تجارت با فنلاند

جمهوری فنلاند کشوری است در منطقه اسکاندیناوی در شمال اروپا. این کشور ۵٫۴ میلیون نفر جمعیت دارد و پایتخت آن هلسینکی است. حدود یک میلیون نفر از جمعیت کشور در منطقه کلان‌شهری هلسینکی زندگی می‌کنند.

واحد پول این کشور یورو است. فنلاند هرساله یکی از کشورهایی است که در صدر جدول کیفیت بالای زندگی در جهان قرار می‌گیرد.

دو زبان فنلاندی و سوئدی در این کشور رسمیت دارند. ۸۹٫۳۳ درصد از مردم کشور، فنلاندی‌زبان هستند و سوئدی در چند منطقهٔ ساحلی در غرب، جنوب، و منطقهٔ خودگردان اُلند صحبت می‌شود. ذحدود ۷۸ درصد از مردم این کشور پیرو آیین لوتری از دین مسیحیت هستند و ۲۰ درصد نیز مذهبی ندارند.

از نظر مساحت، فنلاند هشتمین کشور در اروپا و پس از جمهوری کنگو شصت و پنجمین کشور در جهان است. فنلاند از نظر جمعیت کم‌تراکُم‌ترین کشور در اتحادیه اروپا به‌شمار می‌آید.

فنلاند از سدهٔ دوازدهم تا آغاز سدهٔ نوزدهم جزئی از سوئد بود و پس از آن در دوره‌ای تبدیل به یک دوک‌نشین بزرگ خودگردان در امپراتوری روسیه شد و این وضعیت تا انقلاب روسیه ادامه یافت.

 

 

 

جغرافیا

فنلاند از شمال با نروژ، از شرق با روسیه، از غرب با سوئد همسایه‌است. خلیج بوتنی در غرب، خلیج فنلاند در جنوب و دریای بالتیک در جنوب غربی آن قرار دارد. فنلاند سرزمینی است پَست، مشتمل بر چندین دریاچه (معروف به کشور هزار دریاچه با پوشش ۱۰ درصد از مساحت کل کشور) و ۸۶ درصد کشور پوشیده از جنگل‌های توندرا و تایگا است. رشته کوه‌های آن اغلب در نیمه شمالی واقع شده‌اند. بزرگ‌ترین دریاچه فنلاند سایمای بزرگ نام دارد که ۴۳۷۷ کیلومتر مربع مساحت آن است. بلندترین رود فنلاند نیز کمی یوکی با ۴۸۳ کیلومتر درازا است.

این کشور ۲۰۰۰۰ جزیره با وسعتی بیش از ۱۰۰۰۰۰ کیلومتر مربع دارد. تابستان فنلاند بسیار درخشنده و گرم و کوتاه و زمستان آن بسیار تاریک، سرد و بسیار بلند دارد. در لاپلند در شمال فنلاند به مدت دو ماه تمام در زمستان خورشید طلوع نمی‌کند و در تابستان نیز دو ماه غروب آفتاب وجود ندارد.

قرار داشتن یک سوم از خاک فنلاند در بالای مدار شمالگان، این کشور را پس از ایسلند، به شمالی‌ترین کشور جهان مبدل ساخته‌است. در شمالی‌ترین نقطه فنلاند تابستان‌ها خورشید برای ۷۳ روز غروب نمی‌کند و همه ۲۴ ساعت روز هوا روشن است. در زمستان نیز ۵۱ روز خورشید طلوع نمی‌کند. به علت نامساعد بودن آب و هوای شمال فنلاند، جمعیت بسیار کمی در این مناطق زندگی می‌کند.

 

 

مردم و فرهنگ

جمعیت فنلاند پنج میلیون و ۲۳۴ هزار و ۶۲۴ نفر است که میانگین سنی آنها ۴۱٫۶ سال است. امید به زندگی برای زنان ۸۲٫۳۱ سال و برای مردان ۷۵٫۱۵ سال است. کمتر از ۰٫۱ درصد از جمعیت این کشور (حدود هزار و پانصد نفر) به بیماری ایدز مبتلا هستند. ۹۳٫۴ درصد از جمعیت آن فینی، ۵٫۷ درصد سوئدی و ۰٫۴ درصد روسی هستند. بقیه از تبارهای استونیایی، کولی‌های اروپا و سامی هستند. ۸۴٫۲ درصد از جمعیت آن مسیحی و پیرو کلیسای لوتری فنلاند هستند. ادیان اسلام و یهود نیز بویژه میان مهاجران فنلاند رایج است. همچنین بخشی از مردم این کشور بی‌دین می‌باشند.

بیشتر مردم فنلاند به زبان فنلاندی که از زبان‌های فینو اوگریایی است صحبت می‌کنند. این زبان که تا حدودی با زبان مجاری نیز نزدیکی دارد و به همراه زبان‌های استونیایی، مجاری و مالتی، زبان‌های رسمی غیر هندواروپایی اتحادیه اروپا می‌باشند.

فنلاندی‌ها به فنلاندی بودن شرکت نوکیا و «لینوس توروالدز»، سازنده لینوکس افتخار می‌کنند. فنلاندی‌ها شدیداً علاقه‌مندند که هر چه در خارج در مورد آنها می‌نویسند را بخوانند و همیشه نظر بازدیدکنندگان از فنلاند را دربارهٔ این کشور می‌پرسند.

برابری و عدالت، ارزشهای مهمی برای فنلاندی ها هستند. در جامعه فنلاندی تمام افراد با هم برابر هستند و باید با همه افراد با عدالت رفتار شود. زنان و مردان با هم برابر هستند.

در فنلاند برای راستی و صداقت ارزش زیادی گذاشته می شود. حائز اهمیت است که همواره قول و قرار های خود را بجا آورید. ناراستی و عدم صداقت برای فنلاندی ها از بدترین ویژگی ها به حساب می آید. برای کار کردن و سعی و تلاش ارزش فراوانی گذاشته می شود.

وقت شناس بودن در فنلاند امر مهمی می باشد. زمانی که قرار ملاقات دارید، بسیار مهم است که بموقع سر قرار خود حاضر شوید. اگر با کارمند یا پزشکی وقت دارید، بسیار اهمیت دارد که بموقع در محل قرار خود حضور داشته باشید.

در فنلاند، فروتنی و تواضع ارزش مهمی به حساب می آید. افراد در داخل یک گروه خیلی خود نمایی نکرده، با صدای بلند حرف نزده و خود وصفی نمیکنند. یکی از جنبه های خوب اخلاقی در فنلاند، مورد توجه قرار دادن بقیه افراد و گوش فرا دادن به آنها می باشد.

 

 

اقتصاد

با اینکه فنلاند به‌عنوان یکی از کشورهای عضو منطقه یورو به‌صورت رسمی در رکود اقتصادی به سر می‌برد، ولی وضع اقتصاد این کشور بهتر از سایر کشورهای منطقه یورو است. اقتصاد فنلاند وابستگی فراوانی به صادرات دارد و بحران اقتصادی سایر کشورهای اروپایی تأثیر زیادی روی صادرات این کشور گذاشته است. فنلاند تنها کشور منطقه یورو است که بر اساس اعلام سه نهاد مطرح مالی در زمینه اعتبار و درستی‌سنجی، از وضع باثبات (AAA) برخوردار است.

بدهی‌های دولت در فنلاند تقریباً نصف بدهی‌های حوزه یورو است. بحران بدهی‌ها، دست‌کم در سال ۲۰۱۲ میلادی مهم‌ترین موضوعی بود که بر مبارزات انتخابات ریاست جمهوری فنلاند سایه افکند. فنلاند یکی از کشورهای حوزه پولی یورو است که بحران جهانی اقتصاد آن را بی‌نصیب نگذاشت. صادرات این کشور که ۴۵ درصد تولید ناخالص داخلی را تشکیل می‌دهد در سال ۲۰۰۹، ۳۲ درصد کاهش یافت.

از نظر شاخص فساد اقتصادی، فنلاند (به همراه کشورهای دیگری همچون دانمارک و نیوزیلند) سال‌های زیادی به عنوان کشور نمونه که کمترین فساد اقتصادی را داشته، معرفی شده‌است. دو میلیون و ۶۸ هزار نیروی کار در این کشور وجود دارد و نرخ بیکاری در آن ۶٫۶ درصد است. نرخ تورم فنلاند در سال ۲۰۰۷ میلادی ۲٫۷ درصد بود.

تولید ناخالص داخلی فنلاند ۱۸۵٫۹ میلیارد دلار است که ۲٫۵ درصد آن در بخش کشاورزی، ۳۱٫۷ درصد آن در بخش صنعت و ۶۵٫۹ درصد آن در بخش خدمات تولید می‌شود. صادرات این کشور شامل ماشین‌آلات و تجهیزات، مواد شیمیایی، آهن‌آلات، الوار، کاغذ و خمیر کاغذ است که به کشورهای آلمان (۱۱٫۳ درصد)، سوئد (۱۰٫۵ درصد)، روسیه (۱۰٫۱ درصد)، بریتانیا (۵٫۶ درصد)، ایالات متحده آمریکا (۶٫۵ درصد) و هلند (۵٫۱ درصد) صادر می‌شود. واردات این کشور شامل مواد غذایی، نفت خام و فراورده‌های آن، مواد شیمیایی، تجهیزات حمل و نقل، آهن و فولاد، ماشین‌آلات، پارچه و الیاف پارچه و پشم است که از کشورهای آلمان (۱۵٫۶ درصد)، روسیه (۱۴ درصد)، سوئد (۱۳٫۷ درصد)، هلند (۶٫۶ درصد)، چین (۵٫۴ درصد)، بریتانیا (۴٫۷ درصد) و دانمارک (۴٫۵ درصد) است.

کشور فنلاند در زمينه هاى مرتبط با تحقيقات و توسعه و سرمايه انسانى از جمله كشورهاى پيشتاز در اروپاست. همچنين از نظر شاخص ادراك فساد دومين كشور با كمترين فساد در جهان است. فنلاند در گزارش رقابت پذيرى جهاني رتبه ۸، گزارش جهانى رقابت پذيرى سفر و گردشگرى رتبه ۲۲، گزارش جهانى فناورى اطلاعات رتبه ۲ و بر اساس شاخص رقابت پذيرى صنعتى رتبه ۲۰ را دارد.

بر مبناى آنچه از بررسى ظرفيت هاى اقتصادى فنلاند به دست مى آمد، مى توان گفت اين كشور در زمينه صنايع كاغذ، پتروشيمى، ماشين آلات، محصولات فلزى، چوب و محصولات چوبى، فلزات اساسى و تجهيزات الكتريكى داراى مزيت نسبى آشكار شده بالاتر از يك است. مزيت هاى اين كشور در صنايع مذكور مى توانند معيارهايى براى معرفى زمينه هاى همكارى ميان ايران و فنلاند قرار گيرند.

 

 

مذاكره با فنلاندى ها

فنلاندی‌ها برای کلام ارزش بالایی قائل هستند که می‌توان بازتاب آن را در کم‌گویی و اجتناب آنان از صحبت‌های پیش پا افتاده و غیرضروری مشاهده کرد. آنها شنوندگان بهتری هستند تا صحبت کننده.

این باور که فنلاندی‌ها مردمانی تودار و کم حرف هستند مربوط به گذشته است. با این همه، کلام برای فنلانديها امری جدی محسوب می‌شود و حرف مردم نیز برایشان مهم است. در ضرب المثل فنلاندی آمده است که “گاو را از شاخش بشناس و مرد را از کلامش”. یک فنلاندی آنچه را که می‌گوید به دقت در نظر می‌گیرد و از دیگران هم توقع چنین رفتاری را دارد. او به تعهدات کلامی و وعده‌های لازم الاجرا متعهد است. ملاقات کنندگان باید به خاطر بسپارند که در یک گفتگوی بسیار اتفاقی مانند این که “باید یک وقت با هم ناهاری بخوریم” گفتگویی جدی تلقی می‌شود و فراموش کردن آن می‌تواند باعث ناراحتی شود.

فنلاندی‌ها به ندرت با غریبه‌ای وارد صحبت می‌شوند مگر انگیزه‌ای ناگهانی باعث این کار شود. همان طور که خارجی‌ها اغلب متوجه می‌شوند، فنلاندی‌ها در مترو، اتوبوس برقی و اتوبوس به طور عجیبی ساکت‌اند. آنها هم مانند همه افراد در هر جای دنیا هنگامی که در آسانسور هستند معذب می‌شوند.

فنلاندی‌ها شنونده‌های خوبی هستند و به میان پریدن صحبت دیگران را بی‌نزاکتی می‌دانند. فنلاندی‌ها هنگامی که صحبتی متوقف می‌شود عصبی نمی‌شوند زیرا از نظر آنها سکوت بخشی از ارتباط است. فنلاندی‌ها معمولا هنگام صحبت به زبان مادری‌شان هم با طمانینه صحبت می‌کنند. سرعت خواندن خبر در تلویزیون فنلاند برای بسیاری از خارجی‌ها خنده‌دار به نظر می‌آید و با وجودی که بسیاری از فنلاندی‌ها به زبان‌های خارجی بسیاری تسلط دارند با این حال هنگام صحبت به این زبان‌ها جانب احتیاط را حفظ می‌کنند. با این وصف، فنلاندی‌ها هنگامی که موقعیت درست باشد، سلیس و پر نیرو صحبت می‌کنند.

فنلاندی‌ها هنگامی که با غریبه‌ای تا حدی خوب آشنا می‌شوند، حاضرند از هر دری صحبت کنند و گفتگو در مورد مذهب و سیاست دیگر برایشان تابو نخواهد بود. فنلاندی‌ها یکی از پیشتازان جهان در مطالعه کتاب و روزنامه و استفاده از کتابخانه هستند و از این رو یک فرد فنلاندی معمولی نسبت به آنچه که در فنلاند و یا هر کجای دنیا می‌گذرد آگاه است.

مانند هر جای دیگر دنیا، سرگرمی‌های مشترک، سوژه معمول مکالمات و تبادل عقاید در فنلاند است و به راحتی می‌توان درباره فرهنگ و هنر یا ورزش گفتگو کرد. در سال‌های اخیر به سبب موفقیت‌های حاصله در این زمینه (غیر از مسابقات دوی سنتی طولانی و ورزش‌های زمستانی)، ورزش سوژه بسیار رایج دیگری شده است.

فنلاندی‌ها هنگام معرفی خود ابتدا نام و سپس نام خانوادگی خود را می‌گویند. زنانی هم که از نام پیش از ازدواج و هم فامیل همسر استفاده می‌کنند بدین ترتیب خود را معرفی می‌کنند. با وجودی که فنلاندی‌‌ها نسبت به عناوین رسمی خود آگاه و مغرورند اما به ندرت هنگام معرفی خود از این عناوین استفاده می‌کنند. در عوض، انتظار دارند که با عناوینی که دارند مانند دکتر “ویرتانن”، مدیر عامل “ساولینن” و غیره مورد خطاب قرار گیرند. اما از خارجی‌ها انتظار رعایت این مورد را ندارند مگر عناوینی چون دکتر و پروفسور، آن هم اگر گوینده از آن باخبر باشد. در غیر این صورت، خارجی‌ها به راحتی می‌توانند فنلاندی‌ها را با آنچه که در زبان انگلیسی مرسوم است با اسامی خانم، مادام و یا آقا هر جور که مقتضی بدانند صدا کنند.

از بازرگانان و افرادی که در ادارات دولتی کار می‌کنند انتظار می‌رود که کارت ویزیت ارائه دهند تا نام و عنوان‌شان در خاطر بماند. هنگام تبادل کارت ویزیت هیچ رسم خاصی در فنلاند وجود ندارد. برای بازدیدکننده از فنلاند، دریافت کارت ویزیت فرصت مناسبی برای پرسیدن چگونگی تلفظ نام فرد و یا معنی عنوان شخص است.

فنلاندی‌ها بسیار وقت‌شناس و به نوعی اسیر زمان هستند. درست مانند هر کشور دیگری، آن دسته که دارای شغل‌های سخت هستند، برنامه کاری بسیار فشرده‌ای دارند و از دست دادن یک وقت ملاقات باعث اضطراب و دلواپسی آنها می‌شود. وقت‌های از قبل تعیین شده کاملا با وسواس و دقت در حد دقیقه رعایت می‌شود و اگر کسی بیش از پانزده دقیقه دیر سر قرار حاضر شود بی‌نزاکتی محسوب می‌شود و نیاز به عذرخواهی و یا توضیح دارد.

 

 

 

سرمايه گذارى در فنلاند

یکی از ویژه گی های کشور فنلاند عضو شنگن بودن آن است چون میتوانید در این صورت وارد هر کشوری که عضو شنگن است شوید و در کل اروپا فعالیت کنید فنلاند هشتمین کشور بزرگ اروپا است در کشور فنلاند دو زبان فنلاندی وسوئدی رسمیت دارد وهمچنین سطح زندگی در کشور فنلاند بالا میباشد.

بهتر است بدانید که کشور فنلاند دارای زیر ساخت های توسعه یافته ای می باشد و این کشور از نظر نیرو کار ماهر بسیار غنی و از هزینه های عملیاتی رقابتی برخوردار است. دولت فنلاند از کسب وکار حمایت کرده وجزء یکی از کشورهای است که در آن فساد مالی کمتر دیده می شود. در کشور فنلاند شرکت های خارجی می توانند از شرکت های سرمایه گذاری دولتی و بخش خصوصی و همچنین از تحقیقات اقتصادی دانشگاه فنلاند بهره مند شوند.

 

 

در حال حاضر سرمایه گذاری در کشور فنلاند در ۷ حوضه از دیدگاه دولت فنلاند بسیار امیدوارانه است:

۱- فناوری پاک

۲- پژوهش، توسعه و نوآوری محرک های اصلی

۳- بهداشت ودرمان وسلامت

۴- فناوری اطلاعات و ارتباطات

۵- استخراج معدن

۶- خرده فروشی

۷- سفر و گردشگری

همچنين تدارکات و زیر ساخت های مدرن یک مزیت اضافه شده برای کشور فنلاند است. فنلاند دارای منابع عظیمی از مس، چوب، طلا، نقره و سنگ آهک است. کشور فنلاند از بزرگترین تولیدکنندگان چوب در جهان می باشد.

دولت فنلاند به سرمایه گذاران امتیازهایی واگذار می کند که این امتیازها در مناطق توسعه یافته متفاوت می باشد:

۱- شرکت های کوچک می توانند کمک های مالی به اندازه ۴۵% از کل هزینه حقوق و دستمزد را از دولت دریافت کنند.

۲- دولت فنلاند مزایای مالیاتی به شرکت های کوچک و متوسط اعطا کرده است.

۳- دولت فنلاند کمک های مالی به شرکت های کاووش بخش تحقیق و توسعه را فراهم میکند این کمک ها میتواند در غالب وام با نرخ پایین بهره صورت گیرد.

 

ثبت شرکت در فنلاند

از جمله مزایای ثبت شرکت در فنلاند مي توان موارد زير را عنوان نمود:

۱- استفاده از مارک تجاری (برند)

۲- افتتاح حساب برای اشخاص حقیقی وحقوقی

۳- استفاده از قوانین تجاری و گمرکی در داخل کشور فنلاند واتحادیه اروپا

۴- امکان اخذ ویزا برای کشور فنلاند و کل اروپا

۵- امکان اخذ پاسپورت بعد از ۵ سال

۶- دسترسی به تمام نقاط اروپا از نظر تجارت و اقامت طولانی مدت

۷- مالکیت ۱۰۰% (بدون نیاز به شریک فنلاندی)

ثبت شرکت با مسئولیت محدود در کشور فنلاند توسط حداقل یک عضو و با حداقل سرمایه از ۲۵۰۰ یورو شروع شده و این سرمایه می تواند نقدی یا به صورت دارایی باشد و در ثبت شرکت عمومی در کشور فنلاند برای کسب و کار های بزرگ طراحی شده و در آن حداقل سرمایه ۸۰۰۰۰ یورو است؛ البته اگر سرمایه این نوع شرکت بیش از ۸۰۰۰۰ یورو باشد سهام این نوع نهاد می تواند در بورس اوراق بهادار هلسینکی وارد شود.

گزارش کشوری فنلاند

تهیه کننده: سازمان توسعه تجارت ایران – دی ۱۳۹۵

xcasino https://www.ufabet1688.org/