تجارت با قزاقستان

قزاقستان کشوری است در آسیای میانه. پایتخت این کشور در سال ۱۹۹۸ از آلماتی در جنوب که بزرگ‌ترین شهر کشور است به آستانه در شمال منتقل شد.

جمعیت قزاقستان ۱۶ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر، زبان‌های رسمی آن قزاقی و روسی و واحد پول آن تِنگه است. قزاقستان بزرگترین کشور محصور در خشکی در دنیا است و تراکم جمعیتی کمی دارد.

آستانه، پایتخت کنونی قزاقستان شهری است بسیار سرد و بادخیز که دمای هوا در زمستان در آن به منفی ۴۰ درجه می‌رسد. گروه‌هایی از ملی‌گرایان روس در روسیه و داخل قزاقستان دعوی الحاق مجدد شمال قزاقستان به روسیه را داشتند، و این یکی از انگیزه‌های رئیس‌جمهوری قزاقستان برای انتقال پایتخت به شهری در مرکز کشور و نزدیک به روسیه بود.

 

 

 

سیاست

پس از انقلاب اکتبر و تشکیل اتحاد جماهیر شوروی، قزاقستان با عنوان جمهوری سوسیالیستی قزاقستان شوروی به یکی از جمهوری‌های آن تبدیل شد. با فروپاشی شوروی، قزاقستان به استقلال دست یافت.

قزاقستان در تاریخ ۱۶ دسامبر ۱۹۹۱ آخرین جمهوری شوروی بود که اعلام استقلال کرد. حکومت قزاقستان دمکراتیک و از نوع جمهوری ریاستی است. رئیس جمهور در راس کشور و دولت قرار دارد. قدرت اجرایی دست دولت بوده و قدرت قانونی دست پارلمان می‌باشد.

رهبر زمان کمونیسم قزاقستان یعنی نورسلطان نظربایف پس از استقلال به ریاست‌جمهوری قزاقستان رسید و هم‌چنان در این منصب باقی‌مانده‌است. در حال حاضر، رئیس جمهور این کشور نورسلطان نظربایف است که در ۴ دسامبر ۲۰۰۵ میلادی انتخاب شد.

 

 

مردم و فرهنگ

جمعیت قزاقستان در سال ۲۰۰۵ میلادی ۱۵٬۱۰۰٬۵۰۰ نفر تخمین زده شده که تراکم پایین جمعیت در این کشور را نشان می‌دهد. میزان جمعیت که در سال ۱۹۸۹ به بیش از ۱۶ میلیون نفر رسیده بود، پس از استقلال قزاقستان و مهاجرت‌های زیاد به کشورهای دیگر به ۱۵ میلیون در سال ۲۰۰۶ کاهش یافت.

قزاقستان کشوری چندقومی است و قزاق‌ها حدود ۶۳ درصد ساکنان آن را تشکیل می‌دهند. ۲۳٫۷ درصد مردم این کشور روس و بقیه ازبک، اوکراینی، اویغور، و غیره هستند. دین ۷۰ درصد از مردم اسلام و مذهب بقیه ساکنان مسیحیت است.

ویژگی چندقومیتی قزاقستان در هنر و فرهنگ این کشور بازتاب یافته است. فعالیت‌های فرهنگی و هنری قزاقستان را می‌توان در دو دسته گسترده سنتی و غربی دسته‌بندی کرد.

 

 

اقتصاد

در ميان جمهورى‌هاى تازه استقلال يافته، قزاقستان از حيث منابع صادراتي، رتبهٔ پنجم را پس از روسيه، اوکراين، بيلوروس و ازبکستان دارد. فهرست فرآورده‌هاى صادراتى قزاقستان شامل حدود ۱۹۰ قلم کالا است که به بيش از ۸۰ کشور جهان ارسال مى‌شود. به‌طور سنتى بخش قابل ملاحظه‌اى از فرآورده‌هاى صادراتى در بخش صنايع استخراجى و فرآورده‌هاى نفتي، سنگ معدن، فلزات غيرآهنى و نيز فرآورده‌هاى نيمه تمام حاصل از شيمى و متالورژي، فلزات آهنى و غيرآهنى قرار مى‌گيرد.

قزاقستان تأمين کننده ۹۰ درصد از صادرات فسفر زرد اتحاديه کشورهاى مستقل مشترک‌المنافع، بيش از ۷۲ درصد از مس و عملاً تمام سنگ کرم، سرب و روى مى‌باشد.

گروه فرآورده‌هاى صادراتى جمهورى قزاقستان شامل فرآورده‌هاى کشاورزي، الياف پنبه، غلات، پوست دباغى شده و گوشت کنسرو شده مى‌باشد. صنايع مهندسى جمهورى از حيث دارا بودن فهرست صادراتى محدود، وضعيت خاصى دارند و توليد صنايع مهندسى قدرت، ابزارهاى ماشين‌برش فلزات و نيز کارخانه‌هاى قالب‌ريزى فشارى نماينده آن است. تجزيه و تحليل ساختار واردات قزاقستان نشان مى‌دهد که ماشين‌آلات و تجهيزات و نيز مواد خام لازم براى توليد فرآورده‌هاى غذائى و چاشنى‌ها و کالاهاى مصرفى حائز اهميت نسبى هستند.

اقتصاد این کشور تا حد زیادی به بخش کشاورزی متکی است. قزاقستان بیشترین تولید ناخالص داخلی و درآمد سرانه را در میان جمهوریهای تازه استقلال یافته دارد و نیز از اعضای مهم سازمان همکاری شانگهای است.

این کشور از لحاظ منابع زیرزمینی هم بسیار غنی است، از سال ۱۹۹۳ تاکنون بیش از ۴۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی در این بخش انجام شده است. همچنین تخمین زده می‌شود که قزاقستان صاحب دومین منابع بزرگ در اورانیوم، کروم، روی و سرب و سومین در منگنز، چهارمین در مس و در مورد زغال سنگ، آهن و طلا نیز در بین ۱۰ کشور اول دنیا قرار می‌گیرد و همچنین یازدهمین منابع بزرگ هم در نفت و هم در گاز طبیعی را در اختیار دارد.

 

 

ضرورت وجود برچسب به زبان روسى و قزاقى براى صادرات کالا به قزاقستان

طبق دستور دولت قزاقستان، از اول فوريه سال ۲۰۰۰ به کالاهاى خارجى تحت شرايط خاصى اجازه ورود به قزاقستان داده خواهد شد. از جمله اين شرايط وجود برچسب به زبان روسى و قزاقى بر روى کالاهاى خارجى مى‌باشد. در غير اين صورت اجازه ورود به کالاهاى خارجى داده نخواهد شد.

 

 

موانع تجارى شامل تعرفه‌ها، موانع غيرتعرفه‌اى و ماليات‌هاى واردات

– موانع ساختاري، شامل سيستم ضعيف قوانين بازرگاني، فقدان سرمايهٔ داخلى براى پرداخت به کالاهاى خارجى فقدان فرآيندهاى قضائى مناسب براى تهيه و تنظيم قراردادها، مشکلات حمل و نقل و لجستيک براى رساندن کالاها به بازار قزاقستان و بوروکراسى گستردهٔ دولتي.

– موانع خدماتي. شرکت‌هاى بيمه‌اى خارجى در همکارى‌هاى مشترک با شرکت‌هاى طرف قزاقستان داراى محدوديت هستند.

– کمبود سرمايه شديد در شرکت‌هاى داخلى براى قرض دادن و فقدان سرمايه کافى براى مشارکت در برنامه‌هاى همکارى‌هاى مشترک (Joint Venture). در کل، شرکت‌هاى خارجى نمى‌توانند در قزاقستان زمين خريدارى کنند و تنها مى‌توانند حق اجاره زمين را از طريق يک شرکت داخلى براى حداکثر ۹۹ سال به‌دست بياورند.

 

 

تعرفه‌ها

قزاقستان هيچ‌گونه تعرفه‌هاى صادراتى ندارد. ميانگين تعرفه‌هاى وارداتى تقريباً ۱۲ درصد است که البته اين تعرفه‌ها براى روسيه -شريک عمده تجارى قزاقستان- وجود ندارد. بازرگانان کشورهاى CIS و غير CIS بايد در زمان ورود ۲۰ درصد ماليات ارزش افزوده پرداخت نمايند.

 

 

اسناد واردات و صادرات

واردکنندگان بايد يک اظهارنامه گمرکى که برپايهٔ اسناد اتحاديه اروپا تنظيم شده است پر کنند که شامل فاکتور تجاري، اسناد حمل از قبيل بارنامه، بارنامه هوائى و غيره است. گمرک ممکن است نياز به گواهى مبدأ عرضه کالا داشته باشد که بايد به گمرک ارائه شود.

عدم اطمينان دربارهٔ اسناد مورد نياز براى موارد خاص حمل و نقل بويژه در شرايطى که ممکن است کپى به جاى اصل مورد قبول قرار گيرد از منابع مهم شکايت‌ها و مشکلات واردکنندگان است.

صادرکنندگان علاوه بر پر کردن اظهارنامه گمرکى در هنگام بازرسى گمرکى بايد قرارداد صادرات براى بعضى از طبقات کالاهاى قابل مبادله ثبت کنند.

 

گزارش کشوری قزاقستان

(از کشورهای دارای اولویت اول در بازار هدف)

تهیه کننده: سازمان توسعه تجارت ایران – خرداد ۱۳۹۵

xcasino https://www.ufabet1688.org/