تجارت با کشور تایلند

 

تایلند با نام رسمی پادشاهی تایلند و نام سابق سیام، کشوری در شبه‌جزیره هندوچین واقع در جنوب شرقی آسیاست که از شرق با کشور کامبوج و ازغرب با کشور میانمار از شمال با کشور لائوس و ازجنوب با کشور مالزی مرزهای مشترک دارد. کشور تایلند دارای ۵۱۷۰۰۰ کیلومتر مربع مساحت و ۶۲ میلیون نفر جمعیت است و پایتخت آن شهر بانکوک با بیش از ۱۰ میلیون نفر جمعیت، جمعیت تایلند در ۷۶ استان این کشور پراکنده است. زبان مردم، تای و دین آنها به ترتیب ۹۵٪ بودیسم، ۴٪ مسلمان و ۱٪ سایر ادیان هستند. از نظر نژادی هم ۷۵٪ مردم تایلند تای، ۱۱٪ چینی تبار و ۵/۳٪ مالایی می باشند. شخص اول مملکت در تایلند پادشاه است و از احترام خاصی در بین مردم برخوردار است. رییس اجرایی دولت و کشور نخست وزیر است که قدرت اجرایی فراوانی دارد.

جغرافیا

تایلند با مساحت حدود ۵۱۳ هزار کیلومتر حدود ۶۴ میلیون نفر را در خود جای داده‌است. این کشور از شمال با برمه و لائوس، از شرق با لائوس و کامبوج، از جنوب با مالزی و خلیج تایلند، و از غرب با برمه و دریای آندامان همسایه است. چون تایلند به دریا نزدیک است بیشتر مواقع دارای یک آب هوای معتدل می‌باشد کشور تایلند در موقعیت استراتژیکی جنوب شرقی آسیا قرار داشته و بسیار حاصلخیز می‌باشد. شمال کشور کوهستانی و دارای جنگلهای بسیاری است و نواحی مرکزی آن پوشیده از شالیزارهای سرسبز برنج است. قسمت غرب و شرق سرزمین دارای باغهای میوه، درختان کائوچو، جنگلهای همیشه سبز و ساحل شنی سفید است. علاوه بر آن دارای جزایر بسیاری است که هر کدام، گویی تصویری از بهشت را برای گردشگران به نمایش می‌گذارد.

آب و هوای تایلند گرمسیری با سه فصل متمایز گرم و خشک، بارانی و خنک می باشد. فصل گرم و خشک از ماه مارس تا ماه می ادامه دارد در این فصل متوسط درجه حرارت ۳۴ درجه سلسیوس است و رطوبت هوا ۷۵٪ است. فصل بارانی از ماه ژوئن تا ماه اکتبر ادامه دارد و متوسط درجه حرارت به ۲۹ درجه سلسیوس و میزان رطوبت به ۸۷٪ افزایش می‌یابد. فصل خنک از ماه نوامبر تا فوریه‌است. در این فصل درجه حرارت بین ۲۰ تا ۳۲ درجه سلسیوس در نوسان است.

 

 

سیاست

در پی کودتای پرایوث چان اوچا فرمانده ارتش علیه تاکسین شیناواترا نخست وزیر سابق این کشور، در سال ۱۳۹۳ حکومت نظامیان بار دیگر بر این کشور استوار شد. در ۱۳۹۵ (۲۰۱۶) همه‌پرسی قانون اساسی توسط نظامیان برگزار شد که رأی مثبت مردم به آن باعث شد تا اختیارات وسیعی به خونتا (حکومت نظامی تایلند) داده شود. تایلند از سال ۱۹۳۲ یک کشور مشروطه سلطنتی است که طبق قانون اساسی قدرت سیاسی در دست نخست‌وزیر و پارلمان کشور است. پادشاه رئیس حکومت است و «جایگاهی درخور احترام و عبادت» دارد.

تایلند دارای تاریخ طولانی است و در طول تاریخ فراز و نشیب ها و جنگهای متعددی داشته چه با همسایگان خود و چه با کشور های دیگر. اما امروزه کشور تایلند یکی از امن ترین کشورها در قاره آسیا می باشد و به همین خاطر سرمایه گذاران و تجار و جهانگردان زیادی مایل هستند که در تایلند سرمایه گذاری و یا گردش کنند.

 

جمعیت شناسی

کشور بودایی تایلند که قرن‌ها با نام سیام Siam شناخته می‌شد، شاهراه مذهب، فرهنگ و مهاجرت آسیای جنوب شرقی بوده‌است. تایلند کنونی به سال ۱۲۳۸ ایجاد شده و برخلاف کشورهای منطقه، هیچگاه مستعمره و تحت سلطه قدرت‌های اروپایی نبوده‌است. کلمه تای Thai به معنی لبخند است و تایلند یعنی سرزمین لبخند. قرن‌ها پیش، مردمی از جنوب چین به تدریج به سوخوتای (تایلند کنونی) مهاجرت کردند.

حدود ۷۵ درصد مردم قومیت تایی، حدود ۱۴ درصد چینی‌تبار، ۳ درصد مالایی و بقیه از اقوام کوچکتری چون مون‌ها، خمرها، و طوایف کوه‌نشین متعدد هستند. تایلندی زبان رسمی این کشور است و الفبای مخصوص خود را دارد. زبان گفتاری و نوشتاری این کشور کاملاً برای کسانی که به این کشور سفر می‌کنند، غیرقابل فهم است. با اینکه زبان انگلیسی در مدارس تایلند آموزش داده می‌شود، اما میزان تسلط به آن میان مردم این کشور چندان زیاد نیست.

در حدود ۹۵٪ مردم تایلند بودایی هستند. مسلمانان، با حدود ۴٪ جمعیت، بعد از بوداییان بزرگ‌ترین گروه مذهبی این کشور هستند. گفته می‌شود یک نفر ایرانی به نام شیخ احمد قمی مذهب شیعه را به تایلند آورد. مسیحیان تایلند که اغلب کاتولیک هستند، کمتر از یک درصد جمعیت تایلند را تشکیل می‌دهند و در کنار آنها پیروان آیین سیک و هندو زندگی می‌کنند. در تایلند برای پیروان تمامی ادیان، آزادی مذهبی وجود دارد.

مردم تایلند بسیار مردم خونگرم و مهمان نواز و بسیار مهربان هستند. آنها مردمی بسیار آرام و صبور هستند. به ندرت عصبانی می شوند. با کسی با صدای بلند حرف نمی زنند. بسیار مودب و با وقار هستند. در بین مردم تایلند خانواده جایگاه و منزلت خاصی دارد. به بزرگتر ها با احترام بر خورد می شود. مردم تایلند مانند خیلی از کشورهای دیگر، تماس زیاد و مداومی با خارجیان از ملیتها و فرهنگهای مختلف دارند اما همواره مایل هستند که فرهنگ و سنت خود را حفظ کنند. کشور تایلند بیشترین تعداد توریست را در بین کشورهای شرق آسیا دارد اما ورود مهمانان خارجی به تایلند تاثیر محسوسی بر فرهنگ مردم نداشته است. تایلند دارای جشنها و مراسم ملی و فرهنگی زیادی است که هر ساله در موقع خاص برگزار می شود.

 

 

اقتصاد

اقتصاد تایلند در طول دهه ۱۹۸۰ و اوایل دهه ۱۹۹۰ به سرعت گسترش پیدا کرد بطوریکه رشد متوسط سالیانه تولید ناخالص داخلی GDP آن بین ۱۹۹۰ تا ۱۹۹۶، ۸.۵% بوده است. اگرچه که همه چیز در سال ۱۹۹۷، زمانی‌که بحران ارز آسیایی اتفاق افتاد، بطور چشمگیری کاهش پیدا کرد و موجب شد اقتصاد تا ۱۱% افت پیدا کند. در سال ۲۰۰۴ به دلیل تقاضای داخلی و صادرات قوی، انعطاف‌پذیری اقتصاد نسبت به شیوع آنفولانزای مرغی و افزایش بهای نفت، همه چیز رو به بالا حرکت کرد. در سال ۲۰۰۷ نرخ تورم ۲.۲% و نرخ بیکاری ۱.۴% بود. نرخ تورم به‌طرز چشمگیری در سال ۲۰۰۸ افزایش پیدا کرد. پس از آن این نرخ بین ۲.۸% تا ۴.۲% با عدد واقعی ۴.۰۸% در جولای ۲۰۱۱ تثبیت شد. نرخ بیکاری هم از سال ۲۰۰۷ به بعد با رقمی معادل ۱.۳۹% در سال ۲۰۱۰ ثابت ماند.

پس از فروپاشی مالی در سال ۱۹۹۷، دولت کمپین تایلند شگفت‌انگیز را راه انداخت که باعث افزایش چشمگیر ورود گردشگر به این کشور شد و همه مشتاق به استفاده از مزیت نرخ تبدیل ارز بودند. تعداد ورود گردشگران در سال ۲۰۰۲ به اوج خود رسید اما با شیوع بیماری سارس در سال ۲۰۰۳ به ۱۰% کاهش پیدا کرد. بااینحال تعداد بازدیدکنندگان بطور مداوم در حال بهبود بود، بطوریکه در سال ۲۰۱۰ به ۱۵.۸ میلیون بازدیدکننده رسید.

واحد پول تایلند بت BAHT است و تقریبا برابر با یک چهلم دلار امریکاست. تورم در تایلند تقریبا مهار شده و قیمتها ثایت است. پروژه های اقتصادی بزرگی در تایلند در حال اجراست. اکثر کشورهای صنعتی جهان در حال سرمایه گذاری های کلان در تایلند هستند. اکثر کارشناسان اقتصادی بر این باورند که تایلند تا ۱۰ سال آینده رشد اقتصادی چشمگیری خواهد داشت و کشوری صنعتی خواهد شد. صنایع بزرگی مانند صنعت خودرو سازی و ماشین آلات.صنعت الکترونیک و کامپیوتر و…. در حال تکمیل پروژه های بزرگی در تایلند هستند. صنایع کشاورزی، شیلات، ساختمان سازی و مسکن، صنعت هتل داری و جذب توریست از بخشهای فعال و پر در آمد تایلند است که تعداد زیادی از نیروی کار تایلند را جذب کرده است. درصد بیکاری در تایلند زیاد نیست . رشد و ثبات اقتصادی در تایلند مرهون برنامه ریزی دقیق و دلسوزانه مسولین این کشور است. سخت کوشی و وظیفه شناسی یکی از خصوصیات مردم تایلند است. مردم تایلند خوب یاد گرفته اند که چگونه وظیفه کاری خود را به نحو احسن انجام دهند. بطور کلی هیچ کارفرمایی از کارگران تایلندی ناراضی نیست. مردم تایلند در ساعات تعیین شده سر کارهای خود حاضر می شوند و تا وقت مقرر به خوبی کار می کنند و همه نسبت به کاری که انجام می دهند احساس مسولیت می نمایند. سطح زندگی مردم تایلند نسبتا خوب است و بطور کلی از سطح زندگی مردم ایران بهتر و بالاتر است. اختلاف بین فقیر و غنی در تایلند نیز هست اما همه می توانند مسکن و غذای کافی داشته باشند. مردم تایلند از بیمه درمانی خوبی برخوردار هستند و تامین هزینه درمان نیز برای همه افراد امکان پذیر است.

 

اطلاعات بازرگانی

اقلام صادراتی اصلی:

ماشین‌الات و قطعات اتوماتیک پردازش داده‌ها، خودرو و قطعات آن، جواهرآلات و سنگ‌های قیمتی، سوخت تصفیه‌شده، لاستیک، مدارهای یکپارچه الکترونیکی، پلیمرهای اتیلن و پروپیلن، برنج، آهن و فولاد و تولیدات آنها، تولیدات لاستیک، تولیدات شیمیایی.

 

اقلام وارداتی اصلی:

نفت خام، ماشین‌آلات و قطعات، دستگاه‌های الکترونیکی و قطعات آنها، مواد شیمیایی، آهن و فولاد و محصولات آنها، پنل‌های مدارهای الکترونیکی، رایانه و قطعات آن، دیگر سنگ‌های معدنی و قطعات ضایعات فلزی، کشتی و قایق و ساختارهای شناور، جواهرات شامل طلا و نقره.

 

شرکای تجاری اصلی:

آمریکا، ژاپن، چین، هنگ‌کنگ و مالزی.

 

منابع طبیعی:

کائوچو، قلع، تنگستن، الوار چوبی، سرب، سنگ گچ، زغال سنگ، فلوراید، زمینهای کشاورزی

 

صنایع:

اتومبیل سازی، توریسم، نساجی و پوشاک، کشاورزی، نوشابه سازی، تنباکو، سیمان، صنایع سبک نظیر سنگهای قیمتی، تجهیزات الکترونیکی، قطعات کامپیوتر، مدارات مجتمع، دومین تولیدکننده تنگستن در جهان و سومین تولیدکننده قلع

 

محصولات کشاورزی:

برنج، نشاسته کاساو یا مانیوک، کائوچو، نیشکر، ذرت، نارگیل، سویا

 

شاخص‌های اقتصادی

واحد پول: بات (= ۱۰۰ ساتانگ)

نرخ برابری بات با دلار: هر دلار برابر با ۳۵ (آذر ۱۳۹۵)

میزان تولیدات داخلی: ۷/ ۱۲۱میلیارد دلار(۲۰۰۲)

رشد تولید ناخالص داخلی: ۶/۴ درصد(۲۰۰۰)، ۸/۱درصد(۲۰۰۱)، ۹/۴درصد(۲۰۰۲)

نرخ تورم: ۵/۱ درصد (۲۰۰۰)، ۷/۱درصد (۲۰۰۱)، ۴/۱درصد(۲۰۰۲)

نرخ بیکاری: ۹/۲ د رصد(۲۰۰۳)

نیروی کار: ۳۴ میلیون نفر

صادرات: ۶/۶۹ میلیارد دلار(۲۰۰۰)، ۱/۶۵ میلیارد دلار(۲۰۰۱)، ۸/۶۸میلیارد دلار(۲۰۰۲)، ۲/۸۰میلیارد دلار (۲۰۰۳)

واردات: ۱/۶۲ میلیارد دلار (۲۰۰۰)، ۷/۶۱ میلیار دلار(۲۰۰۱)، ۲/۶۴میلیارد دلار(۲۰۰۲) و ۷۵ میلیارد دلار (۲۰۰۳)

توازن تجاری: ۵/۷میلیارد دلار(۲۰۰۰)، ۴/۳میلیارد دلار(۲۰۰۱)، ۶/۴ میلیارد دلار(۲۰۰۲) و ۲/۵میلیارد دلار (۲۰۰۳)

بدهی خارجی: ۱۳/۶۷ میلیارد دلار (۲۰۰۱)

سرمایه‌گذاری خارجی: ۵/۱ میلیارد دلار (۲۰۰۲)

مهم‌ترین منابع درآمد ارزی: صادرات، گردشگری و سرمایه‌گذاری خارجی

ذخایر اثبات شده نفت: ۶/۳۵۱ میلیون بشکه

تولیدات نفتی: ۱۷۸۰۰۰ بشکه در روز (۲۰۰۱)

تولیدگاز طبیعی: ۸/۱۷ میلیارد متر مکعب(۲۰۰۰)

مصرف نفت: ۷۵۹ هزار بشکه در روز

واردات نفت خام: ۷۸۸ هزار بشکه در روز (عمدتاً از کشورهای خلیج فارس)

ذخایر اثبات شده گاز:۱۶۸/۱۲ تریلیون متر مکعب

وابستگی روزافزون تایلند به منابع انرژی وارداتی، اقتصاد این کشور را بیش از پیش در مقابل تغییرات و نوسان در عرضه و قیمت این مواد حساس و آسیب‌پذیر می‌کند و از این رو تلاش دولت تایلند برای حصول اطمینان از ادامه واردات انرژی به قیمت مناسب و بصورت مطمئن، در عین تأکید بر اجرای سیاستهایی برای صرفه جویی در مصرف این منابع، دور از انتظار نیست.

فرهنگ تجاری در تایلند

اکثر افراد در سطوح مدیران ارشد در تایلند به انگلیسی صحبت می‌کنند، البته بجز شرکت‌های کوچک و یا آنهایی که در خارج از کمربند صنعتی بانکوک قرار گرفته‌اند، چون در آن نقاط انگلیسی بطور گسترده صحبت نمی‌شود. بیشتر کسب‌وکارهای بزرگ ترجیح می‌دهند بازدیدکنندگانشان قرار ملاقات بگذارند. توصیه می‌کنیم وقت‌شناس باشید (اگرچه که بازدیدکنندگان انتظار دارند پس از رسیدن منتظر نگه داشته شوند). در بانکوک هنگام رفتن به قرار ملاقات‌ها حتما باید ترافیک را مدنظر داشته باشید.

احترام به افراد ارشد در هر وضعیت کسب و کاری باید مدنظر قرار داده شود. سلام دادن عادی در ملاقات‌های کاری همراه با دست دادن است اما برای استقبال از جنس مخالف معمولاً از wai استفاده می‌شود که در آن سر به نشانه تعظیم کمی خم می‌شود و دستها بهم چسبیده و مقابل قفسه سینه قرار می‌گیرند. کارت ویزیت در پایان جلسات کاری بین افراد رد و بدل می‌شود. مطمئن باشید که اشیا را با دست راست خود به دیگران بدهید.

میزبان تایلندی احتمالاً یک هدیه کوچک به میهمان خود می‌دهد، پس بهتر است میهمان نیز با یک هدیه معمولی از کشور خود این رفتار را جبران کند. خارجیان و گردشگران به هیچ وجه نباید عصبانی شوند یا صدای خود را بالا ببرند حتی اگر همه چیز طبق برنامه‌شان پیش نرفت؛ چون این کار باعث می‌شود وجهه‌شان خراب شود. قطعاً با آرامش داشتن بهتر می‌توانید به هدف خود نزدیک شوید.

جلسات اغلب همراه با نهار هستند و عموماً در یک رستوران تایلندی اتفاق می‌افتند. تجار تایلندی معمولاً به صورت رسمی لباس می‌پوشند اما به دلیل گرمای زیاد، نپوشیدن کت و شلوار کاملا قابل قبول و پذیرفته است.

(از کشورهای دارای اولویت دوم در بازار هدف)

تهیه کننده: سازمان توسعه تجارت ایران – اردیبهشت ۱۳۹۶

xcasino https://www.ufabet1688.org/