تجارت با کشور ژاپن

ژاپن مجمع الجزایری است در اقیانوس آرام که در غرب ساحل شرقی قاره آسیا واقع شده است. ۹۸% مساحت کشور ژاپن را چهار جزیره به نامهای هوکایدو (Hokkaido)، هونشو (Honshu)، شیکوکو (Shikoku) و کیوشو (Kyushu) تشکیل می دهند و مساحت کل این کشور در حدود ۳۷۸۰۰۰ کیلومتر مربع است.

ژاپن کاملاً در آب محصور شده است: اقیانوس آرام در شرق، دریای ژاپن در غرب، دریای شرق چین در جنوب، دریای اوخوتسوکو در شمال و دریای داخلی ستو، بین جزایر شیکوکو و هونشو. وجود اقیانوس سبب شده است که در رژیم غذایی و اقتصاد مردم ژاپن ماهی نقش مهمی داشته باشد (بیشترین سرانه مصرف ماهی در جهان). از این رو ژاپن دارای مقام اول دنیا در زمینه شیلات است. با این حال به دلیل اینکه محصولات دریایی مهمترین ماده غذایی مردم ژاپن را تشکیل می‌دهد، از این لحاظ نیز کشور با کمبود و مشکل روبرو است. به طوری که اکنون شیلات و مواد غذایی بعد از نفت خام دومین اقلام وارداتی ژاپن را تشکیل می‌دهند.

مجمع الجزایر ژاپن بر روی محور تقریبی شمال-جنوب تا ۳۰۰۰ کیلومتر امتداد یافته است و به دلیل گستردگی طولی فراوان جزایر آن از تنوع آب و هوایی زیادی نیز برخوردار است. از هوکایدوی بسیار سرد در شمال تا جزایر کوچک نیمه گرمسیری جنوب، در هر جا آب و هوا با دیگر جاها کمی تفاوت دارد. آب و هوا با تغییر فصول نیز تغییر می کند.

آب و هوا

ژاپن مجموعه جزایری است که با طول زیاد از شمال به جنوب کشیده شده است؛ به همین خاطر آب و هوای مناطق گوناگون آن به شدت با یکدیگر مغایرت دارند و نیز دارای چهار فصل در سال است. مجمع الجزایر ژاپن بر روی محور تقریبی شمال ـ جنوب تا ۳۰۰۰ کیلومتر امتداد یافته‌است و به دلیل گستردگی طولی بسیار زیاد از تنوع آب و هوایی بسیار زیادی نیز برخوردار است. با وجود اینکه تمامی کشور معتدل است، شمال آن زمستانهای سرد و طولانی و پربرف دارد، در حالی که جنوب آن تابستانهای بسیار گرم و زمستان‌های معتدلی دارد. میزان بارندگی در ژاپن بطور متوسط سالیانه ۱۸۰۰ میلیمتر می‌باشد.

رشته کوه‌های آتشفشانی ژاپن اغلب دارای چشمه‌های آب گرم طبیعی هستند. این کشور در تابستان و پاییز اغلب شاهد گردبادهای عظیم و توفانهای شدید گرمسیری است. به دلیل مجاورت با اقیانوس زلزله‌های شدید زیرآبی می‌توانند در آنجا امواج عظیم و جذر و مدی ویرانگر به نام سونامی ایجاد کنند.

خصوصیات مردم ژاپن

۱- ادب

می‌توان گفت ژاپنی‌ها مودب‌ترین ملت دنیا هستند. چیزی که باید به آن دقت کنیم این است که مفهوم «ادب» در کشورهای مختلف متفاوت است. منظور از «ادب» در این مقاله به فلسفه آسیای شرقی از کنفوسیوس، هارمونی اجتماعی، برمی‌گردد…

کنفوسیوس می‌گوید:

«دولت وجود دارد، وقتی که شاهزاده، شاهزاده است، وزیر وزیر است، وقتی پدر پدر است و وقتی پسر پسر است.»

به عبارت دیگر، هر فرد باتوجه به کسی که با او در ارتباط است، موقعیت اجتماعی متفاوتی دارد: بعنوان بچه در ارتباط با والدین و بزرگتران. بعنوان بزرگتر در ارتباط با خواهر و برادرها، دانش‌آموزان و دیگران.

آموزش هارمونی اجتماعی به خوبی در جامعه ژاپنی بهتر از هر کشور آسیای شرقی دیگر، حفظ شده است (کره نیز هارمونی اجتماعی بسیار قوی دارد اما کمی با ژاپن متفاوت است).

۲- وقت‌شناسی

شکی نیست که ژاپنی‌ها وقت‌شناس‌ترین ملت دنیا هستند. (البته ممکن است بعضی از آنها اینطور نباشند، اما وقت‌شناس بودن یکی از هنجارهای بسیار قوی اجتماعی در ژاپن است).

به قطارهای ژاپن نگاه کنید. ۵ دقیقه دیر رسیدن در ژاپن برای خیلی از ژاپنی‌ها مثل حکم اعدام دادن به آنهاست. اما در مالزی حتی اگر قطاری یک ساعت دیر برسد چیزی مثل حکم اعدام نخواهد بود.

۳- مهربانی

خیلی‌ها ژاپنی‌ها را بخاطر رفتار دوستانه، ملاحظه‌کار بودن و مهربان بودنشان تحسین می‌کنند. ژاپنی‌ها همیشه حواسشان قبل از خودشان به دیگران است و از همه مراقبت می‌کنند. حتی در دنیای آکادمیک فلسفه، طرز تفکر ژاپنی (جمع‌‌گرایی) درمقابل طرزفکر امریکایی (فردگرایی) قرار می‌گیرد.

۴- سخت‌کوشی

ژاپن ازلحاظ طولانی بودن ساعات کاری در رده دوازدهم جهان قرار دارد. درواقع، اضافه‌کاری‌هایی هم در بین ژاپنی‌ها وجود دارد که در اسناد رسمی قید نمی‌شود. ژاپنی‌ها همیشه نماد سخت‌کوشی بوده‌اند.

۵- احترام

ژاپنی‌ها یک هنجار اجتماعی “内と外” (روابط داخلی و بیرونی) دارند. آنها سعی می‌کنند در برخورد با روابط بیرونی خود (غریبه‌ها) همیشه با احترام و ادب رفتار کنند. حتی در روابط داخلی (خواهر و برادرها و دوستان) باز با احترام رفتار می‌کنند.

۶- خجالت

ژاپنی‌ها گاهی اوقات افرادی خجالتی خوانده می‌شوند. این می‌تواند بخاطر فرهنگ «هارمونی اجتماعی» آنها باشد. البته ژاپنی‌های زیادی هم هستند که با غریبه‌ها خجالتی نیستند اما اکثریت آنها اینطور می‌باشند.

۷- هوش

از دیدگاه غربی‌ها، آسیایی‌ها باهوش خوانده می‌شوند. بعنوان مثال، آنها در ریاضیات، زبان، بیزنس و امثال آن بسیار خوب هستند.

یکی از دلایل باهوش خوانده شدن ژاپنی‌ها مهارت شنیداری آنهاست. ژاپنی‌ها قبل از اینکه حرف خودشان را بزنند، بسیار با دقت به حرف‌های دیگران گوش می‌دهند. فرایند گوش دادن باعث می‌شود حرف خودشان بسیار جامع‌تر و کامل‌تر باشد.

۸- کار گروهی

اولویت ژاپنی‌ها گروه است نه فرد. به عبارت دیگر، ژاپن نماد بسیار خوبی از جمع‌گرایی است که از جنبه‌های بسیاری با کشورهای فردگرا متفاوت است.

۹- رسمی بودن

ژاپنی‌ها بخاطر هنجار هارمونی اجتماعی در روابط اجتماعی خود بسیار رسمی برخورد می‌کنند. فقط در روابط داخلی خود است که می‌توانند کمی غیررسمی باشند (اما در عین‌حال رفتاری توام با احترام دارند).

۱۰- پاکیزگی

دستشویی‌های ژاپن از هر کجای دیگر در دنیا تمیزتر است. به سختی می‌توانید تکه آشغالی کنار خیابان ببینید زیرا هیچکس در ژاپن زباله‌های خود را در خیابان نمی‌اندازد.

۱۱- بی علاقگی به قدرت و تمایل زیاد به خدمت

ژاپنی ها دغدغه رسیدن به قدرت ندارند و هیچگاه از قدرت برای رسیدن به منافع شخصی و کسب ثروت سوء استفاده نمی کنند و اگر احساس کنند پست و مقامی که به آنها داده شده است از عهده و توانایشان خارج است به سرعت استعفا داده و بخاطر قصور و اشتباهاتشان در کمال خضوع و خشوع عذر خواهی می کنند و هرگز تقصر را به گردن دیگران نمی اندازند و در جهت جبران اشتباهات خود تلاش می کنند و مسئولیت آن خطاها را بطور کامل می پذیرند. ژاپنی ها تمای سعی خود را می کنند تا کشورشان پیشرفته تر و توسعه یافته تر شود.

اقتصاد

کشور ژاپن در سال ۲۰۱۰ سومین قدرت اقتصادی دنیا (پس از آمریکا و چین) بوده و در آسیا نیز رتبه دوم را از این لحاظ داراست. این کشور دارای منابع طبیعی خیلی محدودی است و اکثر جزایر و خاک آن کوهستانی و آتشفشانی است؛ ولی با همکاری‌های دولت در بخش صنعت و نیز سرمایه‌گذاری گسترده در فناوری‌های پیشرفته، ژاپن به عنوان یکی از پیشگامان عمده در صنعت و تکنولوژی دنیا شناخته شده‌است. صادرات بخش عمده‌ای از درآمدهای اقتصادی ژاپن را تشکیل می‌دهد و آمریکا با ۲۲٫۷٪، چین با ۱۳٫۱٪ و کره جنوبی با ۷٫۸٪ عمده‌ترین شرکای تجاری این کشور هستند. محصولات صادراتی عمدهٔ ژاپن شامل تجهیزات حمل و نقل، اتومبیل، صنایع الکترونیک، ماشین آلات الکتریکی و صنایع شیمیایی هستند. در بخش صنایع ژاپن به عنوان یکی از پیشرفته‌ترین کشورها در زمینه تولید اتومبیل، تجهیزات الکترونیکی، ماشین ابزار، فولاد و فلزات غیرآهنی، کشتی سازی، صنایع شیمیایی و نساجی و نیز صنایع غذایی فرآوری شده به‌شمار می‌آید. این کشور دارای چندین شرکت بین‌المللی با مارک‌های معتبری همچون تویوتا، میتسوبیشی، هوندا، سونی، نیسان، سیتی‌زن و… است.

بنا به گزارش صندوق بین‌المللی پول در اواسط آوریل ۲۰۰۶، ژاپن با رشد اقتصادی ۲/۸ درصد پیش بینی شده برای سال ۲۰۰۶، همردیف کشورهای غربی و در مقام بالا قرار دارد.

چنین نتیجه‌ای حاصل صادرات به کشورهای درحال توسعه مانند چین (که رشدش به ۹/۵٪ رسیده)، طرح دولتی و بی‌سابقه قانون‌مندسازی، سطح بالای تحقیق و توسعه، سرمایه‌گذاری بر روی آموزش و همچنین تعدیل نسبی ارزش دادن به سهام داران است.

ژاپن رشد اقتصادی بالایی را در دهه‌های ۱۹۶۰ تا ۱۹۸۰ تجربه کرده‌است. رشد ژاپن در دهه ۱۹۶۰ به طور میانگین ۱۰٪، در دهه ۱۹۷۰ به طور متوسط ۵٪، و در دهه ۱۹۸۰ به طور میانگین ۴٪ رشد داشت. رشد اقتصادی ژاپن در دو دهه اخیر به شدت کاهش یافته‌است به طوری که در دهه ۱۹۹۰ به طور میانگین ۱٫۵٪ بوده‌است. تلاش‌های دولت ژاپن برای ایجاد رشد اقتصادی در این دو دهه عمدتاً با شکست مواجه شده و رشد اقتصادی ژاپن همچنان پایین است.

توسعه اقتصادی ژاپن و علل کلیدی آن

آمریکا در ابتدای راه در اوت ۱۹۴۵ پس از یکسری بمباران سراسری و بالاخره بمباران اتمی هیروشیما و ناکازاکی، ژاپن را به تسلیم واداشت. پس از این شکست ژاپن با بیش از ۱۳ میلیون نفر بیکار مواجه بود و کمبود مواد غذایی به شدت احساس می‌شد. تورم در حدی بود که حقوق افراد، مکفی مخارج جاری نبود و افراد برای سیر کردن شکم خود اقدام به فروش دارایی خود کرده بودند. برای کالاهی ضروری بازار سیاه درست شده بود و قیمت‌ها ۳۰ تا ۶۰ برابر قیمت رسمی دولت بود. درمورد برنج این رقم به ۱۵۰ برابر نیز رسیده بود. جنگ برای ژاپن به جز ۸ میلیون نفر کشته و زخمی به بهای ویرانی ۲۵٪ از دارایی‌های غیرنظامی ونابودی ۴۱٫۵٪ از ثروت ملی تمام شد.

ژاپن بازسازی شده پس از جنگ جهانی دوم، با داشتن ۳. ٪ از خاک کره زمین توانسته ۲۴٪ از تولید جهانی را به خود اختصاص دهد. این کشور به رغم شهرنشینی متراکم نسبتاً از جرم و جنایت به دور مانده است. نسبت سرقت در ژاپن در مقایسه با آمریکا چیزی کمتر از ۰٫۷٪ است. پیشرفت اقتصادی ژاپن چنان چشم گیر بود که در مقطعی آمریکایی هارا به انتقاد از سخت کوشی، کم مصرفی و حجم کلان پس‌انداز ژاپنی‌ها واداشت! عوامل رشد و آنچه تصویر ویران ژاپن ۱۹۴۵ را به ژاپن ابرقدرت اقتصاد امروز مبدل کرده است، فرایندی است که عده‌ای آن را معجزه اقتصادی نامیده‌اند. لیکن این معجزه واقعیت و درسی آموزنده برای کشورهایی است که هنوز خود را در کاغذ بازی غرق کرده‌اند.

تقدس سرزمین به شکل افراطی اش تا برتری نژادی ژاپنی‌ها هم کشیده شده بود. دولت ژاپن آئین (شینتو) را به نقطهٔ قوت مردم تبدیل کرده بود و در سال۱۹۱۳ به منظور تجمع تمامی افراد وگروه‌ها، طی تبلیغات وسیع اعلام کرد که شینتو یک نهاد ملی با هویت تاریخی و معنوی است و هرکس بدون توجه به ایدئولوژی و مرامش، به عنوان یک وظیفهٔ میهنی و نشانه‌ای از وفاداری و صداقتش به میهن، باید در معابد شینتو حضور یابد.

در ساختار مدیریتی ژاپن، زمانی که همه کشورها با شور و اشتیاق فراوان اقدام به برگزاری دوره‌ای مدیریت MBA می‌کردند مکتبی را با عنوان مکتب مدیریت ژاپنی به وجود آورد. وقتی در سال ۱۹۴۵ پیام تسلیم امپراتوری ژاپن قرائت شد، هیچ‌کس انتظار آن را نداشت که ژاپن به این سرعت تسلیم شود. غرور ملی ژاپنی‌ها اجازه نمی‌داد تسلیم دشمنی شوند که حتی از طریق زمینی وارد خاک آنها نشده است. هنوز انگیزه ادامه جنگ وجود داشت (۵۰۰۰ افسر ژاپنی پس از قرائت بیانیه تسلیم، خودکشی کردند)؛ اما تسلیم ژاپن در واقع به نفع ژاپن تمام شد زیرا از وارد شدن خسارت عمده به زیر ساخت صنعتی کشور جلوگیری شد.

مطالب فوق نباید باعث فراموشی این نکته گردد که بسیاری از ارزش‌ها در ژاپن، همواره در جایگاه واقعی خود قرار داشتند. بطور مثال، سطح بالای سواد مردم، ژاپن را برای پیشرفت آماده کرد. در اوایل قرن نوزدهم، متوسط طول عمر و استانداردهای زندگی در ژاپن با کشورهای غربی چندان تفاوتی نداشت و به هیچ عنوان کم‌تر از آن‌ها نبود. ژاپن قبل از قرن نوزدهم کشوری واقعاً پیشرفته بود و پیشرفت امروز ژاپن، ادامهٔ همان وضعیت است. میزان این پیشرفت به‌حدی بود که ژاپن از اعضای دائم شورای اجرایی جامعهٔ ملل (که همتراز شورای امنیت سازمان ملل فعلی می‌گردد) شد.

رتبه بندى درآمد ناخالص ملي (۲۰۰۶، بانك جهانى)

ارزش کل مبادلات تجاری (۲۰۰۶، وزارت اقتصاد، تجارت و صنایع)

واردات: ۵۷۹۰۱۰ میلیون دلار امریکا

تجهیزات و ماشین آلات: ۵/۲۸%، انواع سوخت طبیعی: ۷/۲۷%، مواد غذایی: ۵/۸%، مواد شیمیایی: ۳/۷%، منسوجات: ۱/۵%

صادرات: ۶۴۶۶۹۳ میلیون دلار

تجهیزات و ماشین آلات: ۷/۶۸%، مواد شیمیایی: ۹%، محصولات فلزی: ۷/۷%

شرکای اصلی تجاری (۲۰۰۶، وزارت اقتصاد، تجارت و صنایع)

واردات: آسیا (۶/۴۳%)، خاورمیانه (۸/۱۸%)، امریکای شمالی(۴/۱۳%)، 

اتحادیه اروپا(۳/۱۰%)

صادرات: آسیا (۵/۴۷%)، امریکای شمالی (۲۴%)، اتحادیه اروپا(۵/۱۴%)

تولید ناخالص ملی: ۴۳۰۸ میلیارد دلار – سرانه ۳۳۸۲۸ دلار

اشتغال: کشاورزی ۴ درصد – صنعت ۲۸ درصد – خدمات ۶۵ درصد – بیکار ۴ درصد

صادرات عمده: تجهیزات حمل و نقل، ماشین‌آلات مکانیکی‌، مواد شیمیایی، لوازم الکتریکی، فلزات

مقاصد صادرات: آمریکا ۲۲ درصد – چین ۱۳ درصد – کره‌جنوبی ۸ درصد – تایوان ۷ درصد – هنگ‌کنگ ۶ درصد

واردات عمده: محصولات ماشین آلات و تجهیزات – مواد سوختی و معدنی – مواد خوراکی – مواد شیمیایی – مواد اولیه

منابع واردات: چین ۲۰ درصد – آمریکا ۱۳ درصد – کره‌جنوبی ۵ درصد – استرالیا ۴ درصد – تایوان ۴ درصد.

صادرات بخش عمده‌ای از درآمدهای اقتصادی ژاپن را تشکیل می‌دهد و آمریکا با ۷/۲۲ درصد، چین با ۱/۱۳ درصد و کره‌جنوبی با ۸/۷ درصد عمده‌ترین شرکای تجاری این کشور هستند. محصولات صادراتی عمده ژاپن شامل تجهیزات حمل‌ونقل، اتومبیل، صنایع الکترونیک، ماشین‌آلات الکتریکی و صنایع شیمیایی هستند. در بخش صنایع ژاپن به عنوان یکی از پیشرفته‌ترین کشورها در زمینه تولید اتومبیل، تجهیزات الکترونیکی، ماشین ابزار، فولاد و فلزات غیرآهنی، کشتی سازی، صنایع شیمیایی و نساجی و نیز صنایع غذایی فرآوری شده محسوب می‌شود. این کشور دارای چندین شرکت بین‌المللی با مارک‌های معتبری همچون تویوتا، هوندا، سونی، نیسان، سیتی‌زن و… است. چنین نتیجه‌ای حاصل صادرات به کشورهای در حال توسعه (مانند چین که رشدش به ۵/۹ درصد رسیده)، طرح دولتی و بی‌سابقه قانونمندسازی، سطح بالای تحقیق و توسعه، سرمایه‌گذاری روی آموزش و همچنین تعدیل نسبی ارزش دادن به سهامداران است.

ژاپن رشد اقتصادی بالایی را در دهه‌های ۱۹۶۰ تا ۱۹۸۰ تجربه کرده ‌است. رشد ژاپن در دهه ۱۹۶۰ به طور متوسط ۱۰ درصد، در دهه ۱۹۷۰ به طور متوسط ۵ درصد و در دهه ۱۹۸۰ به طور متوسط ۴ درصد رشد داشت.

رشد اقتصادی ژاپن در دو دهه اخیر به شدت کاهش یافته است، به طوری که در دهه ۱۹۹۰ به طور متوسط ۵/۱ درصد بوده ‌است. تلاش‌های دولت ژاپن برای ایجاد رشد اقتصادی در این دو دهه عمدتا با شکست مواجه شده و رشد اقتصادی ژاپن همچنان پایین است. در نتیجه فاجعه اخیر زلزله و سونامی هولناک ۱۱ مارس، ۱۰ درصد ارزش دارایی‎های ژاپن در بازار سرمایه این کشور از بین رفت که این رقم معادل ۲۰ درصد تولید ناخالص داخلی ژاپن بوده و مقدار آن به یک تریلیون دلار بالغ می‎شود.

کارشناسان بر این باورند که این زلزله در کوتاه‌مدت تاثیرات منفی زیادی بر رشد اقتصادی ژاپن خواهد داشت، اما در بلندمدت به نفع اقتصاد این کشور تمام می‌شود، چرا که اجرای پروژه های زیر ساختی موجب افزایش اشتغال و رشد اقتصادی خواهد شد. اکنون شرکت‌های بزرگ ژاپنی مثل تویوتا و سونی، با بحران عجیبی روبه‌رو شده اند. سونی فعالیت شش کارخانه بزرگ خود در شمال ژاپن را متوقف کرده است. شرکت تویوتا نیز سه کارخانه تولیدی خود را تعطیل کرد. شرکت های خودروسازی هوندا و نیسان نیز به ترتیب فعالیت دو و چهار کارخانه بزرگ خود را متوقف کرده اند.

مهمترین مشکل فعلی ژاپن از هم‎گسیختگی زنجیره عرضه برخی از صنایع است که برای ادامه فعالیت به مواد اولیه، قطعات و نهاده‎های تولید نیاز مبرم دارند و از سویی بسیاری از واحدهای تولیدکننده قطعات اتومبیل و لوازم الکترونیک که در مناطق آسیب‎دیده قرار دارند تولیدات خود را اجبارا کاهش داده‎اند.البته صندوق بین‎المللی پول اعلام کرد: اقتصاد ژاپن به حد کافی نیرومند است که بتواند هزینه‎های بازسازی خرابی‎های زلزله و سونامی اخیر را تامین نماید. بانک مرکزی ژاپن نیز در پی سقوط شدید شاخص‌های سهام، مبلغ ۱۵ تریلیون ین (معادل ۱۸۳ میلیارد دلار) به اقتصاد این کشور تزریق نموده است.

مهم ترین نکات پیرامون فرهنگ کسب و کار در ژاپن

۱. کسب و کار در ژاپن بر محور روابط شکل می‌گیرد. اگر روابط شما با افراد ذی‌ربط به قدر کافی عمیق نباشد، احتمالا به هیچ نتیجه‌ای نخواهید رسید.

۲. لازم است که به شکل فاخری ادای احترام کنید. احترام به سن و سال جزئی از سنت ژاپنی‌ها است. پس چنانچه هیاتی با اعضای سالمندتر به همراه داشته باشید، احتمالا مذاکرات شما بیشتر مثمر ثمر خواهد بود.

۳. بکوشید همواره موقر و سیاستمدار مسلک باشید. از ابراز ناراحتی، خستگی یا بی‌صبری احتراز کنید. این عواطف منفی می‌توانند تاثیر مخربی بر پیشرفت روابط داشته باشند.

۴. ژاپنی‌ها را با اعمال فشار در موقعیتی قرار ندهید که مجبور شوند از حوزه ادب و وجاهت خارج شوند. از تحمیل تصمیمات و تعیین ضرب‌الاجل برای آنها اجتناب کنید.

۵. تصمیمات در کوران جلسات طولانی هم اندیشانه اتخاذ می‌شوند. از آنجا که سرعت بخشیدن به این فرآیند تقریبا غیرممکن به نظر می‌رسد، صبوری لازم است.

۶. تا جایی که می‌توانید به دیگران کمک کنید و به آنها نیکی کنید. لطف و کرم افراد قطعا جبران خواهد شد.

۷. بکوشید فروتن و افتاده باشید و نه گستاخ و صریح.افتادگی ویژگی شخصیتی ستوده‌ای است؛ در حالی که بی‌پروایی و اعتماد به نفس بیش از حد، رفتار‌های بچگانه‌ای انگاشته می‌شوند.

۸. از آنجا که ژاپنی‌ها علاقه‌ای به نه گفتن و مخالفت ندارند، معمولاً اطمینان از حصول توافق یا اتخاذ واقعی تصمیمات، دشوار است.

۹. سطوح ادراک زبانی را هنگامی‌ که در ژاپن انگلیسی صحبت می‌کنید، بالا برآورد نکنید. افراد زیادی به زبان انگلیسی مسلط هستند؛ اما بسیاری افراد فقط وانمود می‌کنند که منظور شما را می‌فهمند.

۱۰. هر مساله را چندین بار از زوایای مختلف بررسی کنید. برای آزمون میزان ادراک هر مبحث، تعداد زیادی سوال تشریحی بپرسید.

۱۱. توافقات شفاهی هم سنگ و هم بهای قرارداد‌های مکتوب هستند. در یک جامعه رابطه محور، اعتبار وقایع را کیفیت روابط تعیین می‌کند؛ نه مناسبات قانونی.

۱۲. زیاد راجع به محاسن خود صحبت نکنید؛ اما راجع به سازمان، دپارتمان یا تیمی‌که به آن تعلق دارید، تا حد امکان مثبت سخن بگویید. هرگز حتی به شوخی نظرات خفیف کننده

پیرامون سازمان خود ابراز نکنید.

۱۳. از شوخی در حین جلسات جدی تجاری و کاری پرهیز کنید. شوخی در این موارد، بیجا قلمداد می‌شود. البته احتمالا در سایر موارد نیز نکته‌های شوخی‌های شما درک نمی‌شود.

۱۴. به چشمان افراد خیلی خیره نشوید؛ چرا که رفتاری تهدیدآمیز و خصمانه تلقی می‌شود.

۱۵. زبان بدن ژاپنی‌ها بسیار مختصر است؛ به گونه‌ای که دریافتن آن برای ناظر آموزش ندیده دشوار می‌نماید. ژاپنی‌ها در جلسات بسیار ساکن به نظر می‌رسند: آنها غالباً به حالتی خشک و رسمی‌می‌نشینند. مشاهده یک واکنش یا ابراز احساسات در میان ژاپنی‌ها بسیار نادر است و ارزیابی میزان پیشرفت برنامه‌ها یا مکنونات قلبی افراد از طریق آن بسیار دشوار است.

۱۶. به طرف مقابل توجه نشان دهید. التفات نسبت به مسائل خانوادگی، تفریحات، سلامتی افراد و نظایر آن می‌تواند موجب تحکیم مبانی روابط گردد. 

۱۷. همواره برای رابط‌های کاری اصلی خود در ژاپن، هدایایی به همراه ببرید. لازم نیست هدایا گرانقیمت باشند؛ اما همواره باید کادو شده باشند.

۱۸. پوشش خود را مرتب، ولی محافظه‌کارانه انتخاب کنید. ظاهر بسیار مهم است و احتمالا بر اساس ظاهرتان در مورد شما قضاوت خواهد شد. پوشش ژاپنی‌ها در محیط‌های تجاری معمولاً کت و شلوار، پیراهن و کراوات تیره است.

۱۹. در اوقات فراغت تا حد امکان در تفریحات حضور فعال داشته باشید. به یاد داشته باشید که فرآیند ایجاد ارتباط تا حد زیادی در وعده‌های صرف غذا شکل می‌گیرد.

۲۰. اگر در سفر‌های کاری خود به ژاپن دچار تردید یا سردرگمی ‌شدید، احساس خود را سریع بروز ندهید. بکوشید واکنش خود را به چند ساعت بعد و شب هنگام موکول کنید؛ یا از دوستان یا طرفین ژاپنی خود مشورت بگیرید.

ثبت شرکت در ژاپن

هزینه دولت برای ثبت یک شرکت ۵۵۷۰$ آمریکا است. از طریق یک ثبت شرکت سرمایه گذاران خارجی می توانند:

– یک حساب بانکی شرکتی در ژاپن باز نمایند.

– اقامت و ویزای اشتغال ژاپنی برای کارمندان خارجی و خانواده های آنها بدست بیاورند.

– محل اجاره دفتر باید در ژاپن باشد.

فرآیندهای کلیدی برای تشکیل شرکت های بزرگ ژاپن از طریق وزارت دادگستری انجام می شود:

– ثبت نام و مدیریت، نظارت بر انطباق شرکت ها و استانداردها

– مقررات ممیزی قانونی توسط حسابداران عمومی است

زمانی که یک شرکت در ژاپن تشکیل شد، این شرکت باید سرمایه خود را از ۱ ین به ۱۰ میلیون ین (US ۹۴،۰۰۰ $) در مدت پنج سال افزایش دهد.

ویژگی های ثبت شرکت در ژاپن:

– باید حداقل یک مدیر داشته باشد.

– باید مدیر محلی داشته باشند.

– حداقل تعداد سهامدار باید ۱ نفر باشد.

– اجازه فروش سهم به اشخاص حقوقی وجود دارد.

– لزومی برای داشتن سهامدار محلی وجود ندارد و می توانند غیر ژاپنی باشند.

– باید حتما دفتر کار وجود داشته باشد.

– حداقل سرمایه اولیه باید ۱ ین باشد.

زمان ثبت شرکت حدودا ۳۵ روز پس از دریافت کامل مدارک می باشد.

اطلاعات اصلی به برای یک شرکت سهامی ثبت نام به شرح زیر است:

– اسم شرکت

– حل دفتر مرکزی

– اهدافی که برای کسب و کار در نظر گرفته شده است

– روش دادن آگهی و اطلاع عمومی

– تعداد کل سهام صادر می شود

– انواع و تعداد سهام منتشر شده

– قوانین در محدودیت نقل و انتقال سهام ها

– میزان سرمایه

– مدیران

– مدیران نماینده

– حسابرسان

– تاریخ تاسیس شرکت

 

هزینه های ثبت شرکت در ژاپن

هزینه ها با توجه به ماهیت تجارت و دیگر گزینه ها تغییر پیدا خواهند کرد:

– هزینه برای ثبت شرکت

– هزینه های اخذ حق مجوز

– هزینه هایی که بر ای ثبت در اداره اصناف نیاز است.

– هزینه هایی که برای گزارش به اداره مالیات دولتی نیاز است.

– هزینه هایی که برای گزارش به اداره مالیات محلی نیاز است.

– هزینه های تمبر دولتی

 

مزایای ثبت شرکت در ژاپن

ثبت شرکت در ژاپن یک راه عالی برای ورود به دومین اقتصاد جهان از نظر خروجی است. فناوری پیشرفته تولید، یک زیرساخت های ارتباطی کاملا مدرن و با انگیزه، نیروی کار ماهر ترکیب برای ایجاد یک اقتصاد قوی است. در زیر یک مرور کلی از اقتصاد ژاپن و محیط کسب و کار، و تاثیر آن بر سرمایه گذاران علاقه مند در ژاپن ثبت شرکت ارائه می دهیم:

 

سهولت انجام کسب و کار

ژاپن در بررسی سال ۲۰۱۱ بانک جهانی , در رده ۱۸ کشورهایی قرار گرفت که می توان در آن به آسانی و سهولت به ثبت شرکت پرداخت. علاوه بر این، در سال ۲۰۱۰ شاخص آزادی اقتصادی ژاپن به عنوان اقتصاد رتبه ۱۹ و آزادترین در جهان نام گرفت، این عاملی است که افراد را به ثبت شرکت در ژاپن ترغیب می کند. ژاپن نیز در بین ۱۷ کشور که کمترین فساد در جهان را دارند در رتبه بندی سال ۲۰۱۰ قرار گرفت و همچنین در شاخص سازمان بین المللی مشاهده فساد شفافیت.

 

اقتصاد قوی

اقتصاد ژاپن به مدت سه دهه است که در حال رشد است. این کشور درنرخ رشد با اقتصادهای در حال ظهور مانند چین و هند در رقابت است. اقتصاد ژاپن در کاهش قیمت ها پیشتاز است که تعدیل هزینه های مصرف در این زمینه تأثیر داشته است. با این حال، با وجود رشد اقتصادی ژاپنی ها خود را تنبل می دانند. ژاپن در رقابت جهانی ۲۰۱۱-۲۰۱۲ به عنوان ۹ ام در مجمع جهانی اقتصاد انتخاب شده است.

 

تصویر مثبت و زیرساخت های خوب

پروژه داشتن یک شرکت ثبت شده در ژاپن یک تصویر مثبت به مشتریان, تامین کنندگان و سرمایه گذاران ارائه می دهد. ژاپن به عنوان یک حوزه قضایی بسیار کنترل شده با یک دولت با ثبات و اقتصاد و زیرساخت های بسیار توسعه یافته تلقی می شود. وجود امکانات مدرن و زیرساخت های حمل و نقل کارآمد در ژاپن تشویق بیشتری برای تشکیل کسب و کار در ژاپن محسوب می شود. ژاپن همچنین دارای یک صنعت حمل و نقل هوایی پیچیده می باشد که پروازهایی به طور منظم و قابل اعتماد به مکان های کلیدی کسب و کار در داخل کشور، در سراسر آسیا و به استرالیا، ایالات متحده آمریکا و اروپا ارائه می دهد. نمونه هایی از زمان پرواز شامل توکیو به سنگاپور (۷ ساعت)، اوزاکا به دبی (۱۱ ساعت) و ناگویا به سان فرانسیسکو (۱۰ ساعت) می باشد. علاوه بر این، توکیو یکی از مراکز مالی پیشرو در جهان است، به این معنی است که شرکت های ثبت شده در ژاپن لذت بردن از دسترسی به طیف گسترده ای از محصولات مالی و خدمات را تضمین می کند.

 

شفافیت

ثبت شرکت در ژاپن از استانداردهای بالای حاکمیت شرکتی برخوردار است. برای مثال، شرکت ذکر شده در بورس اوراق بهادار توکیو ملزم به افشای اطلاعات مربوط به وضعیت مالی و عملکرد کسب و کار به دفتر مالی محلی خود می باشد. سرمایه گذاران جهانی در ژاپن به نفع تشکیل شرکت های بزرگ از سیستم قانونی شفاف ژاپن و قانون اساسی که به شدت از حکومت قانون و حفاظت از حقوق مالکیت معنوی را انتخاب نمایند . به عنوان مثال، ژاپن شرایط سازمان تجارت جهانی (WTO) و تجارت مربوط به حقوق مالکیت معنوی (TRIPS) را ارائه می دهد.

 

موافقت نامه مشارکت اقتصادی

سرمایه گذارانی که کسب و کار در ژاپن را انتخاب کرده اند، به منافع زیادی از تجارت بین المللی از قرارداد مشارکت اقتصادی ژاپن که با برونئی، اندونزی، مالزی، فیلیپین، سنگاپور، تایلند، استرالیا، شیلی، هند، مکزیک، کره جنوبی و سوئیس امضا کرده است دست خواهند یافت. تحت شرایط این توافق، صادرات ژاپن از مالیات معاف هستند.

اگر شخصى قصد ایجاد یک کسب و کار جدید در ژاپن را دارد می بایست شرایط زیر را احراز نماید:

– می بایست یک مکان ( دفتر و یا مغازه یا فروشگاه و … ) جهت ایجاد کسب و کار در ژاپن داشته باشد.

– همچنین می بایست کسب و کار ایجاد شده پتانسیل این را داشته باشد که ۲ نفر استخدام شوند که البته این ۲ نفر نمی توانند از مدیر و یا هیئت مدیره باشند، این افراد باید یا از اتباع ژاپنی باشند و یا افرادی که در ژاپن توانسته اند اقامت دائم اخذ نمایند.

– ارائه طرح اقتصادی

سندی که نیازی نیست بیش از حد طولانی یا پیچیده باشد اما باید موارد مورد نظر را پوشش دهد، که این شامل توضیحات یک کسب و کار، استراتژی بازاریابی، تجزیه و تحلیل رقابتی، طراحی و توسعه برنامه، عملیات و مدیریت و امور مالی می شود، توجه داشته باشید که ترجمه ژاپنی ( یا حداقل خلاصه از آن طرح به زبان ژاپنی ) لازم می باشد.

– ارائه نسخه ای از گواهی شرکت ثبت شده

هنگامی که یک شرکت در ژاپن رسما به ثبت رسیده است، یک گواهی نامه از ثبت آن به نام(tokibo tohon) ارائه می شود که در دفاتر امور حقوقی به نام ( “houmukyoku”) ثبت میگردد که در آن مسائل مهم از جمله پرداخت سهم ها، نام مدیران، آدرس، و غیره در آن قید می گردد.

– بیانیه سود و زیان

این بیانیه باید به زبان ژاپنی باشد و باید با کمک یک حسابداری حرفه ای ژاپنی (یا یک zeirishi یا Konin تنظیم گردد که در آن میزان سود و زیان شرکت شما پیش بینی شده است.

– ارائه مدرک استخدام دو نفر کارمند تمام وقت به غیر از خود متقاضی

در یک کسب و کار ایده آل اثبات این امر نقش کلیدی دارد، شما می بایست حداقل دو کامند تمام وقت را استخدام نمائید و اگر نتوانست این امر را محقق سازد می تواند با واریز سهم به ارزش ۵ میلیون ین ژاپن ظرفیت استخدام دو نفر را فراهم می سازد.

– اطلاعات حقوق و دستمزد

این مورد شامل اطلاعات در مورد حقوق و دستمزد پایه، مالیات تکلیفی، و کسر بیمه اجتماعی می باشد که شما قطعا نیاز به کمک یک فرد ژاپنی حرفه ای در این زمینه برای برآورد میزان حقوق و دستمزد ها انجام شود.

– ارائه یک مدرک در مورد وجود شرکت واقعی از اداره و یا شرکت ( ارائه عکس و یا مدرک مستند) 

یکی دیگر از مواردی که شانس شما را بسیار بالا می برد ارائه یک مدرک دال بر این که شرکت شما به صورت مجازی نبوده و وجود دارد و این امر با ارائه یک عکس از دفتر محل کار شما شانس موفقیت شما را افزایش می دهد.

گزارش کشوری ژاپن

(از کشورهای دارای اولویت اول در بازار هدف)

تهیه کننده: سازمان توسعه تجارت ایران – آذر ۱۳۹۵

 

xcasino https://www.ufabet1688.org/