تجارت با کشور کره جنوبی

جمهوری کره جنوبی با ۹۸۴۸۴ کیلومتر مربع وسعت (صد و سومین کشور جهان) در نیمکره شمالی و در شرق قاره آسیا در کنار دریای زرد (در مغرب) ژاپن (در مشرق) و چین شرقی (در جنوب) و در همسایگی کشور کره شمالی در شمال واقع شده‌است. کره جنوبی کشوری نیمه کوهستانی بوده و ارتفاعات آن عمدتاً در نواحی مرکزی و شمال شرقی واقع شده‌اند (از جمله کوهای تیسماک). جلگه‌ها در آن وسعت فراوانی داشته و مهم‌ترین رودهای آن عبارت‌اند از: سومجینوکوم هان پوکهان و ناکتونگ. دارای جزیره‌های فراوانی بوده و جنگلها در آن وسعت زیادی دارند. آب و هوای آن گرم و مرطوب و پرباران است.

نوع زمین در کره جنوبی بیشتر کوهستانی است که بیشتر آن قابل کشت نمی‌باشد. زمین‌های پست عمدتاً در غرب و جنوب شرقی این کشور واقع شده‌اند و تقریباً۳۰% کل مساحت کشور را تشکیل می‌دهند. تقریباً سه هزار جزیره که بیشتر انها کوچک و غیر مسکونی می‌باشند در سواحل غربی و جنوبی این کشور واقع شده‌اند.

این کشور جمعیتی شامل ۶۶,۲۱۹,۵۰ میلیون نفر (تا مارس سال ۲۰۱۳) داشته است که از این میان ۷/۱۷ درصد بین ۱تا ۱۴ سال سن، ۳/۷۲ درصد بین ۱۵ تا ۶۴ سال سن و ۹/۹ درصد بیش از ۶۵ سال سن دارند.

پایتخت کره جنوبی، شهر سئول است که بالغ بر ۱۰ میلیون نفر از جمعیت این کشور شامل می شود. زبان کره‌ای (هانگول)، زبان رسمی در کره می باشد. از نظر دین و مذهب باید گفت در حدود ۴۳ درصد از مردم کره جنوبی فاقد اعتقادات دینی و مذهبی هستند. از ۵۷ درصد دیگر، ۳۱ درصد مسیحی، ۲۴ درصد بودایی، ۲درصد پیروان کنفسیوس و ۱درصد دارای سایر مذاهب می‌باشند.۳۰ تا ۳۵ هزار نفر از مردم این کشور (عمدتاً مهاجر) مسلمان هستند.

 

تقسیمات کشوری و ساختار حکومتی

کره جنوبی ۹ استان و ۶ کلانشهر دارد. سئول پایتخت کشور بعنوان یک شهر ویژه (special city). جیجو یکی از ۹ استانی است که بصورت استان ویژه مستقل (special self-governing province) اداره می‌شود. شهر جدید سجونگ نیز که همچنان در حال احداث و تکمیل می‌باشد بعنوان شهر ویژه مستقل (special self- governing city) نامگذاری شده است. مدیریت این شهرهای ویژه برعهده یک فرماندار انتصابی از سوی دولت مرکزی است.

نظام سیاسی کره جنوبی از نوع دموکراتیک به حساب می‌آید و در تقسیم‌بندیهای دو گانه ریاستی و پارلمانی، جزء گروه سیستمهای ریاستی طبقه بندی می‌شود.

 

وضعیت اقتصادی کره جنوبی

کره جنوبی از سال ۱۹۶۴ پی ریزی سیاستهای خویش را بمنظور توسعه تجاری آغاز نمود. این کشور با اتخاذ استراتژیهای مناسب و تقسیم بندی زمانی صحیح ازسال ۱۹۶۴ تا ۱۹۷۷ به تقویت زیرساختهای اقتصادی و نیروی انسانی جهت نیل به اهداف کلان توسعه ای برای ورود به بازارهای جهانی و افزایش ضریب رقابتی تولیدات صنعتی پرداخته و برنامه های توسعه خود را در قالب برنامه های ۵ ساله به مرحله اجرا در آورده است.

این کشور از سال ۱۹۹۸ همواره در تلاش برای افزایش اقلام تجاری و حفظ مازاد تجاری خود بود و تنوع بخشیدن به محصولات صادراتی و کیفیت آنان را نیز در دستور کار داشت. کره همچنین در همین دوره وضعیت رقابتی صنایع را از طریق توسعه فنآوری های جدید، تسهیل نمودن صنعت خدمات رسانی اطلاعاتی و تاسیس موسسات تحقیقات و توسعه تقویت نمود . در نتیجه اقدامات فوق، صادرات کره در پنج بخش نیمه هادیها، صنایع خودروسازی، وسایل ارتباط سیار تلفن همراه، رایانه و کشتی افزایش یافت. کشورهای چین، ژاپن و آمریکا بازار مصرف حدود ۴۵ درصد از تولیدات کره شدند. کره قبلاً برنامه ریزی نموده که در سال ۲۰۰۸ درآمد سرانه خود را به ۲۰ هزار دلار (با رویکرد افزایش حجم صادرات تا سقف ۴۰۰ میلیارد دلار) برساند. در سال ۲۰۰۸ درآمد سرانه به ۲۱هزار دلار و صادرات به ۴۲۰ میلیارد دلار افزایش و از پیش بینی ها فراتر رفت. اما در اواخر سال مذکور، بحران مالی و اقتصادی جهانی اقتصاد کره را نیز متاثر ساخت و سال ۲۰۰۹ میلادی سال رکود اقتصاد جهانی گردید. با اینحال طی سال های اخیر اقلام صادراتی متنوع شده و محصولات صنایع IT و BT براساس تقاضای بازار جهانی تولید و تا سقف ۸۰۰ قلم افزایش یافت. تجارت الکترونیکی به ۷۰ درصد افزایش یافت.

کره همواره با نگاه توسعه‌ای به اقتصاد کشور و سرعت بخشیدن به انجام برنامه‌های توسعه‌ای سعی نمود با توجه به حضور کشورهای قدرتمند در همسایگی خود مانند ژاپن، روسیه و چین قدرت رقابتی خود را افزایش داده تا از گردونه تحولات عظیم اقتصادی این منطقه و جهان عقب نماند. اگر چه این کشور با الگوبرداری از اقتصادهای موفق و کمک کشورهای صنعتی بزرگ از قبیل ژاپن، آمریکا و استرالیا توانست به این پیشرفت‌ها نایل گردد، اما نبایستی نظم، پشتکار و همت مقامات دولتی و مردم را در این میان نادیده گرفت.

کره جنوبی امروزه به عنوان چهارمین اقتصاد قاره آسیا و سیزدهمین اقتصاد دنیا شناخته می‌شود. کره جنوبی یکی از اعضای فعال سازمانهای بین المللی مانند سازمان ملل متحد ( عضو غیر دائم شورای امینت در دوره زمانی ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵)، سازمان تجارت جهان(WTO)، سازمان توسعه همکاریهای اقتصادی(OECD) و گروه G۲۰بوده و یکی از اعضای موسس APEC و اجلاس سران شرق آسیا می‌باشد.

همچنین کره جنوبی در حال حاضر با ۴۵ کشور در جهان (با احتساب کشورهای اتحادیه اروپا واتحادیه جنوب و شرق آسیا) به توافقاتی در زمینه مکانیسم تجارت آزاد دست یافته و فعالانه درصدد است با دیگر کشورها نیز قراردادهای مشابه منعقد نماید. مقامات کره جنوبی امیدوارند که در آینده نزدیک کشورشان بعنوان یک مرکز بین‌المللی (International Hub) در زمینه تجارت آزاد FTA با دیگر کشورها مطرح شده و اقدامات اساسی را نیز در این زمینه انجام داده‌اند.

این کشور هم اکنون پنجمین کشور بزرگ تولید کننده صنایع مربوط به انرژی هسته‌ای در جهان است و در نظر دارد به یکی از عمده ترین صادرکنندگان انرژی هسته‌ای تبدیل گردد. همچنین در زمینه کشتی سازی نیز رتبه نخست جهانی را دارد. علاوه بر آن به دلیل ظرفیتها و قابلیتهای چند کمپانی معروفش نظیر سامسونگ، ال جی و هیوندایی، هانجین، اس کی، کیا و …. یکی از قویترین بازیگران جهانی در عرضه صنایع الکترونیک، خودرو، ماشین آلات، فولاد، پتروشیمی، ساخت و ساز و غیره است. این کشور دارای بزرگترین برنامه‌های رشد سبز در جهان می باشد. دولت و شرکتهای کره ای همواره در حال سرمایه گذاری در بخشهای مبتنی بر رشد سبز نظیر انرژی سبز، تکنولوژیهای کم انرژی بر و دیگر فناوری های مربوطه مخصوصاً در بخشهای کشتی سازی، خودرو سازی و فناوری اطلاعات می‌باشند.

 

 

اطلاعات آماری و شاخص های اقتصادی کره جنوبی

مناطق آزاد ویژه تجاری: ایکسان. ماسان، گونسان، دبول ( Daebul )، پوسان، گوانگ یانگ و بخش هایی از بندر اینچون)

مناطق آزاد ویژه اقتصادی: ته گو، اینچون، بوسان، گوانگ یانگ، گونسان، دریای زرد

نرخ تورم: ۲/۲ درصد متوسط سال ۲۰۱۲

متوسط حقوق ومزایای ماهانه: حدود ۲۲۰۰دلار

تعداد نیروی کار: ۱/۲۵ میلیون نفر ( بیش از نصف جمعیت کشور ) در سال ۲۰۱۳

نرخ اشتغال ۷/۶۰ درصد تا آوریل ۲۰۱۳

متوسط نرخ بیکاری: ۲/۳ درصد در ۲۰۱۳

میزانGDP براساس قدرت خرید: ۶۲۲/۱ تریلیون دلار (۲۰۱۳)

رشد سالانهGDP کره : ۶/۳درصد (۲۰۱۱)، ۲ درصد (۲۰۱۲) و ۷/۲ درصد (پیش بینی ۲۰۱۳)

سهم بخشها در GDP: صنایع ۲۰/۳۹ درصد، خدمات ۱۰/۵۸ درصد و کشاورزی ۷۰/۲ درصد

درآمد سرانه: ۲۲۷۰۰ دلار (۲۰۱۲)، (از سال ۲۰۰۷ تاکنون در مرز ۲۰۰۰۰ دلار باقی مانده است)

حجم سرمایه گذاری مستقیم خارجی FDI : ۲۶/۱۶ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۲

حجم سرمایه گذاری مستقیم کره در خارج: ۳۹ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۲

ذخائر ارزی و طلا: ۳۲۷ میلیارد دلار ( ۲۰۱۲ )

بدهی خارجی: ۴/۴۱۳ میلیارد دلار ( تا پایان سال ۲۰۱۲ )

بودجه سال ۲۰۱۳: ۷۳/۳۲۱ میلیارد دلار

نوع پول و برابری با دلار: وون کره جنوبی (هر دلار آمریکا برابر با حدود۱۱۴۰ وون،ژوئن ۲۰۱۳ )

نرخ بهره بانک مرکزی: ۵۰/۲ درصد ( تا ماه می ۲۰۱۳ ) ـ بانک مرکزی کره اخیراً در اقدامی غیر منتظره و در سه مرحله با توجه به وضعیت اقتصادی کشور در نتیجه بحران بدهی های حوزه یورو و اقتصاد جهانی تصمیم به کاهش نرخ بهره و تعیین آن به رقم مذکور گرفت.

 

میزان کل صادرات و واردات کالا و خدمات:

۵ ماهه نخست ۲۰۱۳ صادرات ۲۳۰ میلیارد دلار واردات ۲۱۶ میلیارد دلار

سال ۲۰۱۲ میلادی صادرات ۵۴۸ میلیارد دلار واردات ۵۱۹ میلیارد دلار

مازاد تجاری سال ۲۰۱۲: حدود ۵/۲۸ میلیارد دلار

سال ۲۰۱۱ میلادی صادرات ۲۱۳/۵۵۵ میلیارد دلار واردات ۴/۵۲۴ میلیارد دلار

سال ۲۰۱۰ میلادی صادرات ۴/۴۶۷ میلیارد دلار واردات ۷/۴۲۵ میلیارد دلار

 

 

اقلام عمده صادراتی:

– محصولات IT (نیمه هادی ه، کامپیوتر، وسایل ارتباط بی سیم)

– سایرمحصولات (خودرو، کشتی، ماشین آلات، تولیدات فولاد وآهن، محصولات شیمیایی و نساجی)

 

 

اقلام عمده وارداتی:

مواد خام، ماشین آلات، وسایل الکتریکی والکترونیکی،نفت،فولاد، تجهیزات حمل ونقل، موادشیمیایی

حجم مبادلات کره جنوبی با سه شریک اصلی این کشور در سال ۲۰۱۲ میلادی:

صادرات به/ واردات از

– چین (۱۳۴میلیارد دلار) (۸۰ میلیارد دلار)

– آمریکا (۵۸ میلیارد دلار) (۴۳ میلیارد دلار)

– ژاپن (۳۸ میلیارد دلار) (۶۴ میلیارد دلار)

 

شرکای عمده تجاری کره جنوبی: چین، اتحادیه اروپا، آمریکا و ژاپن

شرکای عمده تجاری سال ۲۰۱۲ (واردات از): چین، ژاپن، آمریکا، عربستان و قطر (نفت)

شرکای عمده تجاری سال ۲۰۱۲ (صادرات به): چین، آمریکا، ژاپن، اتحادیه اروپا، هنگ کنگ، سنگاپور

 

صنایع عمده: خودروسازی، الکترونیکی، کشتی سازی، شیمیایی، فولاد، نساجی، تولیدکفش و پوشاک

 

 

بانکهای عمده:

بانک کره که همان بانک مرکزی است. همچنین دارای ۱۹ بانک داخلی و ۴۲ بانک خارجی می باشد نظیر:

اگزیم بانک، بانک توسعه کره، بانک ووری، بانک IBK، KB، NH Bank، Shinhan Bank و غیره

 

 

سازمانهای عمده اقتصادی:

اتاق بازرگانی و صنعت کره KCCI،

سازمان تجارت و توسعه صادرات KOTRA،

آژانس تجارت بین المللی کره KITA،

انجمن واردکنندگان کره KOIMA،

فدراسیون صنایع کره FKI،

فدراسیون صنایع کوچک و متوسط کره Kbiz،

فدراسیون کارفرمایان کره

 

 

محصولات عمده صنعتی: کشتی، خودرو، کالاهای الکترونیکی (کامپیوتر، تلفن، تلویزیون، ویدئو، دستگاههای تهویه مطبوع، یخچال و…)

محصولات عمده معدنی: سنگ آهن، زغال سنگ، تنگستن و گرافیت

وضعیت کشاورزی: حدود۱۳میلیون تن تولیدات کشاورزی تنها از۲۰ هزارکیلومترمربع برداشت می شود. ۵/۲۰ درصد ازخاک این کشور مزارع کشاورزی است. عمده کشاورزی وباغداری این کشور بصورت گلخانه ای است.

محصولات عمده کشاورزی: برنج( ۰۷/۴میلیون تن)، میوه (سیب، هلو، خرمالو، انگور و نارنگی) ۵/۲ میلیون تن

وضعیت منابع آب: ۹۸ درصد جمعیت شهری و ۸۸ درصد جمعیت روستائی کره جنوبی به آب لوله کشی دسترسی دارند. میزان متوسط آب اختصاص یافته به هرنفر درروز۳۸۰ لیتر است. صنعت وتکنولوژی مهار آب دراین کشورتوسعه یافته است.

فرودگاهها: این کشور دارای ۱۶ فرودگاه برای پروازهای داخلی و بین المللی است که مهمترین آنها فرودگاه بین المللی اینچون، گیمپو (سئول)، جیجو (جزیره جیجو)، گیم هی (بوسان)، ته گو، یانگ یانگ و چونگیو می‌باشد.

وضعیت راههای مواصلاتی: ۲۶۴۰ کیلومتر بزرگراه،۷۰۱۴۰ کیلومترجاده آسفالته و۴۰۰کیلومتر

خط مترو وضعیت سیستم راه آهن: ۶۸۲۰ کیلومترخط آهن. درماه ژوئن ۲۰۰۳ شبکه راه آهن کره جنوبی درایستگاه Dorasan به شبکه راه آهن کره شمالی و از طریق آن به شبکه راه آهن آسیایی متصل شد.

 

کره جنوبی درآینه آمار جهانی

– اولین کشور جهان از نظر طولانی بودن ساعات کار کارگران (بطورمتوسط ۲۳۵۷ساعت درسال)

– اولین کشور جهان از نظر مصرف سرانه فولاد در سال (یک تن)

– اولین کشور جهان از نظر صنعت ساخت کشتی

– اولین کشور جهان از نظر سرعت استفاده از اینترنت

– سومین کشور جهان از نظر تحقیق وتوسعه

– سومین کشورجهان ازنظر استفاده از اینترنت درمدارس

ـ چهارمین اقتصاد بزرگ آسیا

– چهارمین کشورجهان ازنظرساخت ماشین آلات صنعتی

– چهارمین کشورجهان ازنظراستفاده از اینترنت درمنازل

– چهارمین کشورجهان ازنظرمصرف انرژی (نفت)

– پنجمین کشورجهان ازنظرتولیدسالانه خودرو

ـ پنجمین کشور جهان از نظر ساخت نیروگاههای هسته ای

– پنجمین کشورجهان ازنظرگرانی رستورانها

– پنجمین کشورجهان ازنظر صنایع الکترونیک

– ششمین کشورجهان ازنظرتولیدفولادخام

– ششمین کشورجهان ازنظر گرانی موادغذایی خام

– هشتمین کشورجهان درصنایع نساجی

– نهمین کشورجهان ازنظر حجم بالای تجارت جهانی

– یازدهمین کشورصنعتی جهان

– یازدهمین کشور جهان درصنایع شیمیایی

– یازدهمین کشورجهان از نظرهزینه مسافرت

– دوازدهمین کشورجهان از نظرتولیدبرنج

– چهاردهمین کشورگران از نظر هزینه هتل

– پانزدهمین کشورجهان از نظرتولید ناخالص داخلی

– پانزدهمین کشورگران جهان از نظرهزینه سه وعده غذای روزانه

– هفدهمین کشورجهان از نظراستفاده ازتلفن همراه (۷۰درصدمردم)

– بیستمین کشور از نظر میران سلامت و رفاه اجتماعی در میان کشورهای OECD

– بیست و دومین کشورجهان از نظرهزینه زندگی

– بیست و هشتمین کشورجهان از نظر گرانی هزینه اجاره مسکن

– چهل و چهارمین کشور جهان از نظر درآمد ماهانه

– چهل و هفتمین کشورجهان از نظر تحقیقات دانشگاهی در زمینه امور مالی

– چهل و نهمین کشورجهان از نظرشاخص های مربوط به خوشحالی

– گرانترین کشور جهان از نظر هزینه مکالمه تلفن همراه

– دارنده ۶/۲درصد از سهم بازارصادراتی جهان

 

برخى نكات در مورد آداب و رسوم و فرهنگ مردم كره

مردم کره یکی از با اخلاق ترین و از نظر زبانی همگن ترین مردم جهان هستند.

سالمندان از ارزش و احترام خاصی در میان مردم برخوردارند.

خانواده مهم ترین بخش زندگی مردم کره است. به این دلیل، رفاه خانواده دارای ارزش ویژه ای است.

بر اساس سنت های دیرین، پدر سرپرست خانواده و مسئول هدایت اعضای خانواده می باشد.

مردم کره معمولا روی زمین می نشینند، غذا میل می کنند و می خوابند. از این رو آن ها انتظار دارند که کفش خود را قبل از ورود به منزل آن ها از پا در بیاورید.

در زمان سفر یا برنامه گروهی هزینه ها بین افراد تقسیم می شود. نحوه تقسیم بندی هزینه ها توسط مسن ترین فرد گروه کنترل می شود.

ارائه انعام به افراد، جز آداب کره ای ها نیست، از این رو پرداخت آن الزامی نیست، مگر این که فرد اصرار در کمک داشته باشد.

ازدواج کردن همانند ایران همراه با آیین های خاصی می باشد و کسب اجازه والدین هر دو طرف برای این امر ضروری است.

کار سنگین و مطالعه جدی امری عادی در زندگی روزمره مردم کره است.

در زمان صرف شام در محیط خارج از منزل، مسن ترین فرد هزینه را پرداخت می کند. از این رو نباید افراد جوان در خصوص پرداخت هزینه اصرار نمایند.

کره ای ها احترام زیادی برای معلمان و افراد تحصیل کرده قائل هستند و برای ورود به دانشگاه ها نیز رقابت شدیدی وجود دارد.

افراد توسط عنوان یا عنوان و نام خانوادگی آن ها مورد خطاب قرار می گیرند.

در زمان معرفی، کره ای ها تعظیم کوتاهی به یکدیگر می کنند و در بعضی موارد به یکدیگر دست می دهند.

در زمان دیدار و آشنایی با خارجی ها، کره ای ها با آن ها دست می دهند.

در اولین دیدار، دست دادن با دیگران امری عادی است. در نسل های جدید مردم کره، جوانان از هر دو دست برای سلام کردن استفاده می کنند.

دیدار ها باید از قبل برنامه ریزی شده باشد. بهترین زمان ها برای دیدارها، ساعت ۱۰ صبح تا ۱۲ و ۲ تا ۴ عصر می باشد.

کلیه مردم خود را متعهد به حفظ سنت های دیرین می دانند. در این زمینه آن ها با تمامی توان خود تلاش می نمایند.

خانواده اساس ساختار اجتماعی بوده و موجب پایداری زندگی مردم است. از این رو تعداد اعضای خانواده ها در حال افزایش می باشند.

افراد مجرد تحت حمایت کامل خانواده ها می باشند.

افراد مسن در جامعه کره جنوبی از ارزش و جایگاه ویژه ای برخوردارند و احترام به آن ها در تمامی شرایط الزامی است.

مردم کره جنوبی فردی را به جمع خود می پذیرند که توسط شخص دیگری معرفی شده باشد.

روابط در چارچوب دیدار های غیر رسمی گسترش می یابد.

مردم کره جنوبی جهت رفتارهای برنامه ریزی شده به مواردی خاص پایبند می باشند. اگر به مهمانی شام دعوت شدید، با سایر مهمانان همراه باشید و در محل مهمانی حاضر شوید.

اگر به مهمانی یا اجتماعی بزرگ دعوت شدید، می توانید بدون اخطار قبلی با تاخیر زمانی نیم ساعت به محل ملاقات وارد شوید.

روز بعد از ملاقات، حتما پیام تشکر و قدردانی را برای میزبان ارسال نمایید.

با توجه به وجود سنت ها و باورهای مردم کره جنوبی، پایبندی به برنامه های تعیین شده و اجرای آن ها بسیار مهم است. بر اساس این دیدگاه تخطی از تعهدات موجب بدنامی فرد یا موسسه خواهد شد.

 

 

ساختارهای کسب و کار

از قدیم تمرکزگرایی و سلسله مراتب عمودی شدید دو ویژگی بارز شرکت‌های کره‌ای محسوب می‌شدند. اکثر شرکت‌های بزرگ و ترکیبی کره که به «chaebol» معروفند، در واقع کسب وکارهای خانوادگی هستند که خانوادة بنیان‌گذار آنها همواره قدرت و اختیار اجرایی مستقیم و فراوانی را در آنها اعمال می‌نماید. این مسئله باعث ایجاد سیستمی شده که در آن اکثر تصمیمات در سطوح بالای سازمان اتخاذ و سپس در طول خطوط اختیار، به سطوح پایین‌تر واگذار می‌شوند.

پای‌بندی به اصول اعتقادی کنفسیوسی از قبیل احترام به سن، ارشدیت، و خانواده ضامن رعایت و پذیرش این سیستم بوده است. معرفی تئوری‌های نوین غربی در عرصه مدیریت (که اغلب توسط تحصیل‌کرده‌های کره‌ای در آمریکا صورت می‌گیرد) تنش‌های تازه‌ای را به این رویکرد اضافه نموده و مشکلات اخیر اقتصادی نیز نیاز به ایجاد اصلاحات در ساختارهای شرکتی و وابستگی‌های کره را شدت بخشیده است.

کسانی که با شرکت‌های کره‌ای سر و کار دارند بهتر است علاوه بر سلسله مراتب رسمی که اغلب بر تخصصی شدن نقش‌ها و وظایف تأکید دارد، در مورد ساختارهای غیررسمی نیز، که اغلب مکانیسم‌های واقعی قدرت درونی هستند نیز کسب اطلاع کنند. این ساختارهای غیررسمی معمولاً بر شبکه‌ای پیچیده از روابط و وفاداری‌های فردی تکیه دارند که کشف و درک آنها بدون کمک یک «راهنمای محلی سرمایه‌گذاری» برای خارجی‌ها کار دشواری است.

 

 

سبک مدیریتی

مدیران کره‌ای انتظار دارند که دستوراتشان مورد توجه قرار گیرد و در اغلب مواقع نیز این انتظار برآورده می‌شود. کنفسیوس بر فرمانبرداری و وفاداری تأکید می‌کند و این مسئله قویاً در روابط بین مدیر و زیردست خودنمایی می‌کند، به طوری که می‌توان گفت مدیر همانند پدری است که در قبال وفاداری، احترام، و فرمانبرداری زیردستان از آنها حمایت می‌کند.

هرچند که رهبری از نوع سلسله مراتبی و پدرمآبانه است، اما در عین حال با مفهوم «inwha» که بر هماهنگی لازم میان افراد هم‌مرتبه و هم‌شأن تأکید دارد نیز در آمیخته است. بنابراین، موقعیت‌های گروهی نباید با مقابله با یکدیگر و عیب‌جویی همراه باشند. یک مدیر خوب زمان و تلاش زیادی را صرف ایجاد روابط کاری خوب در بین اعضای تیم می‌کند تا همه اعضا احساس کنند که در قالب یک تیم منسجم و یکپارچه فعالیت دارند.

همچنین کره‌ای‌ها در برخی موقعیت‌ها از فرایند تصمیم‌گیری اجماعی استفاده می‌کنند که بسیار شبیه به سیستم «nemawashi» در ژاپن است. این سیستم به نحوی عمل می‌کند که همه اعضا احساس کنند در تصمیم‌گیری مشارکت دارند و در عین حال مدیر بتواند همچنان در تعیین نتیجه نهایی تأثیرگذار باشد.

از مدیران کره‌ای انتظار می‌رود که توجه جامع‌تری به زیردستان خود داشته باشند و این مستلزم آن است که در مقایسه با اکثر کشورهای اروپایی، بیشتر وارد حوزه شخصی زندگی کارکنان خود شوند.

 

جلسات کاری

اغلب اوقات لازم است جلسات اولیه را به طور کامل به فرایند ایجاد ارتباط از طریق خوش و بش کردن، شوخی‌های ملایم، و مسائل به ظاهر جزئی دیگر اختصاص دهید تا جایی که گاه ممکن است صحبت زیادی در مورد موضوع اصلی جلسه نشود. در این مرحله نباید صبر و شکیبایی خود را از دست بدهید یا رنجیده خاطر شوید. به جای این کار با خود فکر کنید که در گام‌های اول می‌خواهید سنگ بنای یک رابطه تجاری سودمند و بلندمدت را بچینید.

نخست اين‌كه، باید فردی محترم به نظر برسید. برای این منظور از ناشکیبایی و مقابله با افراد بپرهیزید و به اندازه کافی به کسانی که باید به آنها احترام بگذارید (معمولاً افراد مسن‌تر و ارشدتر) ادای احترام کنید. بهتر است قبل از جلسه در باره افراد «مهم‌تر» حاضر در جلسه، کمی تحقیق کنید.

کره‌ای‌ها با توجه به افراد حاضر در هیئت تجاری شما در موردتان قضاوت می‌کنند. معمولاً افراد مسن‌تر میلی به برگزاري جلسه با هیئت‌های جوان دیگر سازمان‌ها ندارند. بنابراین، مسئله هم‌تراز بودن افراد را در جلسه با کره‌ای‌ها مد نظر داشته باشید. همچنین کارشناسان فنی را جزو اعضای هیئت قرار دهید تا برای پاسخ گفتن به سؤالات فنی آنها آمادگی کامل داشته باشید؛ در غیر این صورت، بدون آمادگی و مبتدی جلوه خواهيد کرد.

سر وقت حاضر شدن در جلسه، لباس مرتب به تن داشتن و تن‌گفتار مناسب نیز از جمله مواردی است که کره‌ای‌ها در جلسات خود به آنها توجه دارند.

اماکن عمومی متعددی در کره جنوبی فضاهای مناسب جهت برگزاری ملاقات های تجاری را در اختیار تجار قرار می دهند.

 

 

ثبت شرکت در کره جنوبی

ثبت شرکت در کره جنوبی امروزه مورد توجه بسیاری از سرمایه گذاران خارجی به خصوص سرمایه گذاران آسیایی می باشد. دولت کره جنوبی در سال ۱۹۹۸ برای جذب سرمایه گذاران خارجی (FID) قانون سرمایه گذاری خارجی را به تصویب رساند که در این قانون منافع بسیاری برای سرمایه گذاران خارجی و همچنین معافیت های مالیاتی و کمکهای نقدی پیش بینی شده است.

 

انواع شرکت در کره جنوبی

۱.شرکت با مسئولیت محدود (یوهان Hoesa)

این نهاد یکی از شایع ترین انواع شرکتهای ثبت شده در کره جنوبی توسط سرمایه گذاران خارجی است. شرکت با مسئولیت محدود (LLC) امکان ثبت با معرفی یکی از افراد اصلی و یک سهامدار در زمان ۲ هفته ثبت می شود.

۲. دفتر شعبه

۳. دفتر نمایندگی (RO)

۴. مشارکت عمومی (Hapmyong Hoesa)

۵. مشارکت با مسئولیت محدود (Hapja Hoesa)

۶. شرکت سهامی (Chusik Hoesa)

 

 

مراحل ثبت شرکت

۱. تهیه طرح توجیه اقتصادی و پیش بینی عملکرد شرکت در آینده(بیزینس پلان)

۲. ارائه گذرنامه شخص متقاضی و همراهان وی به همراه آدرس دقیق محل سکونت با تأیید دفتر اسناد رسمی محل سکونت فرد: این مدارک می بایست ترجمه شده و به تأیید کنسولگری کره جنوبی برسد که پروسه تأیید یک هفته طول می کشد.

۳. ارائه اجاره نامه یک دفتر تجاری در کره جنوبی

۴. ارائه نام شرکت: این نام می بایست در دادگاه عالی کره جنوبی تأیید شود.

۵. تنظیم اساسنامه شرکت

۶. ارائه اساسنامه شرکت

۷. ثبت نام شرکت در اداره مالیات کره جنوبی و دریافت شماره شناسایی مالیات و گواهی کسب و کار

۸. افتتاح حساب پس از انجام همه مراحل ثبت به نام شرکت یا شخص اصلی

سرمایه گذاران خارجی که قصد راه اندازی و ثبت شرکت در کره جنوبی را دارند می توانند برای ویزای سرمایه D-۸ اقدام نمایدو البته متقاضی می بایست وجود سرمایه ای به مبلغ حداقل ۴۵۰۰۰ دلار آمریکا را در حساب بانکی خود اثبات نماید.

 

 

 

مزایای ثبت شرکت در کره جنوبی

۱. شرکت با مسئولیت محدود حداقل ظرف ۲ ماه با یک مدیرعامل و یک سهامدار ثبت می شود.

۲. نیازی به سفر به کره جنوبی برای تکمیل مراحل ثبت نیست.

۳. هیچ محدودیتی جهت بازگشت سود و سرمایه و حساب ارزی خارجی نیست.

۴. مناطق آزاد اقتصادی

_ شرکتهای ثبت شده در مناطق آزاد اقتصادی کره برای ۵ سال از مالیات معاف هستند. در حال حاضر ۸ منطقه آزاد اقتصادی من جمله اینچئون، بوسان و خلیج گوانگیانگ در کره وجود دارد.

_ در این مناطق هیچ تعرفه ای به واردات برای مدت سه سال برای شرکتهای ثبت شده در کره جنوبی وجود ندارد.

_ معافیت های مالیاتی به شرکتهایی که در این دو زمینه ثبت می شود تعلق می گیرد: ۱)سرمایه گذاری به مبلغ حداقل ۱۰ میلیون دلار آمریکا در زمینه کسب و کار و تجارت۲)سرمایه گذاری به مبلغ حداقل ۵ میلیون دلار در زمینه پزشکی و تدارکات

۵. کارمندان

_ کره جنوبی با نرخ باسوادی بالای ۹۷% بیشترین نیروی کار ماهر را دارد. بررسی ها نشان می دهد ۸۰% از بزرگسالان(۲۵_۶۴) دارای مدرک دانشگاهی هستند.

_ طبق اعلام سازمان همکاری اقتصادی و توسعه جهانی(OECD) کشور کره جنوبی بالاترین رتبه در IQ در زمینه ریاضیات، علوم و حل مسئله دارد.

 

 

معایب ثبت شرکت در کره جنوبی

۱. هزینه ها و دستمزدها در کره جنوبی بسیار بالاست. حقوق یک کارگر ماهر به طور متوسط ماهیانه ۳۷۰۰ دلار آمریکا است.

۲. قبل از انجام پروسه ثبت شرکت می بایست محلی برای شرکت اجاره شود. اجاره شرکت در کره جنوبی بسیار گران است اجاره یک دفتر برای شرکت حداقل ماهیانه ۶۰$ برای هر متر مربع است.

۳.اجاره فضای صنعتی در مناطق کلیدی کسب و کار کره جنوبی بسیار گران است. متوسط اجاری یک فضای صنعتی در مناطق کسب و کار کره جنوبی ماهیانه برای هر متر مربع ۵۵$ است.

۴. تنها ۱۰% افراد در کره جنوبی مسلط به زبان انگلیسی هستند و این یک مانع برای کسب و کار سرمایه گذاران خارجی خواهد بود. زبان رسمی و محلی کره جنوبی زبان کره ای می باشد در نتیجه تمامی اسناد برای ثبت شرکت می بایست به زبان کره ای ترجمه شود.

۵. محدودیت های دولت

_ دولت کره جنوبی سرمایه گذاری خارجی را در برخی از بخش های خاصی مانند تولید برق، صنایع کشاورزی خاص، رادیو و تلوزیون ممنوع کرده است.

_ شرکت در مناقصه دولتی فقط مخصوص به اتباع کره جنوبی و شرکت های تبعه کره جنوبی خواهد بود.

بهتر است شخص متقاضی ثبت شرکت در کره جنوبی برای اقدام و انجام بهتر این روند از وکیل معتبر در این زمینه کمک بگیرد. در بیشتر مواقع اخذ اقامت دائم در کشورهای آسیایی من جمله کشور کره جنوبی بسیار دشوار است و این کشورها مهاجرپذیر نیستند؛ لذا بهتر است شرکت در کشورهای مهاجرپذیر ثبت شوند به طور مثال ثبت شرکت در کشورهای اروپایی همچون اتریش، آلمان، اسلواکی و اسلوونی منجر به اخذ اقامت دائم اروپا و بهره مندی از خدمات شهروندی خواهد شد.

 

 

گزارش کشوری کره جنوبی

(از کشورهای دارای اولویت اول در بازار هدف)

تهیه کننده: سازمان توسعه تجارت ایران – اسفند ۱۳۹۵

اطلاعات پایه👇

http://www.tpo.ir/uploads/asia/g-koreas-1.pdf

روابط تجاری با جمهوری اسلامی ایران👇

http://www.tpo.ir/uploads/asia/g-koreas-2.pdf

روابط تجاری با جهان👇

http://www.tpo.ir/uploads/asia/g-koreas-3.pdf

xcasino https://www.ufabet1688.org/