تجارت با کشور آذربایجان

Azerbaijan, political map

جمهوری آذربایجان بزرگترین کشور قفقاز و در گذرگاه اروپا و آسیای شمال غربی و در کنار دریای خزر است. پایتخت آن باکو می باشد. این سرزمین تا حدود دویست سال پیش جزو خاک ایران بود ولی در جنگ ایران و روسیه، طی قراردادهای گلستان و ترکمنچای به روسیه ملحق شد. آذربایجان دارای میراث  فرهنگی باستانی و تاریخیست. آذربایجان در ۱۹۹۱ استقلال خود را بازیافت .

 

 

نوع حکومت

جمهوری آذربایجان، جمهوری پارلمانی چند حزبی با یک مجلس قانون‌گذاری است. این جمهوری سکولار بوده و از سال ۲۰۰۱ به عضویت شورای اروپا درآمده‌است. جمعیت آذربایجان در سال ۲۰۱۲ حدود ۹٫۱۲۵ میلیون نفر بوده‌است. تولید ناخالص داخلی آن در سال ۲۰۱۶ معادل ۳۵ میلیارد دلار (بر اساس ارزش اسمی) بوده‌است که تولید ناخالص سرانه اهالی کشور را معادل ۳۷۵۹ دلار می‌کند.

 

 

جغرافیا

جمهوری آذربایجان در جنوب رشته کوه‌های قفقاز و شمال رودخانه ارس و در کنار دریای خزر واقع شده‌است. تنوع زیستی و گیاهی آذربایجان به دلیل تنوع آب و هوا بسیار زیاد است. جمهوری آذربایجان یک کشور محاط در خشکی است. این کشور در پیرامون دریای خزر، که یک دریای بسته‌است، واقع شده و طول خط ساحلی آن ۸۰۰ کیلومتر است.

کشورهای ایران در جنوب، ارمنستان و ترکیه در غرب، گرجستان در شمال غربی و روسیه در شمال آذربایجان قرار دارند. همچنین این کشور دارای مرز آبی با کشورهای ترکمنستان و قزاقستان در کنارهٔ دریای خزر است. جمهوری خودمختار نخجوان که از خاک اصلی جمهوری آذربایجان جدا مانده و استان خودمختار قره‌باغ کوهستانی نیز واحدهای فدرال جمهوری آذربایجان هستند. ناحیهٔ قره‌باغ و هفت بخش پیرامون آن واقع در جنوب غربی جمهوری آذربایجان در جریان جنگ قره‌باغ به اشغال نیروهای ارمنستان درآمده‌است.

 

 

 

جمعیت شناسی

قوم آذربایجانی که اکثریت مردم این کشور را تشکیل می‌دهند مردمی عمدتاً شیعه‌مذهب، ترک‌زبان و با فرهنگ ایرانی هستند. براساس سرشماری سال ۱۹۹۹، ۹۰٫۶ درصد از جمعیت جمهوری آذربایجان را آذربایجانی، ۲٫۲ درصد را لزگی (داغستانی)، ۱٫۸ درصد را روس و ۱٫۵ درصد را ارمنی تشکیل می‌دهند؛ البته تقریباً تمامی ارمنی‌ها در منطقهٔ خودمختار قره‌باغ کوهستانی زندگی می‌کنند. جمهوری آذربایجان به همراه ایران، عراق و بحرین چهار کشوری هستند که در آن شیعیان اکثریت جمعیت را تشکیل می‌دهند.

 

 

اقتصاد

جمهوری آذربایجان در مقایسه با جمهوریهای تازه استقلال یافته اطراف خود در اثر بهره‌برداری از منابع نفتی که در سال ۲۰۰۸ برابر ۷ میلیارد بشکه بوده‌است، در حال حاضر در منطقه یک صادرکننده محصولات گازی محسوب می‌شود و سرمایه گذاری پس از استقلال آذربایجان توسعه بیشتری پیدا کرده‌است. با وجود این بعد از استقلال این کشور، تورم فزاینده ناشی از آثار جنگ قره‌باغ همراه با سیاست‌های آزادسازی قیمت‌ها و خصوصی‌سازی اقتصاد موجب شد که مردم جمهوری آذربایجان تحت فشارهای شدید اقتصادی قرار گیرند و قدرت خرید آنها به‌سرعت کاهش یابد ولی از سال ۱۹۹۶ میلادی، افزایش درآمدهای حاصل از قراردادهای نفتی بین‌المللی، روند رو به رشد سرمایه‌گذاری خارجی، اعتبارات صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی و مساعدت کشورهای اروپایی موجب شد تا اقتصاد نابسامان این کشور کمی رو به بهبود گذارد. در سال ۲۰۰۷ از تعداد کل شاغلان در بخش اقتصادی ۷۰ درصد در بخش خصوصی مشغول به کار بودن و تعداد بیکاران ۲۸۱ هزار نفر بوده‌است.

جمهوری آذربایجان برای ثبات بخشیدن به اوضاع اقتصادی با کمک صندوق بین‌المللی پول دو برنامهٔ اقتصادی را به اجرا درآورده و توانسته‌است میزان تورم را کاهش دهد. میزان تورم در این کشور از ۴۱۱ درصد در سال ۱۹۹۵ میلادی به ۲۰ درصد در سال ۱۹۹۶ میلادی و ۷/۳ درصد در سال ۱۹۹۷ و صفر درصد در سال ۱۹۹۸ میلادی و (۵-) درصد در نیمه نخست سال ۲۰۰۰ میلادی کاهش یافته‌است.

در سال ۲۰۰۸ میلادی جمهوری آذربایجان بنا به گزارش بانک جهانی برترین کشور از نظر اجرای برنامه‌های اصلاحات اقتصادی بین ۱۰ کشور محاسبه شده بوده‌است و در رتبه نخست قرار گرفت.

 

 

اطلاعات بازرگانی

محدودیتهای وارداتی

مجوز ورود برای فرآورده های غذائی با منشاء حیوانی مورد نیاز است. كمیته دولتی دامپزشكی آذربایجان این مجوزها را صادر می كند. واردات تجهیزات خاص رادیواكتیویته جهت استفاده در صنعت نفت به مجوز ویژه نیاز دارد.

 

 

تهیه اسناد و مدارك برای واردات و صادرات

واردكنندگان آذربایجان باید اسناد زیر را به گمرك آن كشور ارائه دهند:

۱ـ قرار داد امضاء شده واردات

۲ـ اظهارنامه گمركی كه مشخص كننده كالاهای وارد شده باشد.

۳ـ سیاهه كالاها

۴ـ مجوز ورود از وزارتخانه مربوطه در صورتیكه محموله شامل آفت كش و دارو باشد

۵ـ بارنامه

۶ـ گواهی مبدأ

۷ ـ گواهی كیفیت كالا.

 

صادركنندگان كالا در آذربایجان نیز باید اسناد زیر را به گمرك آن كشور ارائه دهند:

۱ـ سندی كه مشخص كننده وضعیت قانونی مؤسسه صادركننده باشد

۲ـ كد قانونی مؤسسه كه توسط كمیته دولتی آمار تعیین شده است

۳ـ مفاد قرارداد

۴ـ گواهی مبدا كالا

۵ ـ سند صادر شده بوسیله یك بانك معتبر دال بر پیش پرداخت یا گشایش اعتبار اسنادی

۶ـ مجوز از هیئت وزیران آذربایجان چنانچه كالای صادراتی در بردارنده فناوری هسته ای یا مواد منفجره باشد و نیز مجوز از وزارتخانه های مربوطه اگر كالا در بردارنده استخوان حیوانات، مواد خام داروئی و سنگهای گرانبها باشد و نیز در زمینه انتقال اطلاعات در زمینه منابع طبیعی و اختراعات مجوز از وزارتخانه مربوطه ضروریست.

۷ـ اظهارنامه گمركی. طبق فرمان ریاست جمهوری كه در ژوئن ۱۹۹۶ صادر شده است وزارت روابط اقتصادی خارجی مسئولیت قانونی واردات و صادرات را بعهده دارد. گفتنی است احتمال تغییرات درمقررات صادرات و واردات آن جمهوری زیاد است.

 

 

كنترل های صادراتی

صادرات مواد رادیواكتیو، برخی از داروهای بیماران روانی و فرشهای سنتی قدیمی ممنوع است. محدودیتهائی برای صادرات فرشهای جدید نیز وجود دارد. همچنین برای صادرات كالاهای استراتژیك مانند نفت و فرآورده های نفتی، پنبه، نیروی برق و فلزات غیرآهنی، دولت نقش تنظیم كننده دارد و خریداران چنین كالاهائی باید از كمیسیون دولتی نظارت بر روابط اقتصادی خارجی مجوز دریافت نمایند. صادركنندگان كالا در آذربایجان موظفند ۳۰ درصد درآمد ارزی خود را به بانك بفروشند.

 

 

اقلام عمده صادراتی

نفت و گاز، صنایع شیمیائی، تجهیزات نفتی، منسوجات، پنبه

اقلام عمده وارداتی

ماشین آلات وقطعات آن،صنایع غذائی ومنسوجات

 

 

مبادلات بازرگانی ایران و آذربایجان

طبق آمار رسمی بازرگانی خارجی در سال ۱۳۸۱ ارزش صادارت ایران به آذربایجان جمعاً ۲۵۰۱۴۳۸۸۸ دلار و اقلام عمده صادراتی به نسبت درصد ارزش نسبت به كل به ترتیب از این قرار بود: پیراهن از مواد نسجی، كفش با رویه چرم، پارچه های توری، وسایل بازی، سیب زمینی، چرم و پوست، حشره كش ها، كفش های ورزشی، مواد آلی، تانسیواكتیف، اشیاء از مواد پلاستیكی، كف پوشها از نمد، كیف دستی، مبلهای چوبی، یراق، چفت و بست، موم زنبور عسل، نفت، كف پوشهای غیر مخملی باف، كمربند. درهمان سال ارزش واردات ایران از آذربایجان جمعاً ۲۵۲۵۸۹۸۱ دلار.

 كالاهای عمده وارداتی به نسبت درصد ارزش نسبت به كل به این شرح بود: شمش از آهن و فولاد غیر ممزوج- میله های آهنی یا فولادی – نفت – آلیاژهای آلومینیوم چوب اره شده یا ناهمواری گرفته شده از درازا- قراضه و ضایعات آلومینیوم- مت (Mat) نبافته از الیاف شیه (از جمله پشم شیشه) – ورق نازك نبافته (Voiles) از الیاف شیشه از جمله پشم شیشه- محصولات نیمه تمام یا فولاد- پروفیل با مقطع L از آهن یا فولاد، چغندر قند، لوله های بدون درز از آهن یا فولاد، دوربین های عكاسی، شمش كوچك از مس، ماشین های بافندگی تار و پودباف، صفحه ها و فیلم های لوله نشده، ماشین آلات و دستگاههای قالب گیری، موتورها با جریان متناوب، تریلرها و نیمه تریلرها، نرخ از استات سلولز، اكسید آلومینیم، پروپان، ماشین های خم كردن، تا كردن، راست كردن.

 

 

استانداردها

كمیته دولتی دامپزشكی (SVC) مسئول تضمین استانداردهای بهداشتی اساسی در مورد فرآورده های غذائی و حیوانی وارداتی می باشد.

 

 

مناطق آزاد تجاری و انبارها

در آذربایجان مناطق آزاد تجاری یا انبارهای گمركی تاكنون تأسیس نشده است اما یك منطقه ویژه اقتصادی در دومین شهر صنعتی آن كشور در شهر “سومگیت” (۲۵ كیلومتری شمال باكو) و نیز در نخجوان در حال دائر شدن است.

 

 

عضویت در توافقنامه های تجاری

آذربایجان یكی از امضاءكنندگان توافقنامه تعرفه وتجارت (گات) است و در حال بررسی پیوستن به سازمان تجارت جهانی است. همچنین توافقنامه هائی در زمینه آزاد سازی تجارت با سایركشورهای مستقل مشترك المنافع به امضاء رسیده است. آذربایجان برای پیوستن به اتحادیه اروپا كوشش می كند.

 

 

معافیت از پرداخت حقوقی گمركی

اقلام زیر از حقوق گمركی واردات معافند: اموال وارد شده توسط كاركنان خارجی شركتها جهت استفاده شخصی آن كالاها، مواد و فن آوری وارداتی به موجب توافقات بین كشورها، دارائیها و مواد وارداتی به عنوان مایملك سرمایه گذار خارجی برای مشاركت در سرمایه گذاری مشترك، مواد خام، لوازم یدكی و تجهیزات وارد شده به وسیله مؤسسات اقتصادی برای استفاده در تولیدات آنها و كمك های انساندوستانه كه به رایگان توزیع می گردند.

مقررات برچسب زنی و علامت گذاری مقررات خاصی ندارد.

 

 

حقوق گمركی

افزون بر حقوق گمركی واردات، مالیات بر ارزش افزوده ( VAT ) بیست درصدی نیز در مورد واردات برخی از كالاها اخذ می گردد. كالاهای مشروحه زیر هنگام ورود از مالیات بر ارزش افزوده معافند: مواد غذائی، نمك، نفت خام، مواد شیمیائی غیر آلی، مواد داروئی، كود شیمیائی، مواد شوینده، تولیدات صنعتی و مخصوص جراحی از جنس لاستیك، مواد اولیه دباغی، مواد اولیه كاغذ، پوشاك كودكان، اقلام سرامیك، برخی اقلام از جنس فلزات آهنی و غیرآهنی، برخی از ماشین آلات صنعتی همچنین تجهیزات سرمایه ای سرمایه گذاران خارجی. حقوقی گمركی بر صادرات نیز از اغلب كالاها اخذ می شود عوارض گمركی كالاهای مشروحه زیر ۷۰ درصد است نفت و فرآورده های نفتی، پلی اتیلن سنگین، سولفانل، صابون (دارای سود سوزآور)، آلومینیم، لوله های فولادی، كنسانتره آهن، تولیدات برنزی، پنبه خام و خاویار. طبق بند سوم قانون سرمایه گذاری خارجی كالاهای تولید شده از مواد اولیه خارجی همچنین كالاهای تولید شده توسط سرمایه گذاران خارجی در آذربایجان از عوارض گمركی صادرات معافند. افزون بر این، كالاها و مبادلات زیر مشمول معافیت از پرداخت حقوق گمركی صادرات هستند. كالاهای صادر شده تحت توافقات بین كشورها، صادرات كالاهای فرآوری شده از مواد اولیه وارداتی (عملیات صادرات مجدد)، صادرات مواد اولیه برای فرآوری در خارج از آذربایجان و سپس واردات كالای فرآوری شده به آذربایجان.

 

 

ورود موقت

كالاهائی كه موقتاً برای مدت معینی وارد شوند و بعدها مجدداً صادر شوند یا برای فرآوری وارد شده باشند از حقوق گمركی واردات معافند.

 

 

موافقت نامه های امضاء شده بین ایران و آذربایجان

موافقت نامه های تشویق و حمایت متقابل از سرمایه گذاریهای مشترك بازرگانی، حمل و نقل جاده ای، فرهنگی، توافقنامه بانكی و پرداخت بین بانك مركزی ایران و بانك ملی آذربایجان و یادداشت تفاهم در خصوص تسهیلات تردد برای دارندگان گذرنامه عادی بین دو كشور امضاء شده است,

 

ذخایر طبیعی

نفت، گاز طبیعی، آهن، فلزات غیرآهنی، آلومینیم، آب معدنی، و سنگهای تزئینی

 

صنایع عمده

گاز طبیعی، نفت و مشتقات آن، ابزار آلات حفاری نفت، سیمان، صنایع شیمیائی و پتروشیمی، منسوجات، آهن و فولاد، لوله های فولادی، كولرهای گازی و فلزات غیرآهنی.

 

محصولات كشاورزی و دامداری

پنبه، غلات، برنج، میوه از جمله انگور، انواع سبزی، چای، توتون و پرورش گاو، گوسفند و بز

 

 

صادرات به آذربایجان

آذربایجان یکی دیگر از کشورهای هدف برای تبادل کالا و صادرات از سوی ایران می باشد. جمهوری آذربایجان برای اینکه اقتصاد کشور را توسعه دهد، اصلاحات مختلفی از جمله: تدوین قانون جدید سرمایه‌گذاری، اصلاح سیستم بانکی،‌ تسهیل واردات و خصوصی‌سازی سازمان‌ها و بنگاه‌های دولتی را اعمال کرده است. این کشور از اقتصادی متنوع با بخش‌های کشاورزی، خدمات، معدن، گردشگری و تولیدات کارخانه‌ای برخوردار است.

باکو، پایتخت آذربایجان، بزرگترین شهر و بندر این کشور می باشد و یکی از مناطق نفت‌خیز جهان به شمار می رود. با وجود اینکه درآمد سالانه ی رو به رشدی دارد، اما این کشور اقلامی مانند نساجی، لوازم خانگی، اتومبیل و قطعات وابسته به آن و بسیاری از مواد غذایی را از دیگر کشورها وارد می نماید.

کشور ترکیه با سرمایه گذاری هایی در صنعت ساختمان سازی، پوشاک و غیره به عنوان صادرکننده اصلی در این کشور فعالیت دارد. از مهمترین شرکای تجاری این کشور، کشورهای ایتالیا، آمریکا، فرانسه، رژیم صهیونیستی، اندونزی، روسیه، کانادا، تایوان، گرجستان و هند می باشند. ایران در سال های اخیر از شرکای تجاری مهم آذربایجان به شمار می امده و اقلامی مانند: سیب زمینی، مواد پترو شیمی، مشتقات پلاستیکی، خرما و بسیاری از کالاها را به این کشور صادر می کرده است.

 

 

کالاهای صادراتی ایران به آذربایجان

کشور آذربایجان به عنوان یکی از مهمترین مقصد صادراتی کالاهای ایرانی می باشد. با توجه به شرایط خاص اقتصادی ایران، ظرفیت های استانهای مرزی یکی از مهم ترین راههای ارز آوری برای کشور می باشد. جمهوری آذربایجان بازار خوبی برای صادرات کالاهای اردبیل را دارا می باشد. کشور آذربایجان بازار مناسبی برای صادرات محصولاتی از جمله سیمان، انواع محصولات کشاورزی و خدماتی استان اردبیل است. عمده ای از اقلام صادراتی ایران به جمهوری آذربایجان : سیمان، سیب زمینی، کلینکر، شیشه، لوله، کاشی و سرامیک و سنگ ساختمانی، مواد غذایی، پوشاک و کفش، چینی آلات، خرما و میوه تازه و نیز محصولات کشاورزی مانند گندم، کنجاله، سبوس، دانه ارزن، دانه پنبه، تفاله چغندر و سایر کالاها را شامل می‌شود. ارزش کالاهای صادراتی غیرنفتی ایران به آذربایجان در سال ۹۲، حدود ۱۴۱ میلیون دلار بوده است.

با برنامه ریزی مناسب باید از ظرفیت های اقتصادی و افزایش مبادلات استان اردبیل استفاده ی بهینه ای شود. قیمت مناسب محصولات ایرانی، عامل مهمی برای افزایش صادرات به آذربایجانتلقی می شود. این کشور در همسایگی ایران قرار گرفته و باعث می شود تا صادرات کالاهای ایرانی افزایش یافته و پیش بینی می شود روند رو به رشدی در سال های آتی برای صادرات کالا به آذربایجان از سوی ایران اتفاق بیافتد.

 

 

عمده ترین صادرکنندگان کالا به جمهوری آذربایجان

کشورهای روسیه، ترکیه، انگلستان، آلمان و چین به ترتیب عمده ترین صادرکنندگان کالا به جمهوری آذربایجان هستند. کشور روسیه با صادراتی به ارزش ۱۲۸۷ میلیون دلار، ترکیه با ۱۲۰۹ میلیون دلار، انگلستان با ۱۰۲۵میلیون دلار، آلمان با صادرات ۶۴۶ میلیون دلار، چین با ۴۹۳ میلیون دلار و اوکراین با ۴۷۴ میلیون دلار، کالاهای خود را به جمهوری آذربایجان صادر می نمایند. از دیگر صادرکنندگان کالا به جمهوری آذربایجان کشورهای ایران، فرانسه، آمریکا، برزیل، قزاقستان، ژاپن، کره جنوبی و ایتالیا می باشند

کالاهای عمده وارداتی جمهوری آذربایجان در ۱۰ ماهه نخست سال ۲۰۱۳ میلادی شامل: مواد غذایی، ماشین آلات، دستگاه های الکتریکی، تجهیزات و قطعات آنها، وسایل نقلیه و قطعات آنها، فلزات آهنی و مصنوعات ساخته شده از آنها، توتون و تنباکو بوده است. از دیگر اقلام عمده می توان به چوب، مبلمان و اجزا و قطعات آن، دارو، محصولات آرایشی و سیمان اشاره نمود. عمده ترین کالاهای ایرانی برای صادرات به آذربایجان، مصالح ساختمانی مانند سیمان، کلینکر، سنگ آهن فشرده نشده، شیشه فلوت، کاشی، سرامیک و محصولات کشاورزی می باشند.

 

 

ثبت شرکت در آذربایجان

ثبت شرکت در آذربایجان دارای مزایای بسیار زیادی می باشد از افتتاح حساب بانکی بین المللی گرفته تا اخذ اقامت از طریق ثبت شرکت در آذربایجان، همگی امکان پذیر می باشد. برای نوشتن بیزنس پلن یا برنامه تجاری برای ثبت شرکت در آذربایجان باید موراد زیر را در نظر گرفت:

  • خلاصه ی کارهای اجرایی اولیه و اهداف کسب و کار
  • انتظاراتی که از محصولات و خدمات می رود
  • تعیین تیم مدیریت
  • نوع سهام شرکت و همچنین شرایط خرید سهام شرکت در آذربایجان بایستی مشخص گردد
  • برآوردهای مالی و هزینه ها
  • هزینه ثبت شرکت
  • هزینه نگهداری سالانه شرکت
  • تمکن یا ساپورت مالی برای ثبت شرکت

در ثبت شرکت های شریکی مانند تعداد سهامداران برای ثبت شرکت در آذربایجان وثبت شرکت با چند نفر بایستی به دلیل موارد کلاهبرداری دقت بسیاری به عمل آورد. توصیه می شود که تمام فعالان تجاری برای افتتاح حساب در همین کشور اقدام کرده و شایان ذکر است که داشتن حساب ارزی در آذربایجان کاری بسیار ساده می باشد. افتتاح حساب بانکی مستلزم داشتن پاسپورت، مدرک ثبت تجاری، اساسنامه شرکت و همچنین مدرکی مبنی بر اثبات اسکان در این کشور است. مدارک لازم به فرم شرکت بستگی دارد.

 

شرکت های ذکر شده در زیر جهت ثبت توصیه می گردد

شرکت با مسئولیت محدود (LLC)

این شرکت ها با اهداف بازرگانی تاسیس می گردند و گسترده ترین کاربرد در آذربایجان را دارند. این شرکت ها دیگر شرکت های پایدار در سایزهای کوچک و متوسط، با حداقل یک عضو را در بر می گیرند. ناگفته نماند که شرکت کنندگان همکاری هایی در خصوص سرمایه گذاری های قانونی نیز دارند. با توجه به نام قانونی پیشنهاد شده برای این شرکت ها، فعالیت های افراد در چهارچوبه ی محدودی قرار می گیرد. ناگفته نماند که سود حاصل از این مشارکت ها به تنهایی قابل بهره برداری نمی باشد.

 

 

 افتتاح شرکت سهامی خاص (JSC)

این شرکت ها در خصوص فعالیت های تجاری با مقیاس های بزرگ طراحی شده اند، وجود دو بنیانگذار، دو شخص یا اشخاص حقوقی برای تاسیس این شرکت ها کفایت می کند. JSC صندوق های خاصی را برای تقسیم سهام در نظر می گیرد، صندوق هایی که صاحبانش سهامداران می باشند. سرمایه این شرکت های سهامی قابل انتقال و مبادله در عموم می باشند. سهامداران JSC برای انجام فعالیت هایی مانند اخذ وام و دادن بدهی ها میبایست مورد اعتماد باشند. ناگفته نماند که JSC میبایست از هیئت مدیران، شورای نظارت و کمیسیون حسابرسی برای تشکیل جلسه با سهامداران تشکیل شده باشد.

 

شرکت تضامنی

شرکت تضامنی شرکتی است که امور تجارتی بین دو یا چند نفر با مسئولیت محدود تشکیل می شود.

 

 شرکت سهامی با مسولیت محدود (JSC)

عملکرد شرکت سهامی با مسئولیت محدود از نظر قوانین در نظر گرفته شده برای هیئت مدیران و مسئولیت محدود سهامداران همانند عملکرد شرکت ذکر شده اولی می باشد. این شرکت توسط یک یا دو شخص حقیقی یا اشخاص حقوقی تاسیس می گردد و سرمایه های موجود مابین سهامداران تقسیم می گردد. تفاوت اصلی مابین دو نوع JSC این است که در مورد دومی امکان انتقال سهام و مبادله آن ها در عموم وجود دارد.

 

 

 شعب آذری

شرکت های تابعه و یا شرکت های نماینده قابلیت راه اندازی شعب داخلی در خود آذربایجان را دارند. این شعب قادر به فعالیت جداگانه از شرکت های مادر (شرکت هایی که شرکت های سهامی خارجی را در خود جای داده اند) یا شرکت های مادر توسعه یافته در آذربایجان می باشند.

لطفا توجه داشته باشید، اگر یک شهروند خارجی قصد افتتاح یک شرکت در آذربایجان را دارد لازم است که آن را در دفاتر ثبت شرکت به قصد انجام فعالیت های تجاری به ثبت برساند. (این شرایط اشاره به ثبت شرکت در کشورهای خاص دارد). همچنین فعالیت در شرکت های از قبل ساخته شده را به افراد پیشنهاد می نماییم.

 

 

هشدارهای تجاری

به علت كشمكش بین آذربایجان و ارمنستان بر سر منطقه ناگورنوقره باغ بیست درصد مناطق جنوب شرقی آذربایجان و همجوار با ایران و ارمنستان به اشغال ارمنستان درآمده است. به رغم برقراری آتش بس در ۱۹۹۴ زد و خوردهای پراكنده در این مناطق روی می دهد و مناطق مرزی دو كشور ارمنستان و آذربایجان مین گذاری شده است. همچنین امكان ورود به جمهوری خود خوانده ناگورنوقره باغ از طریق آذربایجان امكان پذیر نیست. بطور كلی توصیه می شود از مسافرت به منطقه قره باغ خودداری شود. در جاده های این جمهوری خودروها معمولاً با سرعت بسیار زیاد تردد می كنند، ایمنی در جاده ها بسیار كم است و علائم راهنمائی و رانندگی به ندرت دیده می شود. در زمینه مراقبتهای بهداشتی وجود لوازم پزشكی یكبار مصرف نظیر سرنگ در این جمهوری محدود است. بیمارستانها و درمانگاهها در ازاء ارائه خدمات پزشكی بلافاصله پول نقد درخواست می كنند، از لحاظ میزان جنایت و خشونت گرچه در این جمهوری میزان آن چندان زیاد نیست ولی سرقت گذرنامه مشاهده می شود.

هنگام ملاقاتهای بازرگانی عموماً كارت ویزیت مبادله می شود. كارت های ویزیت اشخاص آذربایجانی، یك طرف آن به زبان آذری و طرف دیگر آن به زبانهای انگلیسی یا روسی است. بازرگانان جمهوری آذربایجان گرچه در ملاقاتهای بازرگانی می كوشند بسیار مؤدبانه رفتار كنند و معمولاً از مهمانان با چای و شیرینی پذیرائی می كنند امّا در مورد دادوستدهای بازرگانی و در اجرای دقیق تعهدات ممكن است غیرمسئولانه عمل كنند.

اطلاعات تماس با سازمانهای بازرگانی

سفارت آذربایجان: تهران ، خیابان فرمانیه، خیابان ندا (شهید صالحی) خیابان شهید وطن پور، پلاك ۳۰

تلفن: ۲۲۱۲۵۵۴

فكس: ۲۲۱۷۵۰۴

تلفن بخش كنسولی: ۲۲۳۵۱۹۷

سفارت جمهوری اسلامی ایران در آذربایجان

Embassy of the I.R. of Iran, Baku 370001 Bouniat Sardaroff Str. No.4, Baku, Azerbaijan

Tel: (00 994 12) 926143,928006

Fax: (00 994 12) 980733

وزارت روابط اقتصادی خارجی و اداره واردات و صادرات

Ministry of Foreign Economic Relations Import Export Administration

Niyazi 23, Baku 370066 Azerbaijan

Tel: (99412) 929489, Fax: (99412) 980011

اتاق بازرگانی آذربایجان

Chamber Of Commerce and Industry Of Azerbaijan 31, Istiglalliyat Str., 370001 Baku-Azerbaijan

Tel: 0099412-925126 , Fax: 0099412-974997

وزارت بازرگانی

Ministry of Trade Government House P.O. Box 370016, Baku, Azerbaijan

Tel: (99412)985074, Fax: (99412)987431

شعبه بانك ملی ایران در باكو

Bank Melli Iran,

85 Salatin Askarova, Baku 370009, Azerbaijan

Tel: (00 99 412) 957018,957005, 946338, 957837, Fax: (00 99 412) 980437

xcasino https://www.ufabet1688.org/