شرکت باید در دانمارک باشد و حداقل سرمایه مورد نیاز برای ثبت شرکت به صورت سهامی عام در کشور دانمارک ۱۲۰۰۰۰یورو می باشد و مسولیت هر یک از سهامداران به نسبت سهم خود می باشد و از نظر پرداخت مالیات تفاوتی بین شرکت های سهامی عام و خاص وجود نخواهد داشت و صورت حساب های سالیانه توسط حسابداری شرکت به حساب داری مرکز ارائه خواهد شد.

۲- شرکت های جمعی EEIG :

اشخاصی که تمایل دارند در کشور دانمارک به صورت بین المللی اقدام به ثبت شرکت کنند میتوانند با افتتاح شعبه اصلی در کشور دانمارک اقدام به افتتاح این شرکت بین المللی کنند و از مزایای افتتاح این شرکت بین المللی صرفه جویی در هزینه ها و همچنین بالا بردن سود شرکت برای تمامی اعضای شرکت می باشد.

۳- شرکت IVS :

این نوع شرکت همان شرکت با مسولیت محدود در کشور دانمارک می باشد و از سال ۲۰۱۴مشغول به فعالیت در کشور دانمارک شده است و حداقل سرمایه که برای شرکت های با مسولیت محدود در دانمارک در نظر گرفته شده است ۱۳۰۰۰یورو می باشد و امکان اینکه سرمایه شرکت های با مسولیت محدود از طریق وام تامین شود وجود دارد و یا اینکه از افراد حقیقی که به عنوان شریک حضور دارند برای تامین سرمایه شرکت استفاده کنند و امکان سرمایه گذاری با مسولیت محدود در کشور دانمارک در حوزه های صنعتی کشاورزی و ساخت تولید وجود دارد و اطلاعات شخصی تمامی شرکا باید در اداره کسب و کار محلی به ثبت برسد و همچنین لازم به ذکر است که تنها مالک اصلی شرکت مسول جوابگویی به بدهی های شرکت می باشد.

 

 

روش های ثبت شرکت

۱- ثبت نام آنلاین شرکت:

در کشور دانمارک این امکان وجود دارد که یک شرکت توسط سیستم ثبت نام الکترونیکی توسط سازمان کسب و کار دانمارک به ثبت برسد و برای ثبت شرکت در دانمارک به صورت آنلاین نیاز به ارائه یک امضاء دیجیتال می باشد.

۲- ثبت نام کاغذی شرکت:

افرادی که تمایل دارند برای ثبت نام شرکت به صورت سنتی در کشور دانمارک اقدام کنند میتوانند از طریق ثبت نام شرکت به صورت کاغذی اقدام کنند و این نوع ثبت شرکت به صورت کاغذی مختص شرکت های با مسولیت محدود می باشد و معمولا ثبت نام به صورت کاغذی از طریق اژانس تجارت کشور دانمارک و شرکت هایی که در زمینه ثبت شرکت در کشور دانمارک در حال فعالیت هستند امکان پذیر است و همچنین لازم به ذکر است که ثبت نام شرکت در کشور دانمارک به صورت کاغذی بین دو تا سه هفته صورت می پذیرد.

۳- احداث یک شعبه و یا دفتر نمایندگی خود:

و همچنین لازم به ذکر است ک با توجه به موقعیت جغرافیایی بسیار مناسبی که کشور دانمارک دارد میتواند بستر بسیار مناسبی برای افراد متقاضی سرمایه گذاری و ثبت شرکت در اتحادیه اروپا باشد و از مزایای دیگر ثبت شرکت و سرمایه گذاری در دانمارک این می باشد که امکان راه اندازی سایر شعب و یا نمایندگی در سایر کشور های اتحادیه اروپا برای شخصی که در کشور دانمارک اقدام به ثبت شرکت میکند وجود دارد و نکته مثبت این است که در امد حاصل از شعب خارجی شامل پرداخت مالیات نخواهد شد و همچنین لازم به ذکر است که توصیه ما به افرادی که قصد سرمایه گذاری و ثبت شرکت در کشور های اسکاندیناوی را دارند این است که شرکت مادر یا همان شرکت اصلی را در کشور دانمارک به ثبت برسانند و در صورت تمایل در سایر کشور هایی که در حوزه اسکاندیناوی قرار دارد اقدام به افتتاح شعب و یا اخذ نمایندگی کنند و بر طبق قوانین ثبت شرکت در کشور دانمارک شخصی که اقدام به ثبت شرکت در کشور دانمارک میکند اجازه تاسیس شعب و یا اخذ نمایندگی در تمامی کشورهای اتحادیه اروپا از جمله کشور هایی که در حوزه کشور های اسکاندیناوی قرار دارند را خواهد داشت.

 

 

اطلاعات بازرگانی

– روش های رایج خرید: سیف یا سی اند اف

– زبان های رایج تجاری: انگلیسی

– محدودیتهای وارداتی: اکثر کالاها را از کشورهای مختلف می توان آزادانه وارد کرد. برای برخی از انواع منسوجات و ظروف آشپزخانه و غذاخوری که از مبادی کشورهائی غیر از اعضاء جامعه اقتصادی اروپا وارد می شوند، مجوز ورود مورد نیاز است.

– مقررات گمرکی ورود و خروج ارز: ورود پول محلی و یا ارز هیچگونه محدودیتی ندارد. افراد مقیم می توانند حداکثر ۲۵۰۰۰ کرون خارج کنند. افراد غیرمقیم مقدار بیشتری را می توانند خارج کنند مشروط بر آنکه قبلا” وارد شده و یا از طریق تبدیل ارز خارجی بدست آمده باشد.

– کنترل ارزی: وجود ندارد.

– بارنامه/ قرارداد حمل: مقررات خاصی بکار بسته نمی شود. بارنامه را می توان در صورت لزوم بصورت “به حواله کرد” صادر نمود.

– سیاهه کنسولی: لازم نیست.

– گواهی مبداء: فقط برای کالاهای وارده از هنگ کنگ درخواست می شود. فرم خاصی ندارد.

– سیاهه تجاری: باید شامل تاریخ صورتحساب و خرید، شرح دقیق کالا، شماره نمانکلاتور (برمبنای سیستم هماهنگ شده، ( HS )، قیمت هر قلم کالا، شرایط پرداخت و تحویل، سایر شرایط فروش و تخفیف ها بوده و علت تخفیف را روشن کند. مطالب مربوط به کرایه حمل، بیمه، و غیره نیز باید بصورت جداگانه قید شود. یک گواهی امضاء شده و تاریخ دار مبنی بر صحیح و حقیقی بودن ارزش کالا باید ضمیمه سیاهه گردد. رونوشت امضاء مورد قبول است. چهار نسخه از سیاهه برای گمرک مورد نیاز است.

– گواهی نامه های ویژه: برای گیاهان و برخی از مواد خوراکی، گواهی بهداشت ضروری است. برای احشام باید گواهی دامپزشکی صادر شود.

– علائم ساخت کالا: نام کشور مبداء باید روی بعضی کالاها بیاید، و در مورد تعدادی دیگر از کالاها ذکر عبارت “Foreign Goods” (کالاهای خارجی) کافی است.

– جنس بسته بندی: محدودیتی در کار نیست، اما اگر برای ارسال محموله به جزایر فارو (یکی از جزایر دانمارک) از کاه وپوشال استفاده شود، صدور گواهی بهداشت در خصوص آنها اجباری است.

– علامت گذاری جعبه های حمل کالا: مقررات خاصی وجود ندارد، اما اگر وزن محموله از یک تن بیشتر باشد، باید وزن آن روی جعبه ثبت شده باشد.

– نمونه کالا: نمونه های فاقد ارزش تجاری بدون پرداخت حقوق گمرکی قابل ورود هستند. بقیه نمونه ها را می توان در قبال سپردن ودیعه وارد کرد، به شرط اینکه طی مدت شش ماه از دانمارک خارج شوند. نمونه ها را تحت کارنه آ.ت.آ نیز می توان وارد کرد.

– حقوق گمرکی: براساس نرخهای معین یا قیمت کالا بر حسب ارزش سیف تعیین می شود. تعرفه های گمرکی براساس سیستم هماهنگ شده (HS code) تنظیم شده اند.

 

گزارش کشوری دانمارک

تهیه کننده: سازمان توسعه تجارت ایران – دی ۱۳۹۵

xcasino https://www.ufabet1688.org/