تجارت با قرقیزستان

جمهوری قرقیزستان با ۱۹۸٬۵۰۰ کیلومتر مربع مساحت در قسمت شمال شرقی آسیای مرکزی واقع شده‌است. این کشور در شرق و جنوب شرقی با چین، در شمال با قزاقستان و در جنوب با تاجیکستان و از غرب با جمهوری ازبکستان همسایه و هم مرز است. پایتخت قزقیزستان شهر بیشكك می باشد.

حكومت قرقیزستان به شكل جمهوری و متشكل از یك مجلس است كه در برگیرنده یك شورای عالی است. این کشور شامل ۷ استان (ولایت) بنامهای چوی، ایسیق کول، نارین، تراز، باتکن، اوش و جلال آباد است.

قرقیزستان یك كشور محصور در خشكی و كاملا كوهستانی است . این كشور نسبتا فقیر و اقتصادش بر پایه كشاورزی استوار است. مهمترین محصولات كشاورزی این كشور عبارتند از توتون، پنبه، سبزیجات، سیب زمینی، غلات، میوه، گوسفند، بز، گاو و پشم است. صنایع كوچك موجود در قرقیزستان شامل پارجه بافی فرآوری مواد غذایی، سیمان، كفش، اثاثیه منزل، موتور های الكتریكی، طلا و دیگر فلزات می باشد.

 

 

جمعیت و قومیتها

جمعیت كشور حدود ۶ میلیون نفر است. حدود ۷۲ درصد آن را قرقیزها، ۱۴ درصد را ازبک‌ها و ۱۰ در صد را روس هاتشكیل می دهند اقلیتهای کوچک دیگری نیز از قبیل ۸/۲ درصد اوکراینی، ۱/۱ درصد آلمانی و تاتارها، قزاق‌ها، آذربایجانی‌ها، تاجیکها و اویغورها هم در این کشور زندگی می‌کنند. در صد جمعیتی مسلمان ها در استان های جنوبی نظیر اوش، جلال آباد و باتكن نسبت به استانهای شمالی بیشتر است.

حدود ۸۰ درصد جعمیت این كشور را مسلمانان حنفی مذهب، ۱۵ در صد را مسیحیان ارتودوكس و ۵ درصد بقیه را ادیان و یا آیین های مختلف تشكیل می دهند. زبان قرقیزی شاخه‌ای از زبانهای ترکی- شرقی مرکزی است. این زبان دارای سه گویش شمالی، شرقی و جنوب غربی است.

 

 

جغرافیا

قرقیزستان كشوریست محصور در خشكی و در آسیای مركزی . توپوگرافی قرقیزستان تحت تاثیر بخش های جنوبی سلسله كوهستان های تیان شان، شدیدا كوهستانی است. بخش هایی از كشور كه در ارتفاعات بالا قرار ندارند شامل دره های عمیق، فلات های كوهستانی و حوضه های آبگیر می باشند. دره فراغنه در جنوب شرقی كشور وسیعترین این مناطق محسوب می شود. همچنین بیشترین محصولات كشاورزی كشور از این منطقه بدست می آید. این کشور دارای آب و هوای معتدل کوهستانی می باشد كه در بهار و تابستان معتدل و زمستان سرد است.

 

 

اقتصاد

اقتصاد جمهوری قرقیزستان بر پایه کشاورزی استوار است و ۳۳% تولید ناخالص ملی(GDP) از این بخش تامین می شود و بخش صنعت ۲۰ ٪ تولید ناخالص ملی را تامین می کند. فرآیند اصلاح ساختاری قرقیزستان در مقایسه با سایر جمهوری های کشور شوروی سابق از پیشرفت بیشتری برخوردار بوده است و پس از استقلال ، اصلاحات اقتصادی برای سر و سامان دادن به اقتصاد بیمار قرقیزستان به اجرا درآمد. در ژانویه سال ۱۹۹۴ میلادی رای دهندگان قرقیز به انجام اصلاحاتی در تجارت و بازار این کشور رای مثبت دادند.

قرقیزستان اولین کشور از جمهوری های آسیای مرکزی بود که تصمیم گرفت از حوزه روبل روسیه خارج شود و دولت قرقیزستان واحد پول صوم را جایگزین روبل نمود. اجزای صوم “تین” است. قرقیزستان نخستین کشور همسود (مشترک المنافع) است که به عضویت در سازمان تجارت جهانی درآمد. در واقع شاید یکی از مهم ترین وجه تمایزات این کشور با دیگر کشورهای آسیای مرکزی، اتخاذ خط مشی های اقتصادی لیبرالی است.

مهمترین صادرات قرقیزستان پنبه، پشم، گوشت، تنباکو، طلا، جیوه، اورانیوم، گاز طبیعی، انرژی برق آبی، ماشین آلات و کفش است.

در اواسط دهه ۹۰ میلادی نظام طبقاتی و تقسیمات نژادی و اقتصادی در قرقیزستان رشد قابل ملاحظه ای یافت و مردم شمال کشور از شرایط اقتصادی مناسبی برخوردار بودند در حالی که مردم جنوب در شرایط نامساعد اقتصادی و فقر شدید به سر می برند. در سال ۲۰۰۴ میلادی حدود ۴۰٪ جمعیت قرقیزستان زیر خط فقر به سر می بردند.

این کشور گرچه منابعی از طلا و اورانیوم و فلزهای کم‌یاب دارد ولی اقتصادش عمدتاً با تجارت و از جمله صدور کالاهای بومی و به خصوص باز صدور کالاهای چینی به جمهوری‌های آسیای میانه وابسته است. از زمانی که قزاقستان در اجرای شرایط مربوط به اتحادیه گمرکی با روسیه و بلاروس عوارض گمرکی برای کالاهای کشورهای غیرعضو را افزایش داد قرقیزستان بزرگترین بازار صادراتی خود را از دست داد.

در سال ۲۰۱۳ روسیه قروض ۵۰۰ میلیون دلاری قرقیزستان را در ازای تمدید حضور نظامی خود در این کشور بخشید و به دولت این کشور فشار وارد آورد که پایگاه نظامی آمریکا را در خاک خود تعطیل کند. نزدیک به یک میلیون از جمعیت ۶ میلیونی قرقیزستان در روسیه کار می‌کنند که پولی که به کشور می‌فرستند مبلغ قابل اعتنایی است. روسیه در سال‌های اخیر، گاه‌وبیگاه با انگیزه‌های سیاسی تهدید به تشدید سخت‌گیری در صدور ویزا برای نیروی کار قرقیزستان کرده است.

عضویت قرقیزستان در اتحادیه اوراسیا هم از سوی روسیه بدون پاداش نمانده است. روسیه یک صندوق توسعه با سرمایه‌ای معادل یک میلیارد دلار برای این کشور ایجاد کرده که برابر یک ششم تولید ناخالص ملی قرقیزستان است.

 

 

اطلاعات و شاخصهای اقتصادی قرقیزستان

تولید ناخالص ملی ۱۰،۷۳ : (GDP) میلیارد دلار سال ۲۰۰۶

نرخ رشد تولید ناخالص ملی: ۲،۷ ٪ سال ۲۰۰۶

سرانه تولید ناخالص ملی : ۲،۱۰۰ دلار سال ۲۰۰۶

سهم بخش های اقتصادی در تولید ناخالص ملی:

کشاورزی ۳۳٪ صنعت ۲۰،۱ ٪ خدمات ۴۶،۹٪ سال ۲۰۰۶

نیروی کار: ۲،۷ میلیون تن سال ۲۰۰۶

 

سهم هر یک از بخش های اقتصاد از نیروی کار:

کشاورزی ۵۵٪ صنعت ۱۵٪ خدمات ۳۰٪ سال ۲۰۰۰

نرخ بیکاری: ۱۸٪ سال ۲۰۰۴ 

جمعیت زیر خط فقر: ۴۰٪ سال ۲۰۰۴

بیشترین و کمترین در آمد: سال ۲۰۰۱

کمتر از ۱۰ ٪ جمعیت کشور ۳،۹٪ از کل در آمد کشور را به خود اختصاص داده اند.

بیش از ۱۰٪ جمعیت کشور ۲۳،۳٪ از کل در آمد کشور را به خود اختصاص داده اند.

در آمد خانوار، ضریب جینی۲۱ : Gini سال ۲۰۰۱

نرخ تورم: ۵،۶٪ سال ۲۰۰۶

بودجه : ۶۲۴،۶ میلیون دلار سال ۲۰۰۶

واحد پول : صوم (KGS(som

قدرت برابری پول ملی با دلار ۴۶،۹۳۷ : برابر با یک دلار (سال ۲۰۰۲)

۴۳،۶۴۸ برابر با یک دلار (سال ۲۰۰۳) ۴۲،۶۵ برابر با یک دلار (سال ۲۰۰۴)

۴۱،۰۱۲ برابر با یک دلار (سال ۲۰۰۵) ۴۰،۱۴۹ برابر با یک دلار (سال ۲۰۰۶)

سال مالی: ابتدای سال میلادی 

محصولات کشاورزی : تنباکو، پنبه، ابریشم، محصولات باغی، انگور، شراب، گوشت، پوست و انواع چرم

 

صنایع و تولیدات صنعتی:

ماشین آلات کوچک و سبک، صنایع غذایی ، سیمان، یخچال، لوازم خانگی، الکتروموتور، طلا و انواع آلیاژ. الکتریسیته.

نرخ رشد تولیدات صنعتی: -۴،۵٪ (سال ۲۰۰۲)

میزان تولید برق ۱۴،۰۶ : میلیارد کیلووات ساعت (سال ۲۰۰۴)

مصرف برق: ۶،۷۷۷ میلیارد کیلووات ساعت (سال ۲۰۰۴)

صادرات برق: ۶،۴ میلیارد کیلووات ساعت (سال ۲۰۰۴)

واردات برق: ۱۰۰ میلیون کیلووات ساعت (سال ۲۰۰۴)

تولید نفت و فراورده های نفتی: ۱،۳۷۸ بشکه در روز (سال ۲۰۰۴)

مصرف نفت و فراورده های نفتی: ۱۰،۰۰۰ بشکه در روز (سال ۲۰۰۴)

تولید گاز طبیعی: ۲۹ میلیون متر مکعب (سال ۲۰۰۴)

مصرف گاز طبیعی: ۹۱۹ میلیون متر مکعب (سال ۲۰۰۴)

صادرات گاز طبیعی: ۰ میلیارد متر مکعب (سال ۲۰۰۴)

وادرات گاز طبیعی: ۸۹۰ میلیون متر مکعب (سال ۲۰۰۴)

منابع ثابت شده گاز طبیعی: ۰ متر مکعب (سال ۲۰۰۴)

خطوط انتقال نفت و گاز: نفت ۳۸ کیلومتر گاز ۵۴۹ کیلومتر (سال ۲۰۰۶)

موازنه ارزی: -۴۰۰،۱ میلیون دلار (سال ۲۰۰۶)

صادرات: ۸۱۰،۸ میلیون دلار (سال ۲۰۰۶)

محصولات صادراتی: پنبه، پشم، کفش، گوشت، طلا، جیوه، اورانیوم، ترانزیت گاز طبیعی، الکتریسیته، ماشین آلات سبک.

 

 

مهمترین کشورهای محل صدور کالا (شرکای صادراتی) :

امارات متحده عربی ۳۵،۷٪ ، روسیه ۲۰،۲٪ ، قزاقستان ۱۳٪ ، چین ۱۱،۷٪ (سال ۲۰۰۶)

واردات: ۱،۷۹۲ میلیون دلار (سال ۲۰۰۶)

محصولات وارداتی: نفت و گاز و فراورده های نفتی، ماشین آلات صنعتی و کالاهای واسطه ای، برق، دارو، مواد غذایی.

 

مهمترین کشورهای طرف واردات (شرکای وارداتی):

روسیه ۱۵،۱٪ ، چین ۵۶،۸٪ ، قزاقستان ۸،۱٪ (سال ۲۰۰۶)

 

 

روابط ایران و قرقیزستان

روابط جمهوری اسلامی ایران و قرقیزستان طي سالهاي گذشته مبتنی بر دوستی و احترام متقابل بوده‌ و اراده مسئولان دو کشور نیز برگسترش روابط فی مابين استوار بوده است. پس ازفروپاشی شوروی سابق، نخستين ارتباط قرقيزستان با جمهوری اسلامی ايران سفر وزير امور خارجه آن کشور به ايران درسال ۱۳۷۰ه.ش. به مناسبت سالگرد رحلت امام خمینی (ره) بود. در۱۳۷۱/۲/۲۰ موافقت نامه برقراری روابط بين دو کشور به امضا معاونين وزارت خارجه طرفین رسيد. در مهرماه همان سال سفارت ایران در بيشکک (پايتخت قرقيزستان) فعاليت خود را آغاز نمود. سفر عسگرآقايف (رئيس جمهور اسبق قرقيزستان) دراواخر خرداد ماه ۷۲ به ايران نقطه عطف و سرفصل جديدی در روابط سياسی دو کشوربشمار می رود که از دستاوردهای آن امضا ۷ سند در زمينه های مختلف اقتصادی و سياسی می باشد.

حمایت قرقیزستان از موضع ایران در خصوص حقوق بشر در سازمان ملل متحد نمونه دیگر از همکاری‌ها می باشد. اراده‌ جمهوری اسلامی ایران در برقراری رابطه با قرقیزستان، مبتنی بر توسعه همکاریهای دوجانبه در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی، تجاری، فرهنگی، علمی و گسترش همکاریهای فیمابین در اکو ، سازمان کنفرانس اسلامی، سازمان همکاریهای شانگهای و بسط همکاریها در سطح مجامع و سازمان‌های بین‌المللی بوده است.

 

 

روابط فرهنگی بین ایران و قرقیزستان

موافقتنامه فرهنگی ميان دو كشور در سال۱۳۷۲ هجری شمسی به امضا رسيد و پس از يك وقفه طولانی مدت رايزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ايران در سال ۱۳۸۸ هجری شمسی در بيشكك تاسيس شد. تاكنون نيز روابط فرهنگی ميان دو كشور از روند خوبی برخوردار بوده و بر اساس همان موافقتنامه كه قابل تمديد نيز می باشد. شاهد توسعه روابط فرهنگی در همه عرصه ها می باشيم. تاكنون ۱۰ كميسيون اقتصادی، بازرگانی، علمی و فرهنگی بين دو كشور برگزار گرديده است.

 

 

قوانین مالیاتی

در خصوص مالیات باید بگویم كه هر كالائی كه به قرقیزستان وارد میشود به او چند نوع مالیات و عوارض گمركی تعلق میگیرد. اول مالیات بر ارزش افزوده یا ان دی اس است كه میزان آن ۲۰ درصد می باشد. دوم مالیات و عوارض گمركی كه از صفر تا ۱۵ درصد شامل میشود. و سوم عوارض گمركی ویژه كه برای بعضی از كالاهای ویژه شامل میشود. و چهارم عوارض گمركی برای اداره گمرك میباشد.

 

 

مالیات NDS

این مالیات ۲۰ درصد میباشد كه برای كلیه كالاهای وارداتی بسته میشود و برای وارد كننده و تولید كننده یكسان است. بر اساس قوانین برای ورود تولیدات تكنولوژی این نوع مالیات حذف خواهد شد . بخصوص برای كالاهائی كه برای تاسیس كارخانه ضروری است. حدود ۴۵۰ الی ۵۰۰ نوع تجهیزات وجود دارد كه از این نوع معافیت برخوردارند. این فهرست از سوی دولت تعیین می شود و اگر چنانچه تجهیزاتی بخواهد وارد كشور شود اما جزو لیست نباشد میتوان از طریق وزارت دارائی برای آن معافیت درخواست كرد.

 

 

عوارض گمركی

مقدار این عوارض از صفر تا ۱۵ درصد می باشد كه بستگی به نوع كالا دارد. تعرفه ها بصورت سالیانه از سوی پارلمان تائید می گردد ولی مقدار مالیات از این سال تا سال دیگر فرق چندانی ندارد؛ با اینحال تلاش بر آن است كه عوارض كاهش یابد.

در رابطه با تولیدات داخلی سیاست دولت بر آن است كه از صنایع و تولیدات داخلی حمایت كند و از طریق وضع مالیات و عوارض بر واردات در این راه گام بر می دارد. برای مثال عوارض آن نوع كالاهائی كه در كشور تولید نمی شود صفر درصد می باشد ولی عوارض آن نوع كالاهائی كه در داخل تولید می شود زیاد است.

در مجموع عوارض گمركی برای سال ۲۰۰۳ بطور متوسط ۲/۵ درصد میباشد كه این میزان در سال آینده به ۱/۵ خواهد رسید. ۷۰ درصد كالاهای وارداتی از عوارض به میزان صفر درصد برخوردارند. قرقیزستان عضو سازمان تجارت جهانی است و این شرایطی که عنوان گردید مختص به كشورهای عضو می باشد؛ ولی بر ای كشور های غیر عضو این میزان دو برابر محاسبه می گردد.

البته قرقیزستان عضو منطقه آزاد تجاری كشورهای مشترك المنافع است و در این منطقه نیز برای كشورهای عضو معافیتهای مالیاتی منظور گردیده است. چنانچه كالا در یكی از این كشورها تولید شود در هنگام تردد در این كشور ها از معافیت برخوردارند.

 

 

مالیات ویژه

مالیات ویژه برای كالاهائی در نظر گرفته میشود كه در لیست ویژه قرار دارند. این كالاها شامل مواد الكلی، تنباكو ، جواهرات از طلا، نقره و پلاتین، پوست و چرم طبیعی، خز، فرآورده های كریستال، اسلحه گرم، فرآورده های نفتی، قهوه، كاكائو، قالی و فرآورده های آن می باشد.

 

 

عوارض گمركی

مقدار این عوارض ۱۵ دهم درصد میباشد كه عمدتا خرج نیازهای داخلی گمرك می شود. یكی از رژیمهای گمركی در خصوص ورود موقت است كه بعضی از كالاها تا دو سال از پرداخت مالیات معاف اند. مقدار مالیات این نوع كالاها ۳ دهم درصد است كه بعنوان نمونه اگر بخواهید یك كالا به قیمت هزار صوم گزارش شود مالیات آن صد صوم است كه سه دهم این صد صوم شامل رژیم ورود موقت می شود. معافیتهای مالیاتی برا ی كالاهای وارداتی كه كه به قرقیزستان وارد میشود و تبدیل به مواد فرآوری می شود و به خارج صادر میگردد بر قرار است.

 

 

مالیات داخلی

مالیات داخلی بر دو نوع است. مالیات كشوری و سراسری كه وارد بودجه كل كشور می شود و مالیات محلی كه عایدات حاصله به ادارات خودگردان محلی واریز می شود. مالیات كشوری و سراسری نیز بر دو نوع است: یكی مالیات بر سود كه بر شخصیتهای حقوقی وضع می شود و مالیات بر در آمد كه بر شخصیتهای حقیقی وضع می گردد.

مالیات بر سود به مقدار ۲۰ درصد بوده كه تا سال قبل به میزان ۳۰ درصد بوده است. پیش بینی میشود كه این میزان در آینده نزدیك به ده درصد كاهش یابد. این مالیات از سود خالص دریافت می شود و در آخر سال محاسبه می گردد. با توجه به تحلیلهای موجود تنها دو تا سه درصد در آمدهای مالیاتی از این نوع در بودجه وجود دارد. در صورتی كه صاحب شركت بخواهد از سوداش صرف توسعه كارگاه خود بنماید،‌ آن نیز تحت معافیت مالیاتی قرار میگیرد.

مالیات بر در آمد بر اشخاص حقیقی است كه از طریق مدیریت شركت و كار خانه است و از ده تا ۲۰ درصد میباشد. یعنی تا مبلغ ۵۰۰۰ صوم ده درصد و بالاتر از آن ۲۰ درصد میباشد.

 

 

مالیات محلی

مالیات محلی، ۱۶ نوع مالیات را شامل می شود كه شاید بتوان گفت هزینه جمع آوری این نوع مالیات از عواید آن بیشتر است؛ در بین آنها از همه مهمتر مالیات خرده فروشی است كه مقدار آن تا ۴ درصد بوده و به عهده ادارات خودمختار محلی است.

 

آغاز فعالیت تجاری در قرقیزستان

اطلاعات مورد نیاز یك سرمایه‌گذار خارجی جهت فعالیت در قرقیزستان در منطقه آزاد تجاری بیشكك بشرح زیر می باشد:

۱ـ چگونگی خرید زمین توسط شركتها، سازمانهای خارجی و اشخاص حقوقی خارج
طبق ماده یك قانون زمین جمهوری قرقیزستان:
ـ شخصیت خارجی افراد شامل كسانی است كه دارای شخصیت حقیقی یا حقوقی خارجی می‌باشندو اتباع خارجی و اشخاص بدون تابعیت كه خود را وارد مسایل زمین می‌سازند در این ردیف قرار می‌گیرند.
ـ شخصیت حقوقی خارجی اشخاص به شرط وجود یكی از علایم زیر محقق می‌شود:
الف) مطابق با قوانین كشور خارجی تأسیس و ثبت شده باشد،
ب) اگر به یك یا چند نفر شخصیت حقوقی و حقیقی خارجی وابسته باشد.
ج) اگر از جانب یك یا چند شخصیت حقوقی و حقیقی خارجی از طریق قرار داد كتبی كنترل و مدیریت گردد.
د) اگر در جمهوری قرقیزستان به ثبت رسیده باشد و در حدود ۲۰ درصد سرمایه اولیه این شركت متعلق به اتباع خارجی و یا اشخاص حقیقی و حقوقی خارجی تعلق گیرد.
ذ) به موجب قرارداد و توافقات بین دو دولت تأسیس شده باشد.
طبق ماده ۵ قانون زمین جمهوری قرقیزستان، اتباع خارجی حق مالكیت زمین را ندارند و در بند ۳ قانون زمین آمده است كه برای اشخاص خارجی زمین تنها به شكل موقت (اجاره۹۹ ساله) واگذار می‌شود.
طبق ماده ۹۰ قانون مدنی جمهوری قرقیزستان ، نمایندگی یك سازمان خارجی در قرقیزستان دارای شخصیت حقوقی نمی‌باشد و بنابراین حق انجام معاملات مدنی و حقوقی را در اختیار ندارد. بنابراین زمین برای اشخاص حقیقی و حقوقی خارجی نیز به شكل موقت (اجاره۹۹ ساله) واگذار می‌شود.

۱-۱- مالكیت دارائیهای غیر منقول:
قوانین مدنی جمهوری قرقیزستان در مورد خریداری ساختمانهای غیر مسكونی هیچ مانعی را ایجاد نكرده است.
لازم به تذكر است كه قرارداد خرید ـ فروش دارایی غیر منقول بایستی در اداره ثبت اسناد تأیید گردد. طبق ماده ۴۰ قانون ثبت دولتی، این معامله بایستی در اداره ثبت دولتی قرقیزستان نیز به ثبت برسد.
طبق ماده ۴۴ قانون زمین جمهوری قرقیزستان، ساختمان و منازل جزء تفكیك ناپذیر قطعه زمین مربوط به آن بوده و حق مالكیت زمین نیز به مالك متعلق می‌گردد.
مالك ساختمان و منازل حق استفاده و اختیار این ساختمان را داشته و با صلاحدید خویش می‌تواند در آن هرگونه تغییر را انجام دهد. از جمله وی می‌تواند در صورت عدم مغایرت با شرایط استفاده زمین و ساختمان آن را تخریب سازد.
به عبارت دیگر، شخصیت حقیقی یا حقوقی خارجی علیرغم اینكه زمین را خریداری نكرده و تنها به صورت اجاره بلند مدت در اختیار دارد، می‌تواند ساختمان و هر بنای دیگر ساخته شده در آن را به دیگری بفروشد، اجاره دهد و یا در آن تغییر دهد.

۲-۱- تملك كارخانه یا خانه‌های شهری با هدف سرمایه‌گذاری:
الف ـ با توجه به وجود كارخانه های متروك فراوان در قرقیزستان كه نیازمند بازسازی خطوط تولید آن می‌باشد امكان خرید و سرمایه‌گذاری ۱۰۰درصد یا سرمایه گذاری مشترك آن وجود دارد.
ب ـ وجود خانه های یك طبقه قدیمی (كلنگی) فراوان در سطح شهرو مركزبیشكك، موقعیت خوبی را برای سرمایه‌گذاران جهت خرید و تبدیل آن به واحدهای تجاری و مسكونی فراهم كرده است. البته در یكسال اخیر هجوم شركتهای خارجی و اتباع ثروتمند قرقیز به بازار خرید و فروش این نوع املاك، قیمت آن را به صورت غیر واقعی افزایش داده است.
ج ـ قیمت زمین در مركزشهر، هر متر ۱۰۰ دلار كه قیمت مذكور در حومه شهر پائین‌تر است. اگر ساختمانی بخواهد ساخته شود قیمت تمام شده هر متر ۲۵۰ تا ۳۰۰ دلار می‌باشد.

۳-۱- ‌ زمین و هزینه های آن در منطقه آزاد بیشكك:
ـ نحوه واگذاری زمین به صورت اجاره ۹۹ ساله از زمان ایجاد منطقه آزاد بوده (با توجه به اینكه منطقه آزاد بیشكك در ۸ سال پیش ایجاد شد، زمین برای شركتهای جدید با جاره ۹۱ ساله می‌باشد. در دو منطقه آزاد واقع در بیشكك،‌ نرخ اجاره سالیانه از ۲ تا ۳ دلار متغیر می‌باشد.
ـ حق شارژ سالانه ۵۰۰ دلار است.

۴-۱- ساخت سوله در منطقه آزاد:
– چنانچه سوله یك زمین ۱۰۰۰ متری از ایران آورده شود، قیمت تمام شده ساختمان ۱۰۰ هزار دلار می‌گردد.

۲ـ برق در منطقه آزاد

ـ‌ هزینه امتیاز ندارد

ـ هركیلوات برق مصرفی۰۳/۰ دلار

ـ هزینه حداكثر ۱۰۰ متر حفاری و كابل مربوطه ( با توجه به نیاز) از كارخانه متقاضی تا ترانسفورماتور مربوطه به عهده متقاضی می‌باشد.

۳ـ آب و لوله كشی فاضلاب در منطقه آزاد

ـ هزینه حداكثر ۱۰۰ متر مربوط به حفاری و لوله كشی آب و فاضلاب مربوطه ( با توجه به نیاز )‌ از كارخانه متقاضی تا شیر اصلی آب و نقطه مركزی كانال‌كشی مربوطه به عهده متقاضی می‌باشد.

ـ ‌دریافت امتیاز آن رایگان است.

ـ هر متر مكعب گاز مصرفی ۱/۰ دلار

۴ـ تلفن در منطقه آزاد

ـ هزینه امتیاز هر خط تلفن ۷۰۰ دلار

ـ‌ آبونمان هر خط تلفن ماهیانه ۵/۴ دلار و تلفنهای شهری محاسبه نمی‌گردد.

ـ هزینه تلفنهای شهرستان و بین‌المللی جداگانه محاسبه می‌گردد ( هزینه های مكالمه مذكور گرانتر از ایران است:‌بطور مثال هر دقیقه تماس با ایران ۳ دلار و هر دقیقه تماس شهرستان حدود ۱/۰ دلار می‌باشد).

۵ ـ خرید ماشین آلات و یا خودرو

ـ لیفتراك برقی تا ۲۵۰۰ دلار و گازوئیلی و بنزینی حداكثر تا ۳۰۰۰ دلار

ـ كامیون یا كامیونت از ۵۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ دلار

ـ وانت، خرید از ۳۰۰۰ تا ۵۰۰۰ دلار

لازم به ذكراست كه هزینه سوخت بسیار بالا است. هر لیتر بنزین ۳۵/۰ دلار و هر لیترگازوئیل ۲۲/۰ دلار می‌باشد.

۶ـ دستمزد كارگر

ـ دستمزد به صورت ماهیانه پرداخت شده و بر حسب استفاده از كارگران شهری یا روستایی به شرح زیر می‌باشد:

دستمزد كارگر ساده :مناطق روستایی ماهانه ۲۵ تا ۵۰ دلار، مناطق شهری۳۰ تا ۶۰ دلار

دستمزد كارگر فنی: مناطق روستایی ماهانه۷۰ تا۱۵۰ دلار ، مناطق شهری۱۰۰ تا ۲۰۰ دلار

دستمزد حسابدار بومی ۱۰۰ تا۳۰۰ دلار

ـ پرداخت حق بیمه كارگران ۳۳ درصد از حقوق صوری اظهار شده (‌۱۸ دلار) می‌باشد.

ـ پرداخت مالیات بر حقوق كارگران ۱۰ درصد از حقوق صوری اظهار شده منهای ۸ درصد می‌باشد(۱۰% * ۸% – ۱۸$)

۷‌ ـ‌ حقوق و عوارض گمركی كالاهای تولیدی منطقه آزاد توزیع شده در بازار داخلی

ـ سهم منطقه آزاد، دو درصد ارزش صوری كالا (ارزش اظهار شده توسط تولید كننده مورد قبول است.)

ـ هزینه اخذ گواهی مبدأ از اتاق بازرگانی قرقیزستان برای حداقل ۶ ماه تولیدبا صرف مخارج متفرقه ۱۰۰ دلار

ـ هزینه ثبت نام تجاری محصول در قرقیزستان و كلیه كشورهای عضو WTO برای یكبار حداكثر ۲۰۰ دلار

ـ مخارج قانونی گمرك شامل : ۰۱۵/۰ درصد ارزش صوری كالا + حداكثر ۱۰ دلار برای هر پارت هزینه های اظهار نامه و غیره

ـ مخارج غیر قانونی گمرك حداكثر ۱ دلار برای هر تن

۸ ـ‌ حقوق و عوارض گمركی كالاهای تولیدی منطقه آزاد كه به خارج صادر می‌شود

ـ سهم منطقه آزاد، یك درصد ارزش صوری كالا (ارزش اظهار شده توسط تولید كننده مورد قبول است)

ـ هزینه اخذ گواهی مبدأ از اتاق بازرگانی قرقیزستان با صرف مخارج متفرقه ۲۰ دلار

ـ مخارج قانونی گمرك شامل : ۰۱۵/۰ درصد ارزش صوری كالا + حداكثر ۱۰ دلار برای هر پارت هزینه های اظهار نامه و غیره

ـ مخارج غیر قانونی گمرك حداكثر ۱ دلار برای هر تن

۹ـ حقوق و عوارض واردات كالا به كشورهای همجوار و CIS 

ـ دریافت ۲۰ درصد مالیات مستقیم(از ارزش صوری اظهارشده در گمرك قرقیزستان) در كشورهای تاجیكستان، ازبكستان، تركمنستان، و ۱۶ درصد مالیات مستقیم در كشور قزاقستان

ـ میزان حقوق و عوارض گمركی برای كالاهای وارداتی تولید قرقیزستان در كشورهای هم‌پیمان با این كشور (قزاقستان، تاجیكستان،‌ روسیه و بیلاروس)‌ صفر درصد می‌باشد.

۱۰ـ وضعیت هزینه خدمات حمل و نقل برای ۲۰ تن یا ۶۰ تن در قرقیزستان

ـ‌ حمل كالا از منطقه آزاد شماره ۱ به داخل شهر بیشكك ( پایتخت)‌ هرتن ۲ دلار و از منطقه آزاد شماره ۲ به داخل بیشكك هر تن ۳ دلار می‌باشد.

– حمل كالا از هر ۲ منطقه به شهر اوش ( جنوب كشور و دومین شهر بزرگ قرقیزستان) با كامیون هر تن ۲۵ دلار می‌باشد.

ـ حمل كالا از مناطق آزاد بیشكك به آلماآتا ( پایتخت سابق كشور قزاقستان) با كامیون هرتن ۲۵ دلار می‌باشد.

ـ حمل كالا از مناطق آزاد بیشكك به شهر تاشكند(‌پایتخت كشور ازبكستان) با كامیون هر تن ۶۰ دلار و با واگن هر تن ۲۵ دلار می‌باشد.

ـ حمل كالا از مناطق آزاد به شهر دوشنبه (‌پایتخت كشور تاجیكستان) با كامیون هرتن ۱۰۰ دلار و با واگن هر تن ۵۰ دلار می‌باشد.

۱۱ ـ هزینه‌های حمل و نقل ریلی و جاده ای بین ایران و قرقیزستان

– حمل و نقل ریلی از سرخس به بیشكك ۲۳۰۰ دلار

حمل و نقل جاده‌ای: كالاهای بارگیری شده از ایران به قرقیزستان عموماً از مبدأ بندرعباس بوده و هزینه آن ۵۰۰۰ دلار می‌باشد. چنانچه از مشهد بارگیری شود معمولاً هزینه حمل و نقل آن ۵۰۰ دلار كمتر (۴۵۰۰ دلار) می‌باشد. هزینه حمل و نقل جاده ای از قرقیزستان به ایران نیز۴۰۰۰ دلار می‌باشد.

۱۲ ـ ‌تأمین ملزومات بسته‌بندی پلاستیك

ـ قرقیزستان، فاقد كارخانجات تولید مواد اولیه پلاستیك و آهن‌آلات می‌باشد ولی كشورهای همسایه و از جمله قزاقستان و روسیه دارای مواد اولیه پلاستیك و ورق مورد نیاز قوطی می‌باشند.

۱۳ ـ‌ بسته‌بندی مقوایی‌كالا

ـ نوع كارتن و چاپ و كاغذ تقریباً مطابق ایران و قیمت در قرقیزستان قبلاً كمی گرانتر از ایران بود ولی با راه اندازی كارخانه بزرگ كارتن و كاغذ سازی در شهر توكماگ در ۶۰ كیلومتری بیشكك، قیمت كارتن جهت بسته بندی كالا بسیار ارزانتر از ایران شده است.

۱۴ – تبلیغات

ـ فرهنگ تأثیر پذیری مردم از تبلیغات رسانه‌های عمومی در حد بسیار بالایی می‌باشد.

ـ هزینه تبلیغات تلویزیونی در بیشكك هردقیقه تا۱۰۰دلار و در اوش هر دقیقه۱۰ دلار

ـ هزینه تبلیغات رادیویی در كانالهای رادیویی مركز كشور هر دقیقه ۳۰- ۲۰ دلار و در شهر اوش هر دقیقه ۳-۱ دلار

۱۵- تسهیلات رفت و آمد برای سرمایه‌گذار و نیروی انسانی وابسته

ـ با توجه به سیاست دولت جهت جذب سرمایه‌گذاری خارجی، دولت تسهیلات جدیدی را برای رفت‌وآمد صاحبان تجارت و سرمایه در نظر گرفته است.

– اعطای روادید ۱ ، ۳ و ۵ ساله تحت عنوان «روادید سرمایه‌گذاری» در راستای جذب صاحبان صنایع و سرمایه‌گذاران می‌باشد .

۱۶- تسهیلات و عملكرد سیستم بانكی در قرقیزستان

ـ‌ ورود و خروج ارز به هر میزان جهت اشخاص حقیقی آزاد و جهت اشخاص حقوقی با رعایت موارد حسابداری مربوطه،‌ آزاد می‌باشد.

ـ ورود و خروج سود و اصل سرمایه برای اشخاص حقوقی با رعایت موارد حسابداری آزاد می‌باشد.

ـ سیستم بانكی قرقیزستان شامل ۲۱ بانك بازرگانی (از جمله شعبه بانك همكاری و توسعه آسیای مركزی و بانك ملی قرقیزستان) می‌باشد. در میان آنها تعداد ۱۲ بانك با سهم خارجی و ۶ بانك با بیش از ۵۰ درصد سهم خارجی می‌باشند.

ـ معتبرترین بانكهای قرقیزستان عبارتند از: بانك «Saving & Settlement»، بانك سرمایه‌گذاری و اعتباری، تــولـوبای بانك، انـرگو بانك، بانك ملی پاكستان، دمیر بانك و كایرات بانك.

۱۷- كمك به واحد تولیدی از طریق ایجاد شرایط مشابه انحصار

– چنانچه واحد تولیدی ایجاد شده در این كشور نخستین واحد تولیدی در زمینه تولید یك كالا یا فراوری آن باشد،‌ دولت امتیازاتی را در جهت حالتهای مشابه انحصار حداقل در محدوده استانی كه واحد تولیدی درآن قرار دارد به آن واحد اعطا می‌نماید.

۱۸ – استاندارد

– در خصوص مقررات مربوط به استاندارد كتابچه مخصوصی در اداره استاندارد و اندازه شناسی قرقیزستان وجود دارد كه تمامی شرایط موجود برای كسب استاندارد برای كالاهای متفاوت در نظر گرفته شده است. اما به طور خلاصه مجوز استاندارد در دو زمینه لازم است:

نوع كالا: از نظر بهداشتی بودن و سلامتی

بسته بندی كالا: هم از نظر سلامتی و هم شكل فیزیكی

– ابتدا محل بازدید شده و شرایط ضروری برای تولید ارزیابی میشود. سپس با اتمام مراحل كار و به مرحله تولید رسیدن آن نمونه‌ای از كالا به استاندارد ارسال و پس از تأیید آن ، دو مجوز یكی مربوط به نوع كالا و دیگری مربوط به بسته بندی آن ارائه می‌گردد.

xcasino https://www.ufabet1688.org/